Що не так з брехливою знижкою на газ, – «Червона картка» №1060

Нова схема «Амстердам +» буде покруче скандальної «Роттердам +»

У цьому році у нас все, що стосується тепла — все дивне. І сама зима, яка в общем-то, не зима. І опалення, яке начебто, як і є поки що, але при практично плюсових температурах воно вже не таке актуальне, як зазвичай. І найголовніше, у нас дуже дивні ціни на тепло. Тому що в розпал опалювального сезону в Україні поміняли ціну на газ для населення і формулу, по якій вона буде визначатися.

Як це може позначитися на наших громадянах — про це розповість Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в середу, 5 лютого.

Як вже ми розповідали в наших програмах, Кабмін прийняв постанову №17, якою вніс зміни до Положення, яке визначає ціни на газ для населення. За новою формулою ціну на газ будуть вважати за котируваннями на біржі в Нідерландах плюс транспорт і націнка «Нафтогазу» в розмірі 1,9%. Чинну до цього «гарантовану ціну» на газ для населення в розмірі 5,5 гривня за куб плюс ПДВ, витрати на транспорт і розподіл, яка була зафіксована на весь опалювальний сезон, скасували. І стануть змінювати ціну на газ щомісяця — в залежності від біржових котирувань і курсу долара. Постанова прийняли заднім числом, тобто, нова ціна на газ фактично діє вже з 1 січня 2020 року. І поки людям вона більш вигідна, ніж гарантована ціна. Згідно з розрахунками «Нафтогазу», нова ціна на газ для населення в січні зменшитися майже на тисячу гривень в порівнянні з «гарантованої» до 4,65 гривень за куб (без урахування ПДВ, націнки газсбитов і транспортування). «Це на 25% менше, ніж в січні 2019 року», — відзвітували в НАКу.

Здавалося б — ура, і нехай навіть така ціна на газ стане аргументом влади при перерахунку платежів за січень. Якщо щось стає краще — чому б влада за це не похвалити? Тим більше, що раніше багато комунальники заявили, що через зростання ціни на газ зменшать «знижки», а то і зовсім їх скасують. Але тепер знижки в платіжках за січень теоретично можуть бути такими ж, як і за грудень. Але з новою формулою на газ не все так просто. По суті, з’явилася схема «Амстердам +», яка може виявитися покруче скандального «Роттердама +». Ця схема однозначно вигідна «Нафтогазу», але може стати пасткою для рядових споживачів. Адже в разі зростання котирувань на біржі в Нідерландах або стрибка курсу долара ціна на газ для населення теж піде вгору. Для людей ціна може стати навіть вище, ніж для промисловості. І фактично уряд реалізував давню вимогу МВФ — зробити повністю «ринковим» механізм визначення ціни на газ для населення. І якщо в цю зиму через низькі котирувань на європейському ринку він може бути для українців дешевим, то в разі подорожчання в Європі, ціни злетять для людей і комунальників і в Україні. При цьому уряд ігнорує простий і зрозумілий спосіб домогтися зниження цін на газ для населення в довгостроковій перспективі — прив’язати ціну газу для населення до собівартості внутрішнього видобутку (яка на 2/3 покриває потреби населення і теплокомуненерго).

Якщо говорити детальніше, то з початку опалювального сезону ціну на газ для населення вважали за формулою «ціна для промисловості за минулий місяць». Так як газ в Європі дешевшав, такий підхід дозволяв забезпечувати людей і комунальників відносно недорогим газом. Таким чином планували запустити механізм, який не дозволить цінам на газ для населення зростати слідом за газовими котируваннями в Європі. А останні, як передбачалося, будуть збільшуватися, як це відбувається щозими. Але на той момент ще було незрозуміло, що буде з транзитним договором з Росією і якою буде погода взимку. В реальності ж після продовження транзиту ціни в Європі, навпаки, пішли вниз. Газ реально придбати за 120-130 доларів за тисячу кубів, а деякі партії виставляються і по 70 доларів. Ситуація на газовому ринку стабільна, погода тепла, в підземних сховищах багато запасів. Це все вплинуло на поточний ціноутворення на європейських хабах. У вартість туру не почала рости, що характерно для зимового періоду, Тому уряд, щоб забезпечити справедливу ціну на ресурси для населення, внесло зміни до Положення про спеціальні зобов’язання на ринку газу. Вартість газу буде визначатися кожен місяць на рівні «не більше», який залежить від щоденної середньоарифметичний ціни природного газу на нідерландському газовому хабі за період з 1 до 22 числа місяця. Якщо порахувати всі разом з накрутками, то виходить приблизно 6,5-6,8 гривень за куб, що на 1-1,5 гривні дешевше, ніж повинно було бути по гарантованої ціною. Але це все, звичайно, при оптимістичному варіанті.

Тому що спроба знизити ціну на газ для населення — це далеко не єдина причина термінової заміни формули. Головний тут аргумент — виконання умов перед МВФ. Нагадаємо: раніше Україна взяла на себе зобов’язання скасувати соціальні ціни на газ з 1 січня. З Нового року ціна повинна бути повністю ринковою. Ми вже розповідали вам, як на так званих «плівках Гончарука» чиновники радяться, щоб такого придумати для МВФ, щоб не підвищувати ціни на газ хоча б до кінця нинішнього опалювального сезону. Адже, якщо підвищити, населення просто не зможе платити і виростуть борги. На той момент ще було незрозуміло, чи буде транзит і як відреагують на ринкову кон’юнктуру європейські хаби. Тому придумали «гарантовану ціну на газ». Але ціна «Нафтогазу» низька тільки тому, що впали котирування в Європі. І, якщо вони раптом почнуть рости або ж, скажімо, відбудеться скачок курсу долара, то дешевого газу для українців вже не буде. Хіба що доведеться знову терміново міняти формулу і повертати гарантовану ціну.

Якщо газ почне дорожчати, то ціна для людей може бути вище, ніж для промисловості. Адже ціни для промисловості не прив’язані так жорстко до котирувань на конкретному хабі. Зараз промисловість отримує газ по 6,6 тисяч гривень за куб з ПДВ, але без транспорту за умови передоплати і по 7,3 гривні, якщо платити пізніше. Ризики подорожчання газу в Європі на сьогоднішній день не такі великі. Але вони все ж є. Але є ще одна версія — для чого Кабмін раптом терміново поміняв газову формулу. Ми можемо спостерігати створення нової схеми «Амстердам плюс», яка буде покруче скандальної «Роттердам +». Якщо «Роттердам +» був тільки маркером для ринку, то «Амстердам плюс» повністю визначає ціну для населення. При цьому вона взагалі не враховує ціни на газ внутрішнього видобутку (саме він забезпечує дві третини внутрішнього споживання і коштує не вище 3 гривень за куб). Виходить, що населенню дають дешевий український газ. Але навіщо-то вважають його вартість за європейським хабу ще і накручують зверху витрати на доставку з Нідерландів. Така формула гарантує супер прибутку «Нафтогазу», хоча формально його націнка у формулі залишається невеликою — всього 1,9%. Є ще один важливий нюанс — через нідерландську біржу TTF почав продавати газ «Газпром». Тому поява «Нафтогазу» на цій же біржі може позначати якісь гібридні «прямі закупівлі газу», які Росія нам пропонувала зі знижкою в 25%, але від яких ми відмовилися. У «Газпрому» може закуповувати газ, скажімо, швейцарська дочка НАКу ( «Нафтогаз Трейдинг») або одна з численних фірм-прокладок. А потім перепродувати ці обсяги «Нафтогазу» з націнкою. Можна спокійно заробляти по 50 доларів з тисячі кубів.

Тобто, нова формула, яка, на перший погляд, робить газ для населення дешевше, насправді зберігає ситуацію, коли газ дорожче, ніж міг би бути при прямих поставках з Росії або ж при перерахунку цін з урахуванням собівартості внутрішнього видобутку. І, таким чином, забезпечується «кормушка» для самого «Нафтогазу» і численних газових посередників. А ось що буде, як тільки остаточно впаде гривня, або злетить вартість газу, або спрацюють обидва чинники — ми побачимо в своїх платіжках. І просто офігеем…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.