Пора додому: чи варто чекати на повернення трудових мігрантів

За перше півріччя 2019 року українські заробітчани переказали додому 5,5 млрд доларів. Більшість переказів Україна продовжує отримувати з Польщі. Чого чекати далі?

Польські ЗМІ пишуть про те, що вже з березня 2020 року, коли у Німеччині запрацює нове міграційне законодавство, розпочнеться війна між Польщею та Німеччиною за українські робочі руки. Втім, у цю «війну» має намір включитися й український уряд. Принаймні, про такі плани заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Чи вдасться Україні вистояти в такій конкуренції?

Амбітні плани.

В програмі Кабміну крім економічного зростання та залучення інвестицій є амбітний план – створити 1 млн нових робочих місць. Влада сподівається, що таким чином зможе повернути частину трудових мігрантів та завадити від’їзду інших людей. Задача непроста, адже за українських мігрантів сьогодні бореться не лише Польща, а й Німеччина, Чехія, прибалтійські країни. Зарплати в цих країнах не зрівняються з українськими, навіть, якщо їх підвищать. Та й умови праці за кордоном постійно покращуються. Експерт з питань міграції Мирослава Керик розповідає, що деякі правила, які діють для українців в Польщі, потрібно змінювати. Наприклад, скасовувати прив’язку трудового мігранта до певного роботодавця. Також треба скорочувати термін, за який українці легалізуються в країні, щоб польським роботодавцям не доводилося довго чекати на робітників. Ці питання сьогодні підіймають політики, які планують потрапити до нового Сейму.

Переоцінка цінностей.

Масова трудова міграція призвела до того, що українці стали більше цінити себе, як в Україні, так і за кордоном. Керівник Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник зазначив, що українці сьогодні відмовляються працювати з-під батога. Безвізовий режим відкрив для наших громадян Європу, вони перейняли «європейські цінності» у галузі працевлаштування. Українці все більше цінять комфорт, безпеку та ставлення до себе роботодавця. 

Крім цього, українці шукають все вищу заробітну плату, відмовляючись від невигідних пропозицій. Різкий стрибок бажаних заробітків відбувся влітку. Фахівці зазначають, що останній раз такий стрибок спостерігався у 2017 році, коли запрацював безвізовий режим. Економічний експерт Олег Пендзин зазначає, що зростання апетитів українців пов’язане з трудовою міграцією. Люди побачили, скільки коштує їх труд за кордоном, і природно стали вимагати платити їм більше. Тим більше, що ціни в Україні продовжують зростати.

Дефіцит кадрів.

Через трудову міграцію в Україні утворився великий дефіцит кадрів у багатьох галузях. За словами Пендзина, через це зарплата у багатьох фахівців зростатиме, особливо у тих, хто займається фізичною працею. Експерт прогнозує, що в найближчий час дефіцит робітничих професій стане ще більшим, а ось працівникам розумової праці розраховувати на підвищення зарплати не варто. Трудова міграція створила на українському ринку новий клас трудової еліти, адже сьогодні майстри та будівельники часто заробляють більше, ніж офісні співробітники або науковці. І саме вони через дефіцит кадрів диктують свої умови на ринку. За даними кадровиків, зарплати електриків та сантехніків стрімко наближаються до окладів топ-менеджерів.

Як повертати українців до України?

Уряд планує залучити до України близько 50 млрд доларів інвестицій. Але хто буде вкладати гроші в країну, в якій немає кому працювати? Щоб економіка дійсно працювала, Україні треба думати, де брати людей. І в цьому випадку не завадило б переймати досвід сусідів. Та ж Польща сама стикалася з трудовою міграцією. Але з того часу змогла не лише повернути на батьківщину своїх громадян, підвищивши рівень життя, а й залучити декілька мільйонів трудових мігрантів з інших країн. Для цього потрібно починати діяти.

По-перше, треба провести перепис населення, щоб зрозуміти, скільки українців реально проживають в Україні. Останній перепис проводився у 2001 році. З того часу населення значно скоротилося.

По-друге, треба провести якісний аналіз ринку труда в Україні, щоб зрозуміти, скільки працівників не вистачає українській економіці, в яких галузях існує кадровий голод. Це допоможе продумати програми по залученню іноземних робітників.

Василь Воскобойник вважає, що українським роботодавцям потрібно переходити на нові стандарти працевлаштування українців, адже наші громадяни вже чітко відчувають різницю між ставленням до робітників тут і за кордоном. Воскобойник впевнений, що підприємства, які не змінять підходи, приречені на банкрутство у найближчі роки. Підсумовуючи експерт зазначив, що від «війни» за трудові ресурси залежатиме майбутнє нашої країни.

Раніше Rabinovichtv писав, що потрібно зробити владі, щоб залучити до країни інвесторів.

Читайте нас в Facebook   і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі. 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий