Сусідський досвід земельного ринку: які загрози підстерігають селян?

Більшість країн світу має земельний ринок, проте не у всіх він успішно функціонує: земельний терор, масові вбивства — це тільки невелика частина несправедливої боротьби за ресурси у сусідів.

Нардеп від «Слуги народу» Микита Потураєв 13 листопада виступив з трибуни з емоційною заяву про відкриття ринку землі. Його посил базувався на тому, що Україна одна з небагатьох країн, в яких діє мораторій на землю. Як приклад він навів сусідні країни, де ринок землі відкритий: Польща, Угорщина, Росія.

Але якщо копнути глибше — виходить все не так просто.

По-перше, не у всіх країнах відкриття землі благополучно відбилося на розвитку Селиська господарства та економіці в цілому.

По-друге, ті країни, в яких ринок землі був запущений успішно, були дещо інші умови продажу земельних угідь у приватні руки, ніж передбачається в Україні.

Польща

Тут земля завжди була в приватній власності. Тільки після Другої світової війни землі належали державі, і не повертали їх людям лише з тієї причини, що велика кількість німців, які переселилися на територію країни могли заволодіти ресурсами. Передача землі в більшості випадків проводилася за особистою заявою правонаступників території.

Така ж схема передачі землі існували і в Угорщині .

При цьому додатково регулювалася кількість земельних угідь «в одні руки», наявність агроосвіти та досвіду поводження з сільськогосподарськими угіддями, що позитивно вплинуло на використання ресурсів.

А ось в Росії не все так добре з земельним ринком. Він є, і ця єдина їхня відмінність. А ось у чесності його розподілу і ефективності функціонування не можна назвати ідеальним.

З 2001 року, з тих пір, як почав функціонувати земельний ринок, більше 85% земель досі перебувають у державній власності і не прозоро передаються у власність приватних осіб. Разом з тим, існують махінації, коли купується земля за ціною с/г угідь, перекладається в іншу категорію і продається під індивідуальне будівництво.

А чого варта лише історія «банди Цепкова»: сотні вбитих, згвалтованих і пограбованих селян в Краснодарському і Ставрополькім краях. Тоді відбувався справжній терор по відношенню до дрібних землевласників. А пов’язана ця банда виявилася із державним місцевим сомоврядуванням, а також з власником великого російського агрохолдингу.

І це тільки одна «історія», яку розкрили через гучне нелюдське вбивство 12 осіб, в тому числі і дітей, у будинку місцевого фермера.

Відзначимо, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні з 2002 року.

20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.

2 вересня 2019 року президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроект про введення в країні ринку землі сільськогосподарського призначення.

19 вересня прем’єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року.

25 вересня в Верховну Раду внесли законопроект про ринок землі, який затвердив Кабінет Міністрів України 24 вересня.

Нагадаємо, 13 листопада депутати від «Слуги народу» продавили в першому читанні закон про запуск ринку землі в Україні. За документ голосували тільки депутати від правлячої партії і підконтрольні їм мажоритарник

Протягом 13 листопада в парламенті розглядалося відразу 11 законопроектів про ринок землі. Під стінами парламенту в цей час проходили акції протесту, хоча і в самій Раді було жарко. Всі фракції виступали проти ініціативи правлячої партії, блокували трибуну, президію і всіляко намагалися перешкодити прийняттю документа. До речі, до останнього не було відомо, чи зможе «Слуга народу» зібрати необхідні 226 голосів для схвалення законопроекту, адже близько 50 мажоритарників за нього голосувати не хотіли.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий