Правда ли популизм: что Зеленский сказал о зарплатах, МВФ и дорогах

Доплаты медикам, сотрудничество с МВФ, «Большая стройка», инвестиции и дешевая ипотека – реальные ли обещания дал президент Зеленский.

Президент Зеленський на пресконференції дав відповіді на різноманітні питання. Ми проаналізували його слова та обіцянки щодо економічних питань України. Чи каже президент правду – в матеріалі 24 каналу.

Зверніть увагу Рік Зеленського: який рейтинг у президента зараз – найсвіжіші дані

Доплати медикам 300%

Українським медикам та іншим працівникам, що борються з COVID-19 пообіцяли доплати 300% до окладу у березні та 300% до зарплати у квітні. Не всі медики отримали обіцяні допомоги, а хто отримав скаржаться на низькі зарплати.


Українські медики, які борються з COVID-19

Що сказав Зеленський

Як я і обіцяв в усіх областях тим працівникам, які борються з COVID-19 буде забезпечена заробітна плата у розмірі додаткових 300%. У мене є інформація станом на 2 дні тому: у 15 областях України повністю виплачені заробітні плати у тих рамках, про які я доповідав і обіцяв нашим медичним працівникам.

Правда чи популізм

Це лиш частково правда .

Насправді медики та інші працівники, які борються з COVID-19 не отримали виплати за березень у тому обсязі, в якому обіцяли. Принаймні не всі. У більшості областях доплати до окладу нараховували за тарифними ставками . Тобто 300% не до окладу (який зазвичай близький до «мінімалки», але не обов’язково), а за відпрацьовані години. Виявилося, що виникла юридична колізія щодо виплати надбавок за березень. Багато регіонів керувалися наказом Мінсоцполітики ще від 2003 року, за яким надбавки нараховувалися за погодинну роботу. 

Таким чином медики гроші отримують, але не в тому обсязі, в якому обіцяли на початку. 

Обіцяють, що за квітень медики та працівники, що борються з COVID-19 вже отримають 300% доплат до повної зарплати. Тепер цим займається Національна служба здоров’я України.

Детальніше Де зникли гроші: на якому етапі пропали обіцяні 300% лікарям

Іпотека під 10%

Іпотечний кредит – це довготерміновий кредит, який видають на купівлю житла. Він є популярним у країнах Заходу, де ставки низькі і молода сім’я з гарною кредитною історією бере житло під іпотеку замість того, щоб збирати на нього роками. В Україні через високі ставки така послуга малодоступна. А приховані платежі по іпотеці лиш заганяють в борги. Детальніше про це читайте у матеріалі Іпотека в Україні під 10%: коли подешевшають кредити на житло.

Що сказав Зеленський

Україна – не США, ми не друкуємо кошти, хоча статистика у нас краща. Що стосується бізнесу, то програма «5 – 7– 9» запрацювала, також на технічному рівні ми дотиснемо банківську систему України, незважаючи, що вона у нас дуже незалежна. Бо населенню треба допомагати. Ми рік працюємо над тим, щоб у нас були людські, нормальні кредити. Найближчим часом в Україні буде іпотека під 10%.

Правда чи популізм

Поки це необґ рунтована обіцянка . Влада анонсувала програму, але не вказала звідки братиме ресурси на її виконання в умовах кризи.

Для того, щоб знизити іпотечні ставки, потрібно було знизити облікову ставку і Нацбанк це зробив. Наразі вона 8%: цьогоріч її знизили вже втретє. Рік тому облікова ставка становила 18%. Проте таке різке зниження поки не сильно вплинуло на іпотечну ставку кредиту.

Як це працює

8% облікової ставки – це той відсоток, під який банки залучають гроші від Нацбанку. Відповідно додаються операційні витрати, накладні витрати, витрати, пов’язані з обслуговуванням кредиту. За словами банкіра Володимира Косюга в коментарі Delta Finance, це додає ще 3-3,5% річних до вартості кредиту. Відповідно державі доведеться покривати різницю. В умовах кризи та рекордної «діри» в бюджеті важко спрогнозувати наскільки довго це зможе робити Україна.

Раніше президент Зеленський обіцяв, що українці зможуть брати іпотеку зі ставкою 10% вже у вересні цього року.

До слова, навіть ставка під 10% є високою у порівнянні з іншими країнами.