В Україні різко подорожчає інтернет. Ціна буде європейською – 50 євро

Тарифи на інтернет і кабельне телебачення для українців виростуть в рази і будуть такі ж як в Європі.

Як відомо, провайдери піднімали тарифи в 2019 і неминуче продовжать це робити і в цьому році. Найпомітніше подорожчає доступ до ТБ-пакетів. Чому?

А все тому, що британські дослідники з Cable.co.uk вирахували недавно, що в Україні майже найдешевший інтернет світі – в середньому він коштує $6,64 на місяць. Дешевше тільки в Сирії – $6,6.

Але за минулий рік послуга доступу в мережу в нашій країні, якщо вірити даним тих же дослідників, трохи подорожчала. За підсумками 2018 року ми були на першому місці у світі по дешевизні інтернету з показником $5.

Україна сильно відрізняється за ціною на доступ від європейських країн. У тій же Польщі наприклад, за глобальну павутину доведеться заплатити $15,78. А в Німеччині – $28,7.

Редакція Liga.Tech з’ясувала, чому ми так сильно відрізняємося за ціною і все ще задовольняємося найдешевшим інтернетом у світі і наскільки в Україні подорожчає інтернет і телебачення в 2020 році.

Порівняння і свідчення

Так, що ж думають про оцінку Cable.co.uk представники українських провайдерів.

«Я думаю, що $6,6 – завищена оцінка, якщо вважати naked broadband, він зараз ближче до $4-5», – зазначає CEO Датагруп Михайло Шелемба. Під naked broadband він має на увазі послугу інтернет доступу, відокремлену від додаткових сервісів, які йдуть в загальному пакеті. Наприклад, відео або ТБ.

З ним погоджується і дає більш низьку оцінку і засновник BigDataUa Сергій Бойко.

«Я не знаю, звідки у них дані, але як на мене, то у нас зараз 125-135 грн – середня ціна швидкісного інтернету», – підкреслює він. Це $5,2-5,6.

«Реально чистий інтернет у нас десь від $4,7 до $5,7 c абонента c ПДВ включно», – дає схожу оцінку власник групи компаній Ланет Віктор Мазур. 

Торгують пакетами

Але середній чек, який платить в результаті абонент, як правило, трохи більше цих цифр. «За нашій групі компаній середній ARPU (середній чек) за 4 квартал склав 185 гривень з ПДВ», — розповідає Віктор Мазур. Це $7,7. Надбавка набігає за додаткову послугу телебачення. Адже багато провайдерів за краще продавати пакети сервісів (бандли). У мережі Ланет близько 70% абонентів крім інтернету замовляють ще й ТБ.

Власник Павутина Телеком Олександр Арутюнян дає схожі розрахунки. «За даними наших досліджень, середня вартість послуги становить 160 грн ($6,6). Це разом з ТВ. А без нього – 120 грн ($5)», — підкреслює бізнесмен. За його словами, якщо вважати чисто інтернет, то Україна вже як чотири роки поспіль незмінний світовий лідер по дешевизні бродбенду.

«Частка бандлів, куди, крім інтернету і ТБ, ще входить і мобільний зв’язок, буде збільшуватися», – додає засновник OMO Systems Вадим Сидоренко. Тому, за його словами, вирахувати реальну середню вартість інтернету скоро буде ще складніше.

Знову ціни вгору

Сергій Бойко каже, що вартість послуги доступу до інтернету в минулому році зросла на 15-25 грн і продовжить рости. У 2020 році сервіс, за його оцінкою, повинен подорожчати ще на 5-7%. «Я думаю, навіть вище буде рости, в минулому році всі побачили що можна заробляти і будуть продовжувати…», — вважає Павло Даніман, CMO в Київстар.

Але, не всі так впевнені. «Далі зростання буде більш повільним з точки зору ціни, ніж раніше» — вважає СЕО Датагруп.

«Не чекаємо значних підвищень по інтернету (в межах 5%). Але якщо курс гривні піде вгору, то тоді це може бути і 10%», — додає Віктор Мазур.

Телебачення точно подорожчає

А ось супутні послуги телебачення, на його думку, повинні подорожчати помітніше. «Провайдери як мінімум захочуть компенсувати підняття роялті медіа-групп. Тобто ТВ-пакети піднімуться в ціні десь на 24-30 гривень» – такий прогноз дає Мазур. Арутюнян тут додає вартість мінімального ТВ-пакету дотягнеться в цьому році до 80-90 грн. Причину він згадує ту ж саму: апетити мовників ростуть.

Як відомо, контент провайдерам продають в тому числі і українські медіа-групи – StarLightMedia, Інтер, «1+1 Медіа» і група ТРК Україна. В кінці січня 2020 року ці фірми збираються закодувати супутниковий сигнал своїх каналів, щоб виключити до них безкоштовний доступ з домашніх супутникових тарілок. Медійники хочуть заробляти на контенті більше.

Олександр Арутюнян тут додає, що на збільшення середнього чека в доларах, звичайно, вплинуло зміцнення гривні.

«Зниження курсу послабить зростання в 2020 році. Але якщо гривня знову буде підніматися, то і зростання цін буде колишнім. Це близько 30% за весь рік, зазвичай з підйомом в пару етапів», — уточнює він. За його словами, ціна на найпопулярніший пакет зі швидкістю 100 Мбіт/сек в Києві вже досягла 200 грн у багатьох великих і середніх гравців.

Якою має бути ціна на інтернет

У розмовах представників провайдерів — це якісь магічні $10. Тоді, мовляв, послуга дійде до економічно обґрунтованого рівня.

«Економічно обґрунтована ціна — це середній чек в $10 за інтернет без ТБ. Тому криза у провайдерів ще не закінчилася», — міркує Арутюнян.

Втім, Михайло Шелемба тут нагадує, що все дуже сильно залежить від принципів ведення бізнесу. І планки ефективності, відповідно, можуть бути різними.

«Якщо працювати як половина ринку через ФОП, то і $5 – нормально. Але для білої компанії $5 – це мінімум, якщо є масштаб і ефективні процеси», – підкреслює він.

Наздоженемо європейців за цінами. А може, переженемо?

Арутюнян вважає, що до планки $10 український ринок буде йти не один рік. Він вважає, що чим більше провайдерів дотягне до дня Х, то тим здоровішою буде галузь в цілому. Конкуренція збережеться і Україна надовго закріпиться в топах країн з найдоступнішим інтернетом.

«Але якщо ми не прийдемо в $10, то ринок може схуднути, провайдерів стане менше, великі гравці зможуть монополізувати ринок», – побоюється він.

А вже після монополізації ринку, як каже бізнесмен, і ціна буде європейською – по 20-50 євро на місяць.

Тут знову є ремарка від Шелемба. На його думку, розцінки у європейців значно вищі не тому, що вони купаються в маржі на відміну від наших, а тому, що витрати на цей бізнес в цілому виходять вище. 

«В Україні примудряються працювати на старому залізі або купують б/у. На цьому багато хто економить. В Європі основні статті витрат – зарплата, оренда, електроенергія – вище. Це і з’їдає сверхмаржу», – підсумовує він.

До слова, після публікації у видання надіслав коментар і «Укртелеком». Так, Денис Захаренко, директор з розвитку послуг масового сегмента заявив:

«Оцінюючи дане дослідження треба взяти до уваги коливання курсу долара, яке зіграло свою роль в такому швидкому «зростанні». Ми вважаємо що незначне зростання вартості послуг інтернету було присутнє і в 2019 році і триватиме в 2020, але буде обмежений і жорсткою ціновою конкуренцією і сформованим рівнем цін. У цілому немає передумов для того щоб Україна втратила лідерські позиції в рейтингу найдешевшого інтернету».