Рік роботи НАЗК: запобігання та виявлення корупції

Напрям запобігання та виявлення корупції — один із найбільш об’ємних у НАЗК. Він поєднує в собі стратегічний аналіз із питань запобігання корупції, координацію антикорупційних уповноважених та взаємодію з викривачами. 

Напрям очолює Сергій Деркач, який має національний та міжнародний досвід у галузі запобігання та розслідування корупційних правопорушень, брав участь у міжнародних операціях із підтримання миру та безпеки ООН в Ліберії та був проєктним менеджером найбільшого антикорупційного проєкту ЄС в Україні.

«У напрямі запобігання та протидії корупції НАЗК працює дуже сильна команда, — розповідає Сергій Деркач. — Завдяки цьому протягом 2020 року ми розробили і запустили основні інструменти, які допоможуть ефективно запобігати корупції в державному та приватному секторах».

Основні перемоги в запобіганні та виявленні корупції за рік роботи нової команди НАЗК:

Стратегічний аналіз із питань запобігання корупції:

  • Запрацював механізм антикорупційної експертизи. Фахівці НАЗК розробили інноваційні методологію та порядок проведення антикорупційної експертизи проєктів нормативно-правових актів, а також провели 50 експертиз. Висновки антикорупційної експертизи НАЗК відтепер передбачають детальні рекомендації, як усунути корупціогенні фактори, та надаються авторам цих документів.
  • За результатами дослідження визначено групу найбільш вразливих до корупції галузей публічного управління та економіки. Детально описані найбільш поширені корупційні схеми, що існують у сфері земельних відносин в Україні, а також розроблені рекомендації для їх усунення.

Розбудова мережі антикорупційних уповноважених:

  • Розроблена концепція навчання працівників уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції публічного сектору, яка визначає шляхи системного формування професійної компетентності спільноти уповноважених.
  • У рамках цієї концепції 1100 антикорупційних уповноважених залучено до заходів професійного навчання , розроблено та проведено 2 навчальні курси та 23 вебінари для антикорупційних уповноважених.
  • Уперше оцінена ефективність роботи антикорупційних уповноважених та оприлюднено детальний огляд, що визначає засади розвитку їхньої діяльності.

Взаємодія з викривачами:

  • Протягом року виграно 15 справ щодо порушення прав викривачів, у яких НАЗК виступало на стороні викривача.
  • Уперше внесено приписи про порушення трудових прав викривачів та захист їхніх прав на конфіденційність.
  • Запущений спільний з lifecell проєкт «Телеком без корупції» , спрямований заохочувати викривання корупції в галузі телекому.

Протягом року команда з запобігання та виявлення корупції напрацювала основу для проєктів, які будуть впроваджені протягом 2021 року:

  • оновлення Реєстру корупціонерів, Порталу викривачів та Порталу уповноважених;
  • дослідження стану антикорупційної доброчесності серед держслужбовців, результати якого будуть представлені незабаром;
  • презентація методології оцінювання корупційних ризиків та типової антикорупційної програми юридичних осіб;
  • впровадження низки навчальних курсів для уповноважених.