Проект бюджету-2020: на чому зекономлять, на що виділять гроші

Уряд вніс до Верховної Ради проект бюджету на наступний рік. Вже до 2 листопада документ мають доопрацювати до другого читання.

Новий Кабмін всього за два тижні зверстав бюджет на 2020 рік. Про це розповів прем’єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, документ складено на основі весняних прогнозів фінансистів. До 2 листопада уряд готовий внести корективи в бюджет на основі жовтневих прогнозів Міністерства економіки.

Загальні цифри

Попередній бюджет на 2020 рік розрахований по курсу 28,2 гривні. Дохідна частина запланована на рівні 1 трлн 79 млрд гривень. Уряд розраховує, що в 2020 році ВВП України зросте на 3,3%. При цьому дефіцит бюджету хочуть зменшити до 2,09%.

Олексій Гончарук заявив, що бюджет створювався за принципом економії. У ньому зменшено дефіцит, а також планується зменшити обсяг доходів, які держава буде стягувати з людей і бізнесу. Кабмін має намір відмовитися від дотацій аграрному сектору. Замість цього будуть надаватися дешеві кредити малим фермерам. Крім цього, уряд планує серйозно збільшити фінансування будівництва доріг.

За словами прем’єр-міністра, бюджет-2020 року стане бюджетом ефективності, коли грошей у вигляді податків держава буде збирати менше, але використовувати їх буде ефективніше. У планах уряду незабаром вийти на бездефіцитний бюджет.

До речі, з 1 січня 2020 року Кабмін планує підвищити мінімальну зарплату до 4723 гривень.

На що підуть гроші?

Як розповіла міністр фінансів Оксана Маркарова, в 2020 році Україна виділить 438 млрд гривень на погашення та обслуговування боргу.

Ще одна витратна частина бюджету — це покриття дефіциту Пенсійного фонду. У 2020 році на нього піде як мінімум 172,6 млрд гривень.

На освіту поки виділили 136,4 млрд гривень, а на охорону здоров’я — 108 млрд гривень. Це більше, ніж було виділено в 2019 році на 7,7 млрд і 9,8 млрд гривень відповідно.

На оборонну сферу буде витрачено близько 246 млрд гривень. Оборонка і безпека залишаються пріоритетними напрямками в держбюджеті на наступний рік.

На дороги в 2020 році витратять 74,4 млрд гривень. Гончарук згоден, що цих грошей недостатньо на вирішення всіх проблем з дорогами, але в уряді працюють над іншими варіантами фінансування програм, пов’язаних з поліпшенням дорожньої інфраструктури в Україні.

На культуру і інформаційну сферу в 2020 році витратять 8,6 млрд гривень. Близько 2 млрд гривень піде на суспільне мовлення, 1,3 млрд гривень — на підтримку українського кіно. Ще 0,1 млрд гривень буде витрачено на підтримку книговидавництва та популяризацію української літератури в світі.

На субсидії поки закладено 47,6 млрд гривень. Прем’єр запевнив, що принцип виплати субсидій поки мінятися не буде, а Маркарова пообіцяла, що всі, хто потребує, субсидію отримають.

Що кажуть експерти?

Політолог Кирило Молчанов зазначив, що навіть після доопрацювання від бюджету-2020 не варто очікувати серйозного підвищення соціальних виплат, у тому числі підвищення пенсій і зарплат. Він нагадав, що над бюджетом працювала Оксана Маркарова, тому він мало чим відрізнятиметься від бюджету 2019 року. За словами політолога, Кабмін продовжить співпрацю з МВФ, а курс на нелегальні реформи збережеться. Експерт додав, що дохідна частина бюджету може збільшитися за рахунок ринку землі та легалізації грального бізнесу.

Політолог Руслан Бортник вважає, що бюджет-2020 покаже, чиї інтереси лобіює нова влада. За його словами, цей бюджет може стати більше політичним, ніж економічним. Зате по ньому можна буде зрозуміти, які відносини у «Слуги народу» з різними групами впливу. Експерт зазначив, що в бюджеті влада, найімовірніше, буде намагатися реалізувати максимум своїх передвиборних обіцянок. Навіть на шкоду деяким економічним показникам.

Економіст Олександр Охрименко впевнений, що проект бюджету будуть переглядати і критикувати. Найбільше суперечок, на його думку, виникне навколо соціальних виплат. Також будуть дискусії щодо збільшення видатків на армію та інвестиційні програми. Ближче до голосування, впевнений Охрименко, видаткова частина бюджету серйозно зросте за рахунок «хотєлок».

Нагадаємо, що проект бюджету на рік розробляє Міністерство фінансів, після чого документ вивчають у Кабміні. Затверджений урядом бюджет подається на розгляд Верховної Ради, де документ розглядають у трьох читаннях, вносять поправки. За словами прем’єра, в цьому році бюджет в останній раз буде річним (запланованим на рік). Надалі Кабмін готуватиме бюджет як мінімум на три роки.

Як писав RabinovichTV , попри те, що восени курс долару традиційно йде вверх, цього року українці побачили зворотну тенденцію.

Що відбувається, чому «зелені» дешевшають, та чи варто чекати долара по 20 гривень?

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий