Скандал з людьми Супрун: на що готові радники заради гарного гонорару

Цікава схема для гонорару: радник глави Мінздраву задекларувала гонорар від фармкомпанії, на закупівлі препарату якої наполягала.

 

Радник глави Міністерства охорони здоров’я Зоряни Скалецької Ольга Голубовська оновила декларацію, до якої додала чималий гонорар від фармкомпанії, чий препарат хотіла включити до закупівель.

Згідно декларації Голубовської, представництво «Еббві Біофармасьютікалз ГмбХ” у 2018 році виплатило їй 72 109 гривень як “гонорари та інші виплати за цивільно-правовими договорами».

Про цей препарат говорилося в аудіозапису розмови заступника міністра охорони здоров’я Михайла Загрійчука з директоратами МОЗ. За словами державного експерта Євгена Гончара, Голубовська прийшла в кабінет представників МОЗ та прямим текстом сказала, що і надалі потрібно закуповувати конкретний препарат вартістю 4000 дол. за курс, повідомляє «Українська правда».

Гончар підкреслив, що вона заявила, що відмова від його закупівлі є неправильним рішенням, з яким має намір розбиратися. Мова йде про препарат омбітасвір/парітапревір/ритонавір (Вільвіо) + дасабувір (Вірелакір). Це комбінація з трьох препаратів, яку виробляє тільки компанія AbbVie для лікування вірусного гепатиту С.

У виданні зазначається, що інші схеми лікування значно дешевші, наприклад, режим «даклатасвір + софосбувір» коштує 2,5 тисячі гривень, тоді як курс лікування даним препаратом – понад 80 тисяч гривень.

“Я її попросила написати свої зауваження до громадського обговорення. На що вона сказала, що вона не така як всі, що вона покаже “кузькіну мать” і пішла з кімнати”, – розповіла керівник директорату медпослуг Оксана Сухорукова.

Голубовська прокоментувала свою позицію, сказавши, що препарат є життєво необхідним для певної категорії хворих і альтернатив не існує. Вона пояснила, що знає стан України з даного питання і прийшла запитати про закупівлю як лікар.

«Ця ситуація незрозуміла нікому. Мені пропонували наші партнери, наприклад, президент Всесвітнього альянсу з вірусного гепатиту говорив, що давайте я напишу наше ставлення. Ну це позорище!» – резюмувала Голубовська.

Радник глави МОЗ зазначила, що не знає, які фахівці вирішували це питання, однак у неї є думка авторитетних експертів, «тих, що треба». Згідно з їх висновками, препарат потрібен не всім хворим, тільки певній групі.

«Я вже не пам’ятаю, що говорила. Що я зобов’язана пам’ятати? Щоб мене зробили експертом цього, я не говорила. Воно мені ні з якого боку не треба», – підкреслила Голубовська.

На її думку, те, що вона отримала гонорар від єдиної фірми, що виробляє препарат, на закупівлі якого наполягає, не є конфліктом інтересів. На запитання журналістки видання про декларацію Голубовська саркастично відповіла, що і вона може подати документ.

При цьому коментувати те, за що фармацевтична фірма виплатила Голубовській у 2018 році гонорар, вона відмовилася, назвавши це провокацією. За словами члена експертної групи, яка вирішила прибрати препарат з номенклатури, лікаря-інфекціоніста Віктора Петрова, він не є засобом лікування першої необхідності.

Петров зазначив, що медики не мають права призначати хворим, яким поставили діагноз гепатит С, ліки за 3200 доларів. Лікар підкреслив, що даний препарат менше впливає для нирки та його прописували людям із нирковою недостатністю, а не кожному пацієнту.

«Коли ми побачили, що весь бюджет, майже 50% всього бюджету на всю країну на гепатит С, і він йде на цю дорогу схему, ми як експерти побачили, що в цьому може бути лобістська складова», – розповів Петров.

На думку Петрова, закуповуючи такий дорогий препарат, віднімається шанс на лікування інших пацієнтів, які могли б пройти весь курс за 100 доларів.

«Якщо закінчувати 3D-терапію, в українському протоколі ми застосовуємо (дорогий препарат) тим пацієнтам, які мають хворі нирки або які проходять лікування повторно після невдалої спроби, так звані резистентні форми», – резюмував лікар-інфекціоніст.

Він також навів статистику Інституту нефрології, згідно з якою хворіють гепатитом і нирковою недостатністю всього близько 300 людей, у той час як минулого року були закуплені препарати на більш ніж 1600 курсів лікування.

«Я як лікар за ці кошти можу вилікувати на порядок більше людей. Якщо буде виділятися такий же бюджет, як останні роки, ми за тією ціною, яка є зараз, можемо 48-50 тисяч осіб з хронічним гепатитом пролікувати, що перебувають на обліку. Тобто, по суті, ми могли б знищити цю недугу в Україні і забезпечити 100-110% потреб дешевими і ефективними препаратами, але комусь цього не хочеться», – аргументував свою позицію Петров.

Він додав, що згоден з тим, що дані схеми лікування є найбільш сучасними, проте вони розраховані на країни з більш високим рівнем доходу, ніж зараз спостерігається в Україні. До таких Петров відніс Норвегію, Швецію, Північну і Центральну Європу.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий