Рада може скасувати антикорупційну правку про закупівлю ліків

Депутати від «Слуги народу» внесли законопроект, що скасовує закупівлю ліків через міжнародні організації.

Скасування цієї правки загрожує залишити населення без важливих медикаментів, деякого медобладнання і вакцин.

У разі скасування закупівель через міжнародні організації, вони проходитимуть через національну систему «ProZorro», пише «Українська Правда».

Законопроект внесли нардепи від «Слуги народу», підтримали закон 351 народних обранців.

У першому читанні законопроект № 1076 «Про внесення змін до Закону україни «Про публічні закупівлі та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» вже ухвалили.

Цікаво, що під час розгляду законопроекту жодного разу не озвучили те, що він скасовує закупівлі ліків через міжнародні організації.

Проти ухвалення документу виступили пацієнтські організації «Пацієнти України» та «100% Життя».

«Якщо законопроект проголосують у такій редакції, він загрожує здоров’ю та життю сотень тяжко хворих українців, серед яких — діти, адже він позбавляє українців доступу до рятівних ліків, а також до вакцин», — наголосила Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти УКраїни».

Іваненко у коментарі виданню пояснила, що наприкінці закону «Про публічні закупівлі…» були виключення, які дозволяли закупівлі через міжнародні організації МОЗу та оборонній сфері. А в редакції, яку щойно ухвалила Рада, виключили МОЗ і залишили лише оборонну сферу:

«На жаль, у цій редакції нема продовження механізму закупівель ліків через міжнародні організації. Сподіваюся, не все так погано, бо це було перше читання. Ми будемо контролювати депутатів і добиватися, щоб механізми закупівель через міжнародні організації продовжили. Це антикорупційна реформа в охороні здоров’я», — написала народна депутатка Ольга Стефанишина у своєму Facebook.

Екс-заступниця міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина пояснила, що міжнародні організації надають можливість придбати препарати найвищої якості за меншими цінами, при цьому усуває корупцію в міністерстві.

«Наразі є розуміння, що міжнародні закупівлі потрібно подовжити мінімум на два роки для ліків та медвиробів, вакцин — назавжди. Таким чином ми дамо можливість становлення та плавного переходу від міжнародної практики до національних торгів та програми реімбурсаціі. Крім того, залишимо можливість купувати вакцини через дитячий фонд ЮНІСЕФ, який гарантує їх високу якість та найкращі ціни в світі. Якщо цього не зробити, сотні пацієнтів залишаться без ліків вже з 1 березня 2020 року»,  — зазначила Стефанишина.

«Пацієнти України» пояснюють, що закупівельна реформа в охороні здоров’я розпочалася у 2015 році, після ухвалення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…». Тоді функцію централізованих закупівель ліків, медвиробів та вакцин передали від МОЗу до міжнародних спеціалізованих організацій, таких як ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents тощо.

Відтоді уже 5 років як закупівлі життєво необхідних ліків, вакцин та мед виробів звільнені від корупції.

Якщо МОЗ не зможе використовувати механізм міжнародних закупівель, пацієнти будуть позбавлені можливості лікуватися. Окрім вакцин та сироваток, які неможливо закупити через національні торги так само ефективно, як це роблять міжнародні організації, українські пацієнти ризикують залишитися без таких життєво важливих ліків та медвиробів.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий