Продати все: парламент вирішив розпродати тисячі державних об’єктів

2 жовтня народні депутати ухвалили новий перелік держпідприємств, які підлягають приватизації. В планах влади розпродати більшу частину держмайна.

Нардепи проголосували за законопроект, який скасовує створений у 1999 році перелік підприємств та об’єктів державної форми власності, які не можна продавати. За словами автора законопроекту Дмитра Наталухи, частина підприємств, які були в цьому  переліку, вже давно ліквідовані, тому документ втратив свою актуальність.

Що зміниться?

Своїм рішенням нардепи зняли заборону на приватизацію з близько тисячі об’єктів.  При цьому були ухвалені нові правила щодо об’єктів, які не можна продавати. Згідно з новим законом, об’єкти спортивної інфраструктури, підприємства з виготовлення і ремонту озброєння та об’єкти, розташовані на непідконтрольних територіях, не підлягають приватизації.

Щодо сотень інших об’єктів у «Слузі народу» заспокоюють — зняття заборони ще не означає, що підприємства будуть продані. Втім, згідно з програмою дій Кабміну, протягом найближчих років влада має намір ліквідувати понад тисячу збиткових державних підприємств, багато з них хочуть приватизувати.

Важливо, хто проводитиме приватизацію

Економіст Дмитро Яблоновський розповів , що перед стартом масштабної приватизації у Кабміні планують призначити п’ять радників, які займатимуться цим питанням. За словами економіста, правильний відбір спеціалістів – головна умова для успішної приватизації. Якщо цим займатимуться люди, які мають досвід продажу великих держпідприємств, реструктуризації великих об’єктів перед продажем, все пройде добре. Яблоновський наголошує, що дуже важливо залучити до торгів не лише українських, а й іноземних покупців. Тоді ціна приватизації зростатиме, і держава зможе отримати більше коштів.

Яблоновський впевнений, що держава наразі не є фахівцем з продажу великих підприємств, тому потребує допомоги експертів. Він зазначає, що інвестиційні компанії підкажуть владі, що робити з проблемними підприємствами, які загрузли в боргах. На думку економіста, проводячи приватизацію, не так важливо отримати максимальний прибуток, як знайти гарного інвестора,  який продовжить розвивати підприємство.

Що думають експерти?

Політичний та економічний експерт Всеволод Степанюк зазначає, що з кожним роком, коли в Україні не виконується план по приватизації, державна власність дешевшає. За його словами, ініціатива президента стосовно продажу сотень державних підприємств небезпечна, адже багато інфраструктурних проектів просто не можна продавати, тому що вони перестануть виконувати соціальну функцію.

Степанюк наголошує, що в Україні не так багато держвласності, як інколи люблять говорити. За його словами, частка держвласності в українській економіці всього 17%. Для прикладу, у Франції та Китаї 50% економіки знаходиться в держвласності. Експерт додає, що ініціатива щодо розділення великих підприємств та продажу його частинами також несе в собі небезпеку. Він нагадав, що в результаті приватизації 1990-х років окремі частини тисяч підприємств були банально порізані на металобрухт.

Економічний експерт Віктор Скаршевський наголошує, що в Україні, яка орієнтована на продаж сировини, по великому рахунку, байдуже яка форма власності – приватна чи державна. Все рівно жоден з власників не захищений законом, відсутній захист прав власності. За словами експерта, у приватному секторі процвітає рейдерство, а в державному – корупція. Він пояснює, що після приватизації в Україну не хлинуть інвестиції, адже від зміни форми власності у нас мало що змінюється. Скаршевський наголошує, що потрібно думати над тим, як забезпечити верховенство права в Україні, тоді є шанси на позитивні зміни.

Нагадаємо, що ще в травні лідер політичної партії «За життя» Вадим Рабінович розповідав, чому не можна приватизувати стратегічні державні підприємства. За його словами, масштабна приватизація – це удар по країні, адже держпідприємства під час економічної кризи розпродаються за безцінок. Насправді  ці підприємства можуть приносити в казну держави мільярди гривень.

На думку нардепа, правильніше забезпечити ефективну роботу державних підприємств, ніж продавати їх. Якщо підприємство зазнає збитків, треба міняти керівництво. Підсумовуючи, депутат назвав велику приватизацію новим етапом так званої «боротьби з корупцією», коли стратегічні підприємства розпродають за копійки.

Читайте нас в Facebook   і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.    

 

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий