ВР готова підтримати податкову амністію: що це таке і як працює?

У парламенті зареєстрували законопроект, покликаний легалізувати тіньові капітали в Україні. RabinovichTV розбирався, чи буде працювати цей закон.

За різними оцінками, близько 40-70% української економіки знаходиться в тіні. Точно оцінити цей показник неможливо. Вивченням тіньової економіки займається Держстат, Міністерство економічного розвитку, а також міжнародні організації. Велика частина розрахунків говорить про те, що в тіні перебуває не менше 50% економіки України. Саме тому у Верховній Раді готуються прийняти законопроект про податкову амністію.

Він торкнеться юридичних і фізичних осіб, які мають на руках понад 100 тис. гривень, з яких не були сплачені податки. Це можуть бути гроші, зароблені на неофіційній роботі, дохід від нелегальної здачі квартири та іншої діяльності.

Таким чином влада хоче вивести українську економіку з тіні, дозволивши українцям уникнути відповідальності за ухилення від податків. Оскільки автором законопроекту є голова податкового комітету парламенту Данило Гетманцев, велика ймовірність, що цей документ буде проголосований нардепами.

Умови амністії

Всі бажаючі зможуть узаконити свої заощадження і нелегально зароблені гроші, сплативши з них 5% податку. Правда, гроші потрібно буде на рік покласти в банк, після чого вони будуть вважатися легальними. Крім особистих заощаджень необхідно буде легалізувати нерухоме та рухоме майно, цінні папери тощо. Юридичним особам дадуть можливість не сплачувати податки, передбачені Податковим кодексом, а заплатити 5% за легалізацію капіталу. Крім цього, будуть передбачені знижки для тих, хто вкладе гроші в облігації внутрішньої позики.

Наголошується, що нажиті злочинним шляхом кошти не можна буде легалізувати. Також амністії не підлягають кошти, які підпадають під закон «Про запобігання корупції». Тобто, депутати і міністри, які розкрадали бюджетні гроші, легалізувати їх не зможуть. Звичайно, це в теорії. На практиці, в спецдекларації не потрібно буде вказувати джерело доходів.

Як це буде працювати?

Законопроектом обмежується час, протягом якого тіньовий капітал можна буде легалізувати. На все про все дають 3 місяці: з 1 січня по 31 березня 2020 року. До цього часу людина повинна буде подати декларацію, в якій вказати:

• інформацію про себе;

• інформацію про об’єкти декларування;

• базу оподаткування (вартість об’єкта, оціночну вартість цінних паперів тощо);

• суму податкових зобов’язань.

Амністія валютних цінностей обійдеться декларантам в 10%. Якщо вони на рік покладуть ці кошти в банк, податок знизять до 5%, а якщо вкладуть їх у ОВДП — до 2,5%. До речі, декларанти будуть рахувати всі податкові зобов’язання самостійно. Але держава залишає за собою право перевірити декларацію.

Уже проходили

Нагадаємо, що в 2014 році влада вже намагалася домовитися з бізнесом, запропонувавши йому пільгові умови для легалізації коштів. Правда, успіху цей експеримент не мав. Не всі захотіли показувати свої реальні доходи, а ті, хто показав, скаржився на нападки правоохоронних органів.

Автор ініціативи Данило Гетманцев переконує, що в цей раз все буде по-іншому. У законі нібито прописані запобіжники, які захищають бізнес від правоохоронців.

Що кажуть експерти?

Експертне співтовариство в цілому підтримує податкову амністію, однак, зазначає, що деякі умови, прописані в законопроекті, легко обійти, узаконивши кошти, вкрадені у держави. І не тільки! Законопроект дозволяє легалізувати будь-які гроші — від продажу зброї та наркотиків до торгівлі людьми. Досить просто купити ОВДП і ти законослухняний громадянин.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначає, що відокремити тіньові гроші від корупційних вельми важко, тому легалізувати будуть все підряд. За його словами, в українських корупціонерів зараз є можливість узаконити гроші і вивести їх за кордон.

Для української економіки від амністії ефект буде невеликий. Навіть якщо заплатять у вигляді податків кілька сотень мільйонів доларів, їх швидко вкрадуть через систему держбюджету, а легалізовані капітали втечуть на Захід, — вважає експерт.

За словами Куща, податкова амністія може бути успішною тільки в тому випадку, якщо будуть усунуті моменти, які заганяють економіку країни в «тінь». В Україні це високе податкове навантаження, рейдерство і адміністративний тиск на бізнес з боку держави. Якщо ці причини не будуть усунуті, компанії, які скористаються амністією, знову підуть в «тінь».

Юрист Ніна Бец зазначає, що на даний момент незрозуміло, навіщо громадянам декларувати свої нелегальні гроші, навіщо показувати правоохоронним органам, що у них є значні запаси цінностей. Поки не будуть прийняті супутні законопроекти, юристи не готові радити своїм клієнтам узаконювати доходи.

До речі, в законі не прописані санкції за неучасть в декларуванні доходів. Якщо враховувати досвід інших країн, слідом за легалізацією капіталу слідували жорсткі санкції до тих, хто у відведений термін не узаконив нелегальні гроші.

Економічний експерт Олег Пензин також вважає, що законопроект потрібно допрацьовувати, а не приймати поспіхом, як це робить «Зе!Рада» з іншими законами. На думку економіста, законопроект дуже сирий. Крім цього, він орієнтований не тільки на бізнес, а й на простих українців. Пензин зазначає, що замість амністії капіталів ми отримаємо черговий одноразовий податок для всіх українців. На думку експерта, цей законопроект необхідно обговорювати в суспільстві, віддавати на аналіз експертам. Ми ж бачимо, що депутати готові голосувати за нього без належного обговорення та глибокого аналізу.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий