Продукти знову подорожчають: чому в Україні їжа дорожча, ніж в ЄС

До кінця 2019 року в Україні знову піднімуться ціни на основні продукти харчування. Подорожчають хліб, молоко, м’ясо і овочі. До чого готуватися українцям?

Економіст Олексій Дорошенко розповів, що у вересні знову буде рости інфляція, яка призведе до подорожчання найбільш затребуваних продуктів харчування. При цьому експерт зауважив, що подорожчання буде невеликим, оскільки ціни і так занадто високі. За словами Дорошенко, українці продовжать витрачати на їжу близько 40-50% своїх доходів.

Що подорожчає і на скільки?

Олексій Дорошенко прогнозує, що молочні продукти до кінця року піднімуться в ціні на 4%. Хліб може подорожчати на 6%, а м’ясо — на 2%. Ціни на овочі Дорошенко прогнозувати не береться, але й вони виростуть до Нового року.

Навіть без урахування інфляції для зростання цін на продукти в Україні є достатньо причин. Несприятливі погодні умови призвели до неврожаю багатьох культур, що, природно, відіб’ється на цінах. Наприклад, через холодний травень багатьом довелося пересаджувати картоплю, через що зрушилися терміни дозрівання молодої та пізньої картоплі. Експерти прогнозують, що ціни на картоплю зростуть на 10-15%. Глава Союзу українського селянства Іван Томич взагалі вважає, що картопля до зими подорожчає в три рази.

За словами Томича, помідори і огірки різко виростуть в ціні з жовтня. Зростання складе 70-100%. Такі ж зміни чекають ціни на фрукти. Навіть яблука можуть вирости в ціні на 100%. Експерт додав, що урожай пшениці в цьому році підкачав, в порівнянні з 2018 роком. Тому варто очікувати подорожчання хліба як мінімум на 20% за рік.

Директор «Економічного дискусійного клубу» Олег Пендзин прогнозує, що серед круп рекордсменом по подорожчання в цьому році стане гречка, яка виросте в ціні приблизно на половину.

В ЄС за їжею

Як повідомляє влада і експерти, в цьому році зарплати українців у доларовому еквіваленті зросли, а національна валюта зміцнилася. Здавалося б, це повинно було позначитися на цінах. Але цього не сталося. Українці все одно купують контрабандні товари з Європи, і не вірять своїм очам, коли під час відпустки потрапляють в закордонні супермаркети, де ціни на продукти харчування нижчі, ніж в Україні.

Згідно з дослідженням Економічного дискусійного клубу, як мінімум 13 позицій щоденних продуктів харчування в Україні дорожчі, ніж в Східній Європі. Йдеться про м’ясо, молоко, хліб і овочі. Навіть соняшникову олію в Україні, яка є світовим лідером з її виробництва, продають дорожче, ніж в сусідній Польщі. Те ж саме можна сказати про курятину. Але ж Україна в 2018 році увійшла в десятку світових експортерів курки.

Чому ми платимо більше?

Ще років 10 тому сусіди приїжджали в Україну за покупками, тому що рівень цін у нас був нижче. Вони купували в Україні дешеве паливо, робили закупівлі в супермаркетах. Сьогодні ситуація змінилася, і в Україні з’явився цілий бізнес з продажу продуктів харчування з Європи.

За словами експертів, ціни на продукти відрізняються через політику держави. Наприклад, в Польщі діють пільги для виробників продуктів харчування. ПДВ на сільськогосподарську продукцію там встановлений на рівні 5%, в той час як у нас — 20%. Крім цього, польським компаніям і фермерам доступні кредити на пільгових умовах.

На різницю цін впливає інфляція, яка в європейських країнах на порядок менша, ніж в Україні.

Глава «Українського товариства економічних свобод» Мар’ян Заблоцький зазначає, що українські ціни ростуть, в тому числі, через монополії. Він привів у приклад курятину, ринок якої в Україні повністю монополізований. При цьому монополіст отримує виплати з держбюджету. За словами Заблоцького, коли найбільші виробники м’яса в Україні піднімають ціни, весь ринок слідує за ними. У Польщі, навпаки, невеликі виробники постійно конкурують між собою, намагаючись знизити ціни.

Експерти додають, що поки в Україні не будуть проведені реформи і знижені податки, падіння цін очікувати не варто.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий