Софійський собор у Стамбулі стане мечеттю. В ЮНЕСКО — проти

Софійський собор у Стамбулі стане мечеттю. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган закликав всіх «поважати» рішення Туреччини.

Головний адміністративний суд Туреччини надав Софійського собору в Стамбулі статус мечеті, скасувавши постанову Ради Міністрів від 1934 року про перетворення собору в музей. Про це повідомляє Anadolu.

Вперше суд просили надати будівлі статус мечеті в 2005 році, але тоді прохання відхилили.

Собор Святої Софії заснував християнський імператор Юстиніан і відкрив 27 грудня 537 року. Собор понад тисячу років був найбільшим храмом у християнському світі. Після захоплення Константинополя османами і падіння Візантійської імперії в 1453 році собор переробили в мечеть, але з 1934 року будівля по декрету засновника сучасної турецької держави Кемаля Ататюрка стало музеєм і було включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що Свята Софія може знову стати мечеттю і стане безкоштовною для туристів.

«Дасть бог, ми усі разом здійснимо п’ятничну молитву 24 липня та знову відкриємо Ая-Софію для молитв», — заявив Ердоган у зверненні до турецького народу ввечері у п’ятницю, 10 липня, повідомляє агентство AFP.

Він також запевнив, що мечеть буде відкрита для представників усіх конфесій. «Як і всі інші мечеті, двері Ая-Софії будуть відкриті для турків й іноземців, для мусульман і не мусульман», — заявив Ердоган, і закликав усіх «поважати» рішення Туреччини.

«Питання про те, як буде використовуватися Софійській собор, належить до суверенного права Туреччини», заявив Ердоган і додав, що будь-яка критика щодо рішення перетворити Софійський собор на мечеть буде сприйматися Туреччиною як втручання у внутрішні справи країни та порушення її суверенітету.

Що кажуть в ЮНЕСКО

В ЮНЕСКО заявили, що «глибоко шкодують» про рішення Туреччини перетворити Собор Святої Софії в Стамбулі з музею на мечеть, і констатували, що з ними ніхто навіть не радився перед ухваленням такого рішення.

Європа незадоволена перетворенням Собору Святої Софії в мечеть

У Греції стосовно цього питання висловилися більш жорстко, і назвали рішення Туреччини «відкритою провокацією проти всього цивілізованого світу». У МЗС Греції зазначили, що Ердоган такими діями повертає Туреччину на шість століть назад. У Російській православній церкві також висловили стурбованість рішенням перетворити Софійський собор на мечеть. «Доводиться констатувати, що стурбованість мільйонів християн не була почута», — заявили в п’ятницю в РПЦ. Про своє «розчарування» рішенням влади Туреччини заявили також у Державному департаменті США.

Державний секретар США Майк Помпео попередив, що будь-яка зміна статусу Святої Софії зменшить її «здатність служити людству мостом між людьми різних традицій і вірувань».

В силу своєї 1500-літньої історії будівля має релігійне, духовне і політичне значення для людей в Туреччині і за її межами. Ісламістські угруповання влаштовували протести проти постанови 1934 року народження, яке забороняє релігійні служби в музеях.