Що потрібно зробити владі, щоб залучити в Україну інвесторів

У планах Кабміну залучити в Україну близько 50 млрд доларів інвестицій. Що потрібно зробити уряду, щоб виконати план максимум?

У найближчі п’ять років уряд Олексія Гончарука планує забезпечити зростання економіки на 40%. На це, за словами прем’єр-міністра, потрібно близько 50 млрд доларів інвестицій. При тому, що в останні роки інвестиції не перевищували 2,9 млрд доларів на рік. Експерти вважають, що цей план нереальний, оскільки країні з бойовими діями на Сході, високим рівнем корупції і відсутнім захистом прав власності просто неможливо домогтися прямих інвестицій на таку суму.

Солодкі обіцянки.

Старший аналітик компанії «Альпарі» Вадим Іосуб зазначає, що будь-який уряд в перші місяці роботи годує українців райдужними і оптимістичними прогнозами. При цьому рідко хто обіцяє проблемний шлях — «піт і сльози». На думку експерта, інвестиції можна наростити за рахунок запуску ринку землі та приватизації, але навіть з усіма цими реформами забезпечити такі цифри не вдасться.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ нагадує, що в 2008-2009 роках Україні вдавалося залучати по 10 млрд доларів інвестицій на рік. Але потім настала світова фінансова криза, і всі інвестиції пішли на спад. Сьогодні фінансовий сектор України нікого не цікавить, тому домогтися таких показників буде практично неможливо.

Працювати все ж доведеться.

За прогнозами багатьох експертів, не за горами наступна світова фінансова криза. Щоб країна вистояла в умовах кризи, вона повинна бути готова до неї. Глава правління Citibank в Україні Олександр МакУортер вважає, що Україна зможе пережити кризу, якщо стане сприятливим місцем для інвесторів. За його словами, Україна багато зробила з 2014 року, тому у інвесторів сьогодні більше впевненості в нашій країні. Але роботи ще багато. МакУортер заявив, що західні інвестори хочуть, щоб Україна продовжувала співпрацю з міжнародними фінансовими інститутами та інтегрувалася в західний економічний світ.

Олексій Кущ не раз повторював, що інвестори не прийдуть в Україну, поки не буде вирішено питання з беззаконням. За словами аналітика, у нас в країні існує розрив між формальним правовим полем і практикою його застосування. Кущ наголошує, що можна прийняти сотні ідеальних законів для інвесторів, але толку не буде, поки їх не почнуть виконувати. Він заявив, що у політичних еліт в Україні немає політичної культури, відчуття правових меж і внутрішніх обмежувачів. Це і є проблемою. Кущ зазначив, що навіть під особисті гарантії президента інвестори в Україну заходити не поспішають.

Що потрібно робити, щоб поліпшити ситуацію?

Адвокат Ярослав Гришин зазначив, що іноземні інвестори чекають рішучих кроків з боку влади. Але поки є різниця між тим, що уряд говорить, і тим, що він робить. Гришин нагадав, що Володимир Зеленський анонсував понад 70 законопроектів, які повинні захистити бізнес в Україні. Добре, якщо ці обіцянки будуть виконані.

За словами експерта, щоб стати інвестиційно привабливою країною, потрібно міняти старі кадри, схеми і правила. Україні потрібна шокова терапія.

По-перше, потрібно забезпечити чесні і прозорі конкурси на всі важливі посади в державі. Потрібно змінити менеджерів на держпідприємствах, які неефективно працюють.

По-друге, необхідна діджіталізація послуг, щоб людський фактор у всіх бюрократичних справах був мінімізований. Всі довідки та дозволи повинні пред’являтися і видаватися онлайн. Крім цього, необхідний спеціальний орган, який буде працювати з інвесторами, і забезпечувати їм «зелений коридор» в усіх питаннях.

По-третє, потрібно забезпечити ефективну роботу створеної в 2016 році Національної інвестиційної ради, яка повинна розвивати інвестиційний потенціал України, але цього не робить.

Підводячи підсумок, Олексій Кущ зазначає, що українська економіка могла б зростати, якщо б залучала близько 10 млрд доларів іноземних інвестицій, близько 10 млрд доларів кредитів або трансферів заробітчан, а також 10 млрд доларів позитивного сальдо торгового балансу. Але для цього потрібні дії. Сьогодні у всьому світі скорочуються інвестиції, залучити сучасних інвесторів досить важко, тим більше, Україні. Кущ наголошує, що інвестору потрібні зростаючі ринки, на яких не потрібно переживати через безліч адміністративних дозволів, ліцензій та іншої паперової тяганини. Нічого подібного для інвесторів нинішній Кабмін не запропонував.

Раніше Rabinovichtv писав, що у Зеленського хочуть оподаткувати обмін валюти.

Читайте нас в Facebook   і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.   

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий