Суд скасував Клюєву заочний арешт. Деталі рішення

Екс-регіоналу Андрію Клюєву скасували заочний арешт. Що це означає?

Вищий антикорупційний суд скасував заочний арешт колишнього секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО), екс-голови Адміністрації Президента Віктора Януковича Андрія Клюєва.

Раніше стало відомо, що на початку минулого місяця ВАКС заочно заарештував колишнього першого віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва. Тоді його заочно заарештували за підозрою в розтраті майна в особливо великих розмірах. Через місяць Вищий антикорупційний суд прийняв рішення про скасування цієї постанови. Таке рішення палата ВАКС прийняла 4 лютого, пише «Слово і Діло».

У висновку колегії зазначається, що Клюєва заочно взяли під варту у кримінальному провадженні, слідство в якому зупинене. Тому для обрання запобіжного заходу слідство у справі потрібно було спочатку відновити, а потім знову зупинити.

Таким чином Клюєву повідомили про підозру, він отримав відповідний статус. Проте через те, що слідство у справі було зупинене на момент прийняття рішення, ВАКС прийняв рішення про скасування своєї ж постанови.

Також колегія суддів вирішила, що стосовно Клюєва присутній ризик приховуватися від органу досудового розслідування та/або суду.

Наголошується, що з 2014 року місцезнаходження підозрюваного є невстановленим, органом розслідування вживаються заходи з метою його розшуку. Зазначено, що будучи обізнаним про наявність кримінального провадження, Клюєв не з’являється до органу досудового розслідування і ухиляється від отримання викликів та процесуальних документів.

При цьому судді відзначають, що інші ризики відсутні, оскільки в матеріалах судового провадження не містяться достатні підстави, які б вказували, що підозрюваний буде вживати заходів щодо знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального злочину, і перешкоджати іншим чином.

Зазначимо, Клюєв став главою Адміністрації президента у січні 2014 року, а вже в кінці лютого був звільнений Олександром Турчиновим, призначеним Верховною Радою виконуючим обов’язки президента України після втечі Януковича.

На початку березня того ж року Євросоюз за підозрою в незаконному використанні бюджетних коштів ввів санкції проти Януковича і його найближчих соратників — загалом 17 осіб, серед них був і Клюєв.

Як відомо, у 2019 році Генеральна прокуратура просила Вищий антикорупційний суд дозволити спеціальне (заочне) розслідування проти Андрія Клюєва. Суд зобов’язав Генпрокуратуру завершити розслідування всіх справ проти Андрія Клюєва до 5 жовтня. У травні апеляційний суд скасував заочне розслідування проти Клюєва, хоча 22 березня Печерський суд дозволив заочне розслідування проти нього. Також суд визнав належними докази відсутності Клюєва в Україні останні 5 років.