Волкер пішов у відставку: що це значить для України

Спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер вирішив завершити роботу. Його рішення послідувало за публікацією розмови Зеленського з Трампом.

Курт Волкер став спецпредставником США в Україні в 2017 році. Він мав допомагати Україні в переговорах з Росією. Волкер був призначений на пост, тому що мінські домовленості не працювали.

В чому причина?

Формальною причиною для відставки Волкера послужило оприлюднення інформації про тиск президента США Дональда Трампа на українського президента Володимира Зеленського. Анонімне джерело повідомило журналістам, що Курт Волкер нібито допомагав організувати зустріч адвоката Трампа Рудольфа Джуліані з українськими чиновниками. Крім цього, Волкер зустрічався з самим Зеленським, якому нібито пояснював, як треба спілкуватися з Трампом. Тепер Волкера очікує допит в Палаті представників США. Допит буде проведено в рамках розслідування імпічменту Трампа.

Деталі, які спливли

Після заяви Волкера в ЗМІ спливло кілька цікавих деталей про діяльність американця в Україні.

По-перше , Джуліані опублікував частину листування з Волкером, в якій останній обіцяє організувати зустріч з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком. Також Волкер пропонував Джуліані проконсультувати його про ситуацію з російсько-українськими відносинами, і про самого Зеленського.

По-друге , Волкера підозрюють у лобіюванні інтересів компанії Raytheon Company, що займається виробництвом протитанкових ракетних комплексів Javelin. Відзначається, що дипломат значився в рядах лобістської компанії BGR Group, яка надавала послуги Raytheon Company. В американських ЗМІ відзначають, що Волкер виступав за посилення військової допомоги Україні неспроста. Як відомо, він активно виступав за те, щоб Україна отримала комплекси Javelin. До речі, саме BGR Group представляла-лобіювала інтереси Петра Порошенка в США. Тому для екс-президента звільнення Волкера, можна сказати, має особистий присмак.

Що думають експерти?

Політичний експерт Володимир Воля вважає, що відставка Волкера не вплине на ситуацію з реалізацією мінських угод. За його словами, врегулювання конфлікту на Донбасі як було в глухому куті до призначення Волкера, так і залишилося під час його роботи. Воля зазначив, що відставка Волкера пов’язана з тим, що опоненти Трампа вимагають звільнення декількох співробітників Держдепу, пов’язаних з українським скандалом.

Експерт з питань міжнародної політики Ілія Куса заявив, що звільнення Волкера — це супутній збиток від скандалу навколо телефонної розмови Трампа із Зеленським. За словами Куси, через скандал з Україною у відставку піде ще кілька чиновників Держдепартаменту США: екс-посол США в Україні Марі Йованович, посол США в ЄС Гордон Сондленд, заступник помічника держсекретаря Джордж Кент і радник Ульріх Брехбюль. Експерт зазначає, що Волкеру довелося піти, тому що він свідомо чи мимоволі потрапив у незручну ситуацію, яка загрожує його кар’єрі. Підводячи підсумок Куса додав, що цей скандал, в першу чергу, б’є по позиціях України на міжнародній арені.

Політолог Кость Бондаренко відзначає, що роль Курта Волкера для України занадто переоцінена через позицію Петра Порошенка, який робив з нього фігуру міжнародного значення. При цьому відставка Волкера може свідчити про зміну політики США щодо України. Бондаренко додав, що сам по собі Волкер не був значимою фігурою. На думку політолога Руслана Бортника, політика Волкера, який мав жорстку позицію щодо Росії, перестала влаштовувати Дональда Трампа, який має намір домовлятися з Кремлем.

Політолог Євген Магда на своїй сторінці в Facebook зазначив, що Україна сьогодні перебуває в сфері великої геополітичної турбулентності. За його словами, зараз зручний для США момент зовсім скасувати посаду спецпредставника по Україні.

Народний депутат Віктор Медведчук вважає, що відставка Волкера заслужена. Він назвав його діяльність в Україні непрофесійною та шкідливою. На думку політика , незалежно від того, що стало причиною відставки, Волкер провалив переговори щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Медведчук наголосив, що Волкер повинен був займати нейтральну позицію, оскільки був посередником в переговорах. Він же зайняв сторону Порошенка, дозволяючи собі різкі висловлювання на адресу Росії, Донецька і Луганська. Політик вважає, що Волкер шкодив мінському процесу.

Як повідомляв RabinovichTV, Курта Волкера мають допитувати у Палаті представників Конгресу наступного тижня в межах слідчих дій щодо процедури імпічменту президента США Дональда Трампа. Про це повідомили у CNN з посиланням на поінформовані джерела, а також у New York Times. 

Ім’я Курта Волкера згадувалося у скарзі інформатора про ймовірний тиск президента США Дональда Трампа на нову українську владу з метою заохотити розслідування щодо свого потенційного опонента на прийдешніх президентських виборах Джо Байдена.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий