У Украины есть шанс стать лидером в области кибербезопасности

«Больные соседи» стимулируют становиться сильнее, чтобы выжить

Из-за агрессии Кремля расходы как бизнеса, так и государства на кибербезопасность будут существенно расти. Это может как нанести ущерб, так и стать конкурентным преимуществом. Далее читайте на украинском.

Україна – на передньому краї

75% світових втрат від NotPetya прийшлися на Україну (дослідження ESET). Збитки від нього складають близько 10 мільярдів доларів.

Пармі Олсон, аналітик Bloomberg, припускає, що остання кібератака на більш ніж 70 держустанов в Україні може поширитися по всьому світу. Зокрема, через можливу причетність до неї Кремля та наявність ознак того, що її реалізація відбувалася з різних точок світу.

Атака схожа на ті, з якими Україна та світ стикалися раніше, та в яких звинувачували Росію. І, враховуючи сезонне загострення у сусіда-агресора, цілком ймовірно, що ця атака буде далеко не останньою. І нові, більш суттєві втрати, можуть чекати нас в майбутньому.

Глобальний виклик

Але питання не тільки в прямих втратах.

Адже країни, що мають спроможність приділити значну увагу та ресурси своїй кібербезпеці, можуть стати об’єктом кібератак, що здійснюватимуться з менш підготовлених до цього виклику держав. А, значить, може запуститися ланцюгова реакція обмеження та ускладнення цифрових контактів між двома світами задля зменшення рівня кіберзагроз.

Необхідно інвестувати у кібербезпеку

Для нас це особливо важливо, бо вже є прецедент, коли швейцарська компанія відмовила у виплаті страхового відшкодування потерпілій від NotPetya чиказькій продовольчій компанії, пославшись на те, що це збитки, спричинені війною між Україною та Росією, які не покриваються страховкою.

І, хоча, в останній атаці, скоріш за все, як і у попередніх, винний саме Кремль, та, за попередніми ознаками, виходила вона в тому числі з окремих країн ЄС і США, але навряд чи це турбуватиме західні компанії під час побудови своїх регламентів безпеки.

А, значить, на додаток до прямої шкоди від кібератак, ми можемо зіткнутися з викликом підвищених стандартів безпеки до процесу цифровізації, які вимагатимуть як від держави, так і від бізнесу інвестування значних ресурсів у кібербезпеку.

Велика можливість

Але для нас це може перетворитися на можливість. Залежно від того, як ми це використаємо.

Якщо діятимемо розумно, то атаки Кремля можуть стати для нас поштовхом у тому, щоб в питаннях кібербезпеки стати одними з найкращих. Перегнавши тих, хто, не маючи «хворих сусідів», може собі дозволити ще трохи посидіти у «теплій ванні».

За кібератакою на Україну стоїть Росія – дивіться відео