ВВС: Як «вогненебезпечний лід» може стати новим джерелом енергії

Японії вдалося добути нове паливо з дна океану — гідрат метану, або горючий лід. Які екологічні ризики його застосування і видобутку?

Минулого року Японії вдалося видобути з дна океану паливо, що раніше не застосовувалося – гідрат метану, або легкозаймистий лід. Прихильники його використання стверджують, що це може покласти край енергетичній кризі, але які екологічні ризики його видобутку?

Про це пише ВВС.

Дивний лід

Під японським морським дном поховані шари метану, що потрапили в молекулярну структуру льоду. У деяких місцях донні відкладення, що покривають ці запаси замороженої води і метану, розмиваються, залишаючи білуваті скупчення того, що виглядає як брудний лід, що піднімається з морського дна.

На поверхні шматок цього матеріалу виглядає і відчуватися, як звичайний лід, за винятком легкого відчуття шипіння в долоні; але піднесіть до нього сірник, і він не просто тане, — він горить. Великі міжнародні дослідницькі програми і компанії в Японії прагнуть здобути цю дивну, нелогічну речовину, відому як горючий лід, щоб використовувати її в якості палива. Якщо все піде за планом, видобуток морського льоду можуть розпочати до кінця наступного десятиліття.

Свої складності

Немає сумнівів в тому, що гідрати метану могли б стати основним джерелом палива, а останні оцінки показують, що вони складають близько третини загального вуглецю, що міститься в інших викопних видах палива, таких як нафта, газ і вугілля. Кілька країн, особливо Японія, хочуть почати його видобуток. Виявити поклади льоду нескладно, набагато складніше його добувати.

«Ясно одне: ми ніколи не будемо спускатися і розробляти ці льодові родовища», — говорить Керолін Руппель, яка очолює проект з розвідки газових гідратів в геологічній службі США.

Вся справа у фізиці

 Гідрати метану занадто чутливі до тиску і температури, щоб просто викопувати їх і перевозити на сушу. Вони утворюються на кілька сотень метрів нижче морського дна на глибинах близько 500 м, де тиск набагато вище, ніж на поверхні, а температура близька до 0° C. Якщо порушити ці умови, вони починають руйнуватися, перш ніж можна буде почати добувати метан. Але є й інші способи зробити це.

«Замість цього ви повинні змусити ці відкладення випускати метан з пласта на морському дні, і зібрати газ», — зазначає Руппель.

Японський підхід

 Фінансована урядом Японії дослідницька програма намагається зробити саме це. Перша спроба добути горючий лід відбулася в 2013 році. «Це було вперше в світі», — говорить Коджі Ямамото, гендиректор групи досліджень і розробок гідрату метану в Japan Oil.

Команді вдалося добути газ із запасів гідрату метану, пробуривши свердловину на дні ущелини Нанкай, біля східного узбережжя головного острова Японії. Знижуючи тиск, вони змогли добути і зібрати газ. Випробування тривало шість днів, перш ніж пісок потрапив у свердловину і перекрив подачу газу.

Під час другої спроби в 2017 році дослідники пробурили дві пробні свердловини. Перша через кілька днів забилася піском. За словами Ямамото, друга свердловина пропрацювала 24 дня без технічних проблем.

Місце ненадійне

 З’явилася надія на те, що Японія зможе забезпечити себе енергоресурсом. Однак громадська реакція була неоднозначною, каже Ай Ояма, колишній аналітик-дослідник, який працює над гідратами метану в Гавайському університеті природної енергії. Деякі вітали ідею про те, що Японія може мати енергетичну незалежність. Інші дуже насторожено ставилися до будь-якої техніки, яка порушує морське дно поблизу кордонів тектонічних плит. «Загалом, люди просто бояться що-небудь робити на дні океану. Місце, як відомо, нестабільне, і трапляються землетруси», — додає Ояма.

Від зсувів до цунамі

Справа в тому, що розгерметизація однієї частини родовища гідрату метану може привести до того, що весь запас стане нестабільним. Негативні наслідки можуть бути різні: по-перше, в океан раптово потрапить багато метанового газу, що потенційно може додати в атмосферу величезну кількість парникових газів. По-друге, гідрат метану вивільняє багато води і газу, що призведе до потрапляння великої кількості рідини в осад під дном океану, і це стане причиною зсувів. Деякі екологи побоюються, що це може призвести до сильних цунамі.

Під вічною мерзлотою

 Основні поклади гідрату метану Японія виявила не на морському дні, а глибоко у вічній мерзлоті. Японські дослідники через брак власної вічної мерзлоти беруть участь в найамбітнішому проекті з видобутку гідрату метану на суші – на півночі Аляски.

Технології видобутку, використовувані на Алясці, можуть бути перенесені в морське середовище. Але є і проблеми: довгостроковий видобуток гідратів метану ще ніколи не вівся ні на суші, ні під водою.

Ті ж граблі

 Привабливість гідрату метану як економічного ресурсу безперечна. Але, по суті, це ще одне джерело природного газу, і його спалювання сприятиме зміні клімату. Всі соціальні та екологічні проблеми, пов’язані з викопним паливом, стосуються й газових гідратів.

 «Ми повинні перейти на відновлювану енергію», — говорить Коджі Ямамото. «Але повний перехід на відновлювану енергію займає дуже багато часу». Все залежить від того, як швидко можна отримати доступ до гідрату метану і виробляти його в промислових масштабах. Уряд Японії сподівається почати комерційні проекти з вивчення гідрату метану в період між 2023 і 2027 роками.

Читайте також — ВВС: Як пережити апокаліптичне відключення електроенергії

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий