Провал місії: чи продовжить Україна переговори з МВФ

Представники МВФ їдуть з України, так і не домовившись ні про що з новою владою. Чим це загрожує українцям?

26 вересня завершується робота місії МВФ в Україні. Як відомо, вони перебували тут з 11 вересня. 27 вересня має з’явиться офіційна заява Фонду за результатами роботи в Україні, але, за даними джерел, остаточної домовленості про програму український уряд і Фонд не досягли.

Мінфін все заперечує

У Міністерстві фінансів спростували інформацію, що просочилася в ЗМІ, заявивши, що переговори тривають, вони знаходяться в активній фазі. У відомстві запевнили, що сьогодні все ще працює 14-місячна програма Stand-by. Вона була затверджена в грудні 2018 року і націлена на підтримку України в період двох виборів. Перший транш у розмірі 1,4 млрд доларів МВФ виділив Україні відразу. Потім транші були затримані, бо уряд не зміг досягти домовленостей з Фондом. Нинішній уряд хоче домовитися з МВФ про відкриття програми на 3-4 роки вартістю 5-6 млрд доларів. У планах прем’єра завершити переговори до кінця року.

Причини провалу

Політичний експерт, юрист-міжнародник Андрій Смолій заявляє, що Києву не вдалося досягти домовленостей з МВФ. За його словами, на це є як мінімум три причини.

По-перше, загроза незалежності НБУ. Останнім часом нова влада почала тиснути на керівництво регулятора.

По-друге, ситуація з «ПриватБанком» і можлива компенсація грошей колишньому власнику.

По-третє, тарифи на газ для населення. Фонд знову вимагає встановити ринкові ціни на газ, що означає — підвищити тарифи.

Крім цього, МВФ не подобається невизначеність з бюджетом на 2020 рік, тому, найімовірніше, Фонд буде чекати, поки приймуть остаточний бюджет. В цілому українська сторона залишилася розчарована результатами роботи.

Що далі?

Політичний аналітик Віктор Таран нагадав, що в наступному році Україна має виплатити близько 10 млрд доларів за зовнішніми боргами. На думку експерта, повернути ці гроші без допомоги МВФ, щоб при цьому утримати міцну гривню, неможливо. Експерт зазначає, що Україна втратить фінансову стабільність у 2020 році, якщо не отримає транш від МВФ.

Аналітик і публіцист Віталій Портніков вважає, що новій владі доведеться піти на угоду з МВФ, хоч більшість українців і мріють відмовитися від співпраці з Фондом і виконання його умов. Портніков додав, що уряду не вдасться розмовляти з МВФ так, як вони звикли розмовляти з підлеглими їм депутатами. Доведеться домовлятися і йти на поступки, тому українців чекає ще чимало сюрпризів. Або дефолт, якщо домовитися з Фондом все ж не вдасться.

Глава політичної ради партії «Опозиційна платформа — За життя», нардеп Віктор Медведчук заявив, що МВФ виділяє гроші тільки на оплату боргу, в тому числі боргу Фонду. При цьому вони вимагають підвищити тарифи, відкрити ринок землі. А Україна тим часом продовжує жити в боргах. За словами депутата, сьогодні МВФ намагаються зробити все, щоб тарифи на комуналку в Україні зросли. Медведчук вважає, що прихід інвесторів в Україну залежить не від співпраці з МВФ, а від припинення бойових дій на Донбасі, а також від створення умов для розвитку бізнесу.

Депутат упевнений, що Україна повинна співпрацювати з МВФ виключно на своїх умовах. Він зазначив, що Україна довгий час виконувала вимоги МВФ. Сьогодні влада не зможе одночасно співпрацювати з МВФ, виконуючи їх умови, і зберігати рівень довіри населення, який вона отримала.

Позиція з МВФ може бути одна — у нас важка економічна і соціальна ситуація і треба виходити з того, що ми можемо далі співпрацювати, але тільки на своїх умовах, — заявив депутат.

При цьому нардеп зазначив, що повністю відмовлятися від співпраці з Фондом не варто, це контрпродуктивно. Відмовлятися від підтримки МВФ, на думку Медведчука, потрібно поступово, а не різко.

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий