У Мінекоенерго порівняли «зелену» енергетику з гангреною

Поки весь світ бореться за екологію і шукає нові поновлювані джерела електроенергії, в Україні розгорнулася справжня боротьба проти сонячних електростанцій.

Заступник Ореля порівняв інвесторів у «зелену» енергетику з гангреною, яку потрібно ампутувати.

Таку гучну заяву зробив заступник голови Мінекоенерго Костянтин Чижик під час презентації чергової моделі з урізання «зелених» тарифів на форумі Ukrainian Energy в четвер, 27 лютого, передає «Інтерфакс-Україна».

Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища запропонувало інвесторам в поновлювані джерела енергії (ВДЕ) новий, більш жорсткий сценарій розв’язання ситуації на ринку ситуації.

Оновлений варіант відомства передбачає для СЕС (сонячних електростанцій), які введені в експлуатацію після 2017 року, добровільну реструктуризацію «зеленого» тарифу (з / т) у вигляді його зниження:

  • на 15% — для станцій потужністю менше 10 МВт,
  • на 20% — для СЕС потужністю від 10 до 50 МВт,
  • на 25% — для СЕС потужністю понад 50 МВт.

При цьому для кожної з категорій пропонується продовження терміну виплат на п’ять років. Зі свого боку для вітроелектростанцій (ВЕС) передбачено зниження тарифу на 10% також з продовженням терміну виплат на п’ять років.

«Логіка такої опції полягає в тому, що таке зниження є значно меншим, ніж зниження при продовженні терміну виплат. Або ви йдете на реструктуризацію, продовжуючи термін виплати, але при цьому знижуєте з / т на більшу кількість відсотків, або ви можете не продовжувати термін виплат, але взяти дещо менше зниження тарифу «, — сказав Чижик.

Крім того, міністерство пропонує для інвесторів додаткову опцію у вигляді можливості добровільного зниження зеленого тарифу на 12,5% для СЕС і 5% для ВЕС без продовження терміну виплат.

Інвестори були обурені такою пропозицією міністерства, на що Чижик відповів: «Коли пацієнт хворий, у нього, вибачте за таку аналогію, гангрена … Можна ампутувати ту частину, яка заражена. І пацієнт буде жити».

На такі нові, більш жорсткі, умови добровільно не піде більшість учасників ринку, що призведе до збільшення дефіциту «Гарантованого покупця». Тобто чим гірше умови пропонуються інвесторам, тим більше стає проблема.

Новий варіант зниження «зелених» тарифів від Мінекоенерго, за оцінками експертів, не перекриє навіть чверті від прогнозного дефіциту «Гарантованого покупця» в 17 млрд грн у 2020 році. Чим перекрити дефіцит, Чижик не повідомила, як і не представив розрахунків міністерства. Виходить, «ампутація ураженої гангреною частини» не ліквідує дефіцит «Гарантованого покупця», як і не врятує «пацієнтів» — інвесторів — від дефолту.

Керуючий партнер Integrites Олексій Фелів прокоментував представлені пропозиції так: «Мені здається, що позиція міністерства йде врозріз з позицією президента України, як і з позицією прем’єр-міністра України про притягнення 50 млрд іноземних інвестицій. 50 млрд інвестицій ніколи не будуть залучені в українську економіку, якщо будуть адаптовані пропозиції, які сьогодні висловило міністерство».