Рада і СБУ вимагають ще на 3 роки «забанити» ВКонтакте і Однокласники

Ніяких соцмереж: розблокують російські соцмережі в Україні?

Уже з травня 2020 року в Україні можуть знову відкрито заробити російські соцмережі ВКонтакте і Однокласники, і сервіс Mail.ru. Однак, частина політиків бажає продовжити «бан», а експерти говорять, що в цьому немає сенсу. Але як йдуть справи насправді в цьому рішенні, чи будуть провайдери і далі блокувати доступ українських користувачів до цих ресурсів? Бо якщо цього не встигнуть зробити до 15 травня, російські соцмережі знову запрацюють.

Отже, наприклад, в СБУ бачать ефективність від цього блокування. Служба безпеки України пропонує продовжити заборону на використання російських соціальних мереж «Однокласники» і «ВКонтакте» ще на три роки. Як повідомляє прес-служба відомства, відповідну пропозицію глава СБУ Іван Баканов вніс до Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України.

«Кіберспеціалісти Служби проаналізували, що за період дії санкцій українських користувачів в цих соціальних мережах зменшилася в 3 рази. І це значно звузило цільову аудиторію, на яку спрямовані інформаційні операції російських спецслужб», — повідомили в СБУ.

Всього в період заборони з 2017-2020 роках СБУ зафіксувала тисячі випадків розміщення деструктивного контенту в даних соцмережах. З початку введення санкцій було зареєстровано близько 100 кримінальних справ щодо власників антиукраїнських угруповань на даних платформах.

Також в СБУ фіксують сплеск активності антиукраїнських агітаторів в російських соцмережах. Це пов’язано з карантином, наближенням Великодня і травневих свят. За оцінками кіберспеціалістов, приблизно 70% деструктивних матеріалів про Україну просуваються саме з інформаційного простору РФ, в тому числі із зазначених соцмереж.

Крім того, в Раді вже навіть зареєстрований проект постанови №3319 «Про схвалення пропозицій про продовження терміну застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яким пропонується продовження заборони на російські соцмережі.

Постановою пропонується рекомендувати Раді національної безпеки і оборони прийняти рішення про продовження терміну застосування відповідних санкцій. Останній етап проходження документа — обробляється в комітеті.

Нагадаємо, в середині травня 2017 року п’ятий президент України Петро Порошенко своїм указом ввів санкції проти ряду фізичних і юридичних осіб, тим самим почавши заборона російських сайтів в Україні. Указом №133 / 2017 були введені санкції проти 1228 фізичних осіб та 468 юридичних осіб.

У списку опинилися і ряд російських сайтів та інтернет-сервісів, серед яких Яндекс, Вконтакте, Одноклассники та Mail.ru. Ці ж санкції торкнулися російські компанії «Лабораторія Касперського», «Доктор Веб», «Яндекс», «ABBYY». У ряді судових рішень Верховний суд підтвердив законність накладених санкцій.

Це означає, що якщо 15 травня 2020 роки вже нинішній президент України Володимир Зеленський не продовжить санкції, то у інтернет-провайдерів не буде ніяких причин (крім моральних, звичайно) блокувати доступ до вищеперелічених ресурсів.

До слова, раніше радник президента Зеленського Микита Потураєв зробив заяву щодо розблокування заборонених в Україні російських соцмереж. За словами Потураєва, в команді президента немає планів скасовувати блокування доступу до російських соціальних мереж, яке було введено в 2017 році.