Євросоюз закликає Україну не порушувати Угоду про асоціацію

Стурбованість в європейській спільноті викликає законопроект про локалізацію промвиробництва

Європейський союз висловив стурбованість у зв’язку з ініціативою обмежити доступ до публічних закупівель в машинобудуванні і прив’язати їх до локалізації виробництва. А саме вимогою, яке передбачає обов’язкове виготовлення хоча б частини компонентів в Україні. Про це повідомляє DW з посиланням на коментар київського представництва ЄС.

Також підкреслюється, що прийнятий парламентом в першому читанні законопроект про локалізацію №3739 і пов’язаний з ним проект постанови Кабміну порушують принцип недискримінації, закладений в Угоді про асоціацію Україна — ЄС, і зобов’язання перед Світовою організацією торгівлі (СОТ).

«Бажання підтримати вітчизняну промисловість зрозуміло, особливо з огляду на економічні труднощі через пандемію СOVID-19, але для цього є інші способи, які не порушують принципів вільної конкуренції у відносинах з країнами ЄС та іншими членами СОТ», — написано в коментарі.

До того ж зазначається, що підвищення прозорості у держзакупівлях допомогло українцям отримувати більше і надало додаткові можливості для бізнесу. У дипмісії ЄС називають цей факт «одним з головних досягнень постмайданних урядів».

У представництві Євросоюзу підкреслили, що неодноразово доносили свою позицію щодо даного законопроекту і в разі необхідності будуть відстоювати її і надалі. В останній раз це питання обговорювали 23 липня в Брюсселі на зустрічі прем’єр-міністра Дениса Шмигаль з віце-президентом Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

У свою чергу глава українського уряду підтвердив, що норми про локалізацію в чинній редакції не відповідають деяким параметрам Угоди про асоціацію Україна-ЄС і Кабмін наполягатиме на доопрацюванні документа.

Нагадаємо, 26 червня у Верховній Раді зареєстрували законопроект №3739 про внесення змін до закону «Про державні закупівлі», який передбачає преференції при державних закупівлях з вимогою локалізації 25-40% з 2021 року зі подальшим підвищенням ще на 15 п.п. з 2024 року. 21 липня парламент прийняв цей проект закону в першому читанні.