Реформа СІЗО на старті: Мін’юст запускає проект зі скорочення в’язниць

У Мін’юсті анонсували масове звільнення персоналу та вивезення засуджених.

Міністерство юстиції у зв’язку з недостатнім фінансуванням планує масове закриття тюрем і скорочення персоналу, щоб за вивільнені кошти створити належні умови і підвищити зарплати в решті пенітенціарних установ.

Міністерство юстиції України найближчими днями запускає проект зі скорочення в’язниць, вже на цьому тижні буде оголошено перелік з дев’яти закладів, де почнеться процес заморожування, повідомив міністр юстиції Денис Малюська.

За його словами, в Україні жодна в’язниця не заповнена на 100%, на відміну від слідчих ізоляторів.

«Не в’язниці переповнені, а СІЗО: Київ, Одеса, Херсон, де наповнення часто понад 100%. Майже жодна в’язниця не заповнена на 100%, тому є потенціал для їхнього закриття. Перший етап запустимо цього тижня й оголосимо перелік із дев’яти в’язниць, де стартує процес замороження (звільнення персоналу, вивезення засуджених до інших місць утримання)», — сказав міністр виданню Mind.

За словами Малюськи, «не можна дозволити утримання в’язниці, завантаженої на 30–40%».

«Та це не означає ліквідації саме таких закладів. Може, вони не наповнювалися штучно – через певні лобі туди направляли менше засуджених, а умови там нормальні. Тоді ми ліквідуємо в’язницю навіть із значним наповненням і переведемо засуджених у кращі умови», — сказав міністр.

«Ми очікуємо зміни до законодавства, які дадуть нам змогу переходити на установи виконання покарань з комбінованим режимом безпеки, що сприятиме подальшому їхньому скороченню. Це потрібно для економії коштів. У системі вкрай низька зарплата у працівників (8 тис. грн/міс.) і надвисокі витрати на утримання установ. Так ми зменшимо витрати, а за рахунок звільнень піднімемо оплату іншим працівникам», — заявив Малюська.

Як відомо, Міністерство юстиції України планує продавати «заморожені» тюремні комплекси, а також ввести платні камери підвищеного комфорту в слідчих ізоляторах для фінансування інфраструктурних проектів у рамках другого етапу тюремної реформи.

Наприклад, на початку травня стало відомо, що платні камери з’явилися в Київському слідчому ізоляторі. Зокрема, там є двомісна, тримісна і два чотиримісні камери з поліпшеними умовами. Доба перебування в платній камері Київського СІЗО буде коштувати 2 тисяч грн, за тиждень — 8 тисяч грн, а за місяць — 12 тисяч грн.

Також повідомлялося про те, що анонсовані приватні СІЗО запрацюють в Україні з наступного року, а ось приватних в’язниць не буде.

До слова, більшість експертів та аналітиків схиляється до думки, що вся ця реформа СІЗО зводиться до його продажу. Зокрема, реформування пенітенціарної системи (системи виконання кримінальних покарань), можна розділити на два види — «тихе» і явне. Так от «тиха» реформа почалася ще навесні 2014-го (при уряді Яценюка) з ряду рішень, які багато в чому залишилися непоміченими. Мова йде про амністії, режим утримання, м’якість покарання. Що стосується «голосної» реформи, то одна з її складових – продаж слідчих ізоляторів, в тому числі і Лук’янівського СІЗО в Києві.