Рост цен на электроэнергию: к чему приведет новое решение правительства

Сегодня мы наблюдаем решения, которые приводят к тому, что Ринат Ахметов после введения так называемого рынка электроэнергии не теряет монопольные позиции, а наоборот их усугубляет.

При чому, робить це насамперед за рахунок держпідприємств, таких як «Енергоатом». Про це в прямому ефірі 24 канал народна депутатка України 8-го скликання Верховної Ради Вікторія Войціцька.

Деталі Наскільки є проблемною ситуація в енергетиці України: Буславець розповіла подробиці

Вона зазначити, що уряд, який нам обіцяв діяти в інтересах народу та споживачів, дбати про добробут кожного з нас, ухвалює рішення, якими скорочує об’єми атомної генерації, яка у нас є дешевою. Натомість збільшує об’єми теплової генерації, яка є дорожчою.

До того ж, Кабмін не квапиться, на жаль, переглянути «зелені тарифи», де одним із найбільших гравців також є компанія ДТЕК.

Що відомо про зелені тарифи? Це тарифи, за якими на гуртовому ринку продають електроенергію, вироблену з альтернативних джерел енергії. Його запровадили у 2009 році, а розмір тарифу визначає держава. Держава встановила «зелений тариф», передбачаючи компенсацію виробникам «зеленої енергії» законом «Про альтернативні джерела енергії». Мовиться приблизно про 4 гривні за кожну кіловат-годину.

Та проблема у тому, що в Україні «зелений тариф» у кілька разів вищий, ніж тариф на звичайну електроенергію, та ще й вищий, ніж в усіх інших країнах Європи.

Войціцька підкреслила, що напередодні уряд ухвалив рішення, за яким максимальна ціна, встановлена для продажу електроенергії гарантованим покупцем, збільшується з 1,5 до 2 гривень. Це – черговий крок до зростання ціни на електроенергію для кінцевого споживача.


Вікторія Войціцька / Фото «Слово і Діло»

За словами економістки, насамперед варто зрозуміти, що рішення, які ухвалюються, призводять до наступного: замість впровадження реального ринку електроенергії ми йдемо зворотним шляхом. Де замість ринкових механізмів, які мали б визначити ціну на неї, присутнє втручання держави.

«І держава каже: шановні споживачі, ми так про вас дбаємо, що робимо все, аби ви замість того, щоб платити дешевше за електроенергію, як у сусідніх країнах, платили дорожче. Бо знаєте, там є криза в енергетиці. У компанії ДТЕК проблеми, вони звертаються до своїх кредиторів із проханням, аби їм реструктуризували їх борги. Підтримаймо нашу енергетику. Тільки яку? Приватну коштом державної. Ось це і є сьогоднішні реформи, які спостерігаємо. Але також потрібно розуміти, що все це подається під соусом начебто вирішення проблем», – додала експертка.

Подорожчання електроенергії

Народна депутатка стверджує, що український бізнес уже сьогодні переплачує у порівнянні із сусідніми країнами – Угорщиною, Польщею, Словаччиною, де в рази насправді дешевша електроенергія, аніж в Україні. Це все тому що там існує ринок та існують ринкові механізми.

Читайте також Це історичний мінімум, – Герус про падіння потужностей атомних блоків в Україні

«Ужа зараз за різними розрахунками, які я бачила, ми можемо говорити про те, що ціна на електроенергію для промислового споживача може вирости на 10-15%. А за «оптимістичними» на 25%», – заявила Вікторія Войціцька.