«Танучий» безвіз для України, – «Червона картка» №970

В Україні далеко не все в порядку з безвізовим режимом.

Незважаючи на те, що вже більше двох років діє безвіз, українців все частіше загортають на кордоні. Особливо — на польській, найпопулярнішому напрямку серед заробітчан. За шість місяців нинішнього року кількість відмов у в’їзд до Польщі, за даними польської прикордонної служби, зросла більш ніж 12%. У першому півріччі поляки не пустили до себе майже 28 тисяч українців.

Головні причини відмов у в’їзді, як і раніше — брак документів для підтвердження мети візиту і умов перебування та нестача коштів для забезпечення перебування або повернення назад. Чому все більше українців стають «нев’їзними», незважаючи на те, що ми так сильно і впевнено йдемо в Європу, а наші чиновники не втомлюються повторювати, що Україна — країна європейська.

З цим розбирається Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у четвер, 15 серпня.

Ось живий приклад, який опублікований в соціальних мережах. Львів’янин Володимир, зібрався на вихідні до доньки в Варшаву, вона вступила до університету і вже обживається в гуртожитку. Він уже пару раз вже був в Польщі, з собою було 300 євро готівки, ще гроші на карті. Жити збирався на квартирі у товариша. Їхав машиною зі знайомим через КПП «Краківець» у Львівській області, в результаті його не пустили і поставили заборону на в’їзд. Прикордоннику не сподобався його чистий паспорт, тому що наш співвітчизник тільки зробив біометрику. Поляк зажадав бронь готелю, запрошення від товариша з адресою не прийняв. Далі — запитав, скільки грошей при собі. Сказав, що 300 євро — мало, треба хоча б 500 (тому що Володимир збирався днів на 10). Картка поляка не цікавила, треба було виписку з банку, а її не було. В результаті прикордонник у відкриту заявив, що підозрює, ніби українець їде нелегалом на роботу і не повірив, що хоче побачитися з донькою і подивитися Варшаву.

Схожа історія сталася з викладачкою однієї з львівських шкіл Ольгою Давидюк, яка збиралася в турпоїздку — подивитися Польщу і Чехію. Жінку теж розгорнули з аргументом, що при ній мало грошей і не повірили в ціль її поїздки. Як заявила наша співвітчизниця, це все було дуже принизливо, і тепер вона відчуває себе людиною не те що другого, а п’ятого сорту.

Українські прикордонники негласно підтверджують, що їхні польські колеги все частіше загортають українців. «Бояться, що до них ломанутся нелегали, їм зверху дали наказ відсівати всіх підозрілих. Тим більше через Польщу далі в Європу їде багато нелегальних заробітчан. А які критерії відсіву — неясно. Чи не вийшов особою — до побачення. Доводити щось складно — просто розгортають і все. Ще й заборона на в’їзд можуть вліпити «, — кажуть прикордонники.

До речі, на польському кордоні останнім часом взагалі стали суворіше ставитися до українців — влаштовують посилені перевірки, як автомобілістів, так і пасажирів поїздів. До речі. Така тенденція зберігається вже другий рік.

За даними Європейського агентства кордонів і берегової охорони Frontex, Україна посідає перше місце за кількістю відмов у в’їзді в країни ЄС і Шенгену. У 2018 році, за інформацією Frontex, кількість відмов через брак документів йди грошей зросла аж на 55% — 57 тисячі 593 відмови, що на 20 тисяч більше, ніж в 2017 році. Більшість відмов, приблизно 53 тисяч, видали на наземної польському кордоні.

Чому найчастіше загортають на польській наземної кордоні? Так склалося, що там люблять вимагати показати готівку, а банківські картки не приймають в якості підтвердження наявності фінансових засобів, хоча по Шенгенського кодексу ЄС це дозволено. Така ж ситуація на Кіпрі, до речі. Відмови часто необґрунтовані. Тому потрібно завчасно взяти довідку з банку про наявність та рух коштів на мапі англійською мовою. А ще краще все ж взяти мінімум 500 євро готівкою (з розрахунку 50 євро в день, це понад оплаченого житла і зворотних квитків. ПО принаймні так радять в турагентствах.

У той же час чимало українців продовжує їхати в Європу щоб дійсно збирати врожай і будувати будинки в ту ж Польщу. За статистикою, щорічно українців близько 20 млн раз перетинають кордони країн ЄС і Шенгену. Власне, однією з головних причин відмов у в’їзді в ЄС експерти називають побоювання європейців отримати хвилю нелегальних мігрантів. Тим більше в минулому році українців-нелегалів стало більше на 11% .Якщо ця тенденція продовжиться, в Брюсселі можуть задуматися над припиненням безвіза.

У грудні минулого року Єврокомісія в своєму звіті вже висловила Україні претензії через часті відмов у в’їзді в ЄС, контрабанди і недостатній боротьбі з корупцією. За відмов у в’їзді ми наближаємося до критичної точки, адже зростання цього показника на 50% є формальним критерієм, грунтуючись на якому Єврокомісія або країна — член ЄС можуть запустити механізм призупинення безвізових режимів. Втім, поки Брюссель, на думку експертів, може зачекати з таким покаранням для українців, і одна з причин — бажання утримати Україну в своїй сфері впливу.

Втім, це не виключає того, що потрапити в Європу буде складніше навіть за безвізу. Відмов побільшає, якщо число нелегалів буде рости. З Ізраїлем у України теж безвіз, але звідти висилають літаками, за формулюванням «не підтверджена мета візиту», навіть якщо у людини є гроші і документи. І причина та ж — багато хто залишається працювати нелегалами, хоча серед постраждалих чимало звичайних мандрівників і прочан до святих місць. У будь-якому випадку останнє рішення — за прикордонником. Можна, звичайно, подати на апеляцію, але це затратно і довго

Тим часом юристи і турексперта все ж радять не здаватися і спробувати оскаржити відмову на в’їзд, якщо вже таке сталося. У паспорті при відмові ставлять штамп з відповідною буквою, яка означає причину, по якій не пустили в країну, — каже Коробко. — Рішення відмови у в’їзді до Польщі видається на формулярі, який заповнює прикордонник. Отже, буква А означає, що у іноземця відсутня дійсний паспорт, В — паспорт підроблений, С — немає візи / іншого документа, який дозволяє перетин кордону, D — віза (інший документ) підроблені, Е — немає документів, що підтверджують мету поїздки (вказується назва документа), F — перевищений термін 90 днів перебування в Шенгені, G — не вистачає коштів для перетину кордону, H — іноземець внесений до шенгенської інформаційної системи SIS або в національний реєстр (тобто йому заборонили в’їзд раніше, і термін заборони ще не закінчився ), I — людина пре ставлять загрозу безпеці на території ЄС «.

Юристи радять подавати письмову скаргу, якщо причина відмови була надуманою. У ній крім особистих даних потрібно детально описати, що сталося, і вказати, як звуть прикордонника, який поставив нев’езд. Скаргу потрібно подавати керівництву прикордонної служби тієї країни, яка відмовила у в’їзді, або прямо в суд. Але ось у багатьох виникає питання. Чому ж у нас безвіз такий виборчий? Хочу пускаю, хочу не пускаю. Може бути, це говорить про те, що все ж безвіз — це була тимчасова політична акція?

У будь-якому випадку, подібне ставлення до українців сигналізує про те, що у нас далеко не все в порядку і що так чи інакше, може бути наші чиновники і сприймають Україну частиною Європи, ось тільки в самій Європі так не думають…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий