Скасування безоплатної приватизації землі є дієвим запобіжником корупційних схем у галузі земельних відносин – аналітичний огляд НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило та проаналізувало корупційні схеми у процедурі безоплатної приватизації  земель державної та комунальної власності.

Проєкт Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки визначає, що безоплатна приватизація земель державної та комунальної власності є одним із найбільших джерел корупційних практик у земельних відносинах.

Оскільки процедура передачі земельних ділянок у власність потребує кардинально нових організаційно-правових підходів для забезпечення ефективного розпорядження державними та комунальними землям, НАЗК проаналізувало найбільш поширені корупційні схеми інституту безоплатної приватизації та визначило чинники, що сприяють корупції.

Так, серед найбільш поширених схем фахівці НАЗК визначають: 

  • продаж інформації про місце розташування вільних земельних ділянок;
  • зловживання під час надання дозволу на розробку проєкту землеустрою та реєстрації земельної ділянки;
  • підроблення рішень органів місцевого самоврядування про відведення земельної ділянки;
  • спотворення механізму безоплатної приватизації на користь комерційних забудовників;
  • зловживання правом безоплатного отримання земельних ділянок та «повторна приватизація»;
  • використання пільг учасників бойових дій на отримання земельних ділянок у корупційних схемах.

Для подолання цих схем експерти НАЗК радять замінити безоплатну приватизацію більш дієвим механізмом компенсації, діджиталізувати усі процеси на ринку землі, оприлюднювати інформацію про отримані безоплатно земельні ділянки та  суб’єктів приватизації, провести прозорий та повний аудит відчуження комунальної та державної землі тощо.

Детальний аналіз корупційних схем та рекомендації для їх усунення можна переглянути за посиланням: https://bit.ly/36DoCYP