Project Syndicate: У світі зростає загроза воєн за воду

За останні чотири роки ситуація з водою в світі значно погіршилася, і війни за цей ресурс уже ведуться.

У 2015 році держави-члени Організації Об’єднаних Націй ухвалили «План сталого розвитку», в якому вказана необхідність «забезпечити доступність чистої води для всіх». Але за останні чотири роки ситуація з водою в світі значно погіршилася, пише — Project Syndicate.

Повітря або вода?

 Наразі особливу увагу ООН приділяє небезпеці забруднення навколишнього середовища, особливо в країнах, що розвиваються. Для цього є вагомі причини. Показники якості повітря погіршуються по всьому світу, особливо інтенсивно — в Індії. Але наскільки б не була серйозною проблема забруднення, не можна допустити, щоб вона затьмарила іншу екологічну катастрофу і потенційне джерело майбутніх конфліктів: відсутність доступу до чистої води.

Ми можемо жити на «блакитній планеті», але менше 3% всієї нашої води є прісною, і більша її частина недоступна (наприклад, в льодовиках). З 1960 року кількість доступної прісної води на душу населення скоротилося більш ніж удвічі, внаслідок чого понад 40% населення світу стикається з браком води. До 2030 року попит на прісну воду перевищить пропозицію приблизно на 40%.

Вода без кордонів

 Оскільки майже дві третини прісної води надходить з річок та озер, які перетинають національні кордони, посилення нестачі води породжує ситуацію, в якій країни конкурують за ресурс, що веде до посилення конкуренції. Сьогодні сотні міжнародних водних угод знаходяться під загрозою зриву.

Китай, Індія і Бангладеш залучені в суперечку через Брахмапутру, однією з найбільших річок Азії, а Китай і Індія активно будують греблі, які заважають сусідам використовувати воду. Уряд Індії використовував доступ до води, щоб покарати Пакистан за теракти. Будівництво Ефіопією греблі на Нілі викликало гнів Єгипту.

Старі війни

Транскордонні конфлікти – це тільки початок. Напруженість, пов’язана з водою, зростає і всередині країн, між сільськими і міськими громадами, а також серед сільськогосподарських, промислових і побутових споживачів. Минулого року дефіцит води розпалив конфлікти в багатьох районах Східної Африки.

Існують давні історії конфліктів через води багатьох великих річок: Нілу, Амазонки, Меконгу і Дунаю. В майбутньому серйозність і частота таких конфліктів будуть зростати, оскільки зміна клімату призводить до більш частих і тривалих засух і повеней.

Занадто брудно

 Запаси води все більше забруднюються промисловими відходами і продуктами життєдіяльності людини. У країнах із середнім рівнем доходу очищається менше третини стічних вод; в країнах з низьким рівнем доходу ця частка ще менше. Приблизно 1,8 мільярда чоловік отримують питну воду із забруднених фекаліями джерел. Виснаження водоносних горизонтів і неадекватні інвестиції у водну інфраструктуру посилюють ці проблеми.

Спрага

 Брак води зачіпає всіх, але сільськогосподарський сектор, на який припадає 70% всього споживання води у світі та до 90% в найменш розвинених країнах, особливо вразливий до її обмеженого постачання. Брак води ускладнює утримання худоби, оскільки кожна крапля повинна бути збережена для сільськогосподарських культур або споживання людиною.

Міські райони також на межі катастрофи. Минулого року Кейптаун в Південній Африці зіткнувся з такою гострою нестачею води, що почав підготовку до «нульового дня», коли водопостачання буде припинено. На щастя, цей день так і не настав.

Найбільше страждають найбідніші регіони світу: Африка, Південна і Центральна Азія. У сільській місцевості Індії жінки проходять до 25 кілометрів на день, щоб принести питну воду.

Війни вже тут

 Тим часом, країни з розвиненою економікою не тільки уникають багатьох наслідків нестачі води; вони також підтримують образ життя, який сприяє зміні клімату та погіршення стану навколишнього середовища. Нинішні захоплення землі в Африці насправді пов’язані з водою: іноземні інвестори орієнтуються на райони з великими річками, великими озерами, водно-болотними угіддями і ґрунтовими водами, і, отже, з високим сільськогосподарським потенціалом і біогенетичною цінністю.

Міжнародне співтовариство намагається обдурити саме себе, що загроза водних воєн тільки наближається. Для багатьох в Африці, Азії та інших країнах їх час вже настав.

Читайте також — Business Insider: Що відбудеться в місті після ядерного вибуху (відео) 

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий