У Польщі відбулися парламентські вибори: чого чекати Україні

В Україні традиційно приділяють дуже мало уваги виборам у Польщі, хоча саме в цій країні сьогодні проживає понад 2 млн українців.

13 жовтня у Польщі пройшли парламентські вибори. Перемогу на виборах очікувано одержала правляча партія «Право і справедливість». Вони отримали 43% голосів, покращивши результати 2015 року. Друге місце посіла опозиція — коаліція лібералів та зелених «Громадянська коаліція». Вони набрали 27% голосів. Третє місце з результатом 12,5% голосів зайняли соціал-демократи.

Несподіванки виборів

Явка на виборах 2019 року стала найвищою з 1991 року. На вибори прийшли 61% громадян. До польського парламенту вдалося потрапити ультраправій партії «Конфедерація», яка виступає проти залежності Польщі від США та ЄС. До речі, лідеру цієї партії Янушу Корвін-Мікке заборонений в’їзд до України. Популісти з партії «Кукіз 15» також потрапили до Сейму. Саме вони, як пам’ятаємо, налаштовані проти українців.

Польські вибори показали, що радикалів обирають в провінціях та на сході країни, а ліберальні та ліві партії більш популярні у великих містах та на заході.

Українці на виборах

У польських виборах взяли участь щонайменше п’ять українців. Троє кандидатів від української діаспори йшли на вибори в лавах «Громадянської коаліції». Вони є активними представниками української спільноти в Польщі. Ще двоє українців балотувалися до Сейму в лавах партії «Лівиця». За словами однієї з кандидаток Мирослави Керик, щороку близько 2 тис. українців отримують польське громадянство і право голосу. На її думку, українцям вже пора мати у Сеймі своїх представників. Втім, політик зазначає, що у разі перемоги «ПіС» політика до трудових мігрантів у Польщі не покращиться. На жаль, за результатами виборів, жоден українець до парламенту не потрапив.

Що кажуть експерти?

Політолог Владислав Сердюк зазначає, що з переможної промови Ярослава Качиньського можна зробити висновок, що формуванням наступного уряду займатиметься Матеуш Моравецький. У «ПіС» задоволені його роботою, яка привела партію до такого гарного результату на виборах. За словами політолога, Польщу очікують економічні трансформації, тому що Качиньський хоче довести виборцям, що «ПіС» розбирається в економіці. Сердюк пояснює, що головна задача польського уряду на найближчий час — скорочення дистанції між ними і більш розвиненими європейськими країнами.

Чого чекати Україні?

Останні роки у України з Польщею були натягнуті відносини. Частково через політику екс-президента України Петра Порошенка, частково – через позицію польської влади. Очевидно, що поляки продовжать наполягати на встановленні історичної справедливості. Тому стосунки між сусідами залежатимуть від того, як ці питання вирішуватиме нова українська влада.

Додамо, що «ПіС» притаманна конфронтація з країнами ЄС. Вони активно критикують європейських лідерів, зазначаючи, що Євросоюз перебуває у кризі. Як відомо, поляки виступають проти квот для біженців, через що постійно сваряться з Францією та Німеччиною.

Журналіст Юрій Панченко зазначає, що навіть попри зміну українського президента конфлікт між країнами через історичне минуле досі не вичерпаний. За його словами, зараз триває робота над новими положеннями статуту Інституту національної пам’яті Польщі, який може призвести до нового загострення стосунків. Панченко вважає, що всі ключові міністри збережуть свої посади, тому наступні чотири роки сильних змін у відносинах Польща-Україна не відбудеться. 

Журналіст нагадав, що до Сейму знову пройшла радикальна партія «Кукіз 15», яка відповідальна за псування відносин між Україною та Польщею. Крім цього, до парламенту потрапила «Конфедерація», яка також не шанує Україну. Тому варто очікувати подальшої ескалації. Наприклад, вони можуть запропонувати обмежити український експорт, який заважає польським аграріям. Або ж знову повернутися до історичної тематики.

Підсумовуючи Панченко додав, що варто радіти хоча б тому, що під час польських виборів українська тематика не була топ-темою. Це значить, що відносини між країнами можуть відновитися.

Раніше RabinovichTV писав, що треба зробити, щоб залучити в Україну інвесторів.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий