Україна погодилася на «формулу Штайнмайєра»: що це таке?

На переговорах в Мінську була затверджена «формула Штайнмайєра», яка повинна допомогти Україні врегулювати конфлікт на Донбасі.

Українська делегація підписала так звану «формулу Штайнмайєра», без узгодження якої була неможлива зустріч в нормандському форматі. Володимир Зеленський 1 жовтня зібрав екстрений брифінг, на якому підтвердив підписання документа, і розповів, що це означає.

Коротко про головне

Володимир Зеленський заявив, що «формула Штайнмайєра», якою довгий час лякають українців, насправді складається з декількох речень. Вона передбачає дію закону про особливий статус Донбасу на постійній основі за умови, що на непідконтрольній території пройдуть вибори. При цьому вибори повинні пройти за законами України, за участю українських партій і ЗМІ, а ОБСЄ повинні визнати їх чесними. Автор формули припускав, що такі дії дозволять прискорити виконання Мінських угод. А це, в свою чергу, дозволить поетапно знімати санкції з Росії.

Відзначимо, що Тристороння контактна група крім схвалення формули домовилася про розведення військ в Петровському і Золотому з 7 жовтня, а також анонсувала саміт за участю президента Росії Володимира Путіна.

Як відреагували політики?

Екс-президент України Петро Порошенко розкритикував формулу, заявивши, що Україна, таким чином, відмовляється від дорожньої карти виконання Мінських угод. Він звинуватив владу в здачі інтересів України, заявив, що не змириться з «формулою Штайнмайєра» і пообіцяв підтримати акції протестів по Україні. До речі, пізно ввечері під стіни Офісу президента вийшли праворадикальні організації, які не згодні з процесом мирного врегулювання ситуації на Донбасі. Подібні акції пройшли у Львові та Харкові. Правда, були вони нечисленними.

Народний депутат Віктор Медведчук ще раніше заявляв, що план Штайнмайєра — це частина Мінських угод. За його словами, «нормандська четвірка» за винятком України схвалила цей план ще в 2016 році. Тому вони підтримують цю формулу. Медведчук наголосив, що «формула Штайнмайєра» є обов’язковою умовою. Сам політик повністю підтримує Мінські домовленості, називаючи їх безальтернативними.

Відзначимо, що в Німеччині привітали рішення України підписати документ і тепер чекають зустрічі «нормандської четвірки». Глава МЗС Німеччини Хайко Маас заявив, що в Тристоронній контактній групі нарешті панує конструктивна атмосфера. Це дозволить почати реалізовувати Мінські угоди.

Президент Франції Еммануель Макрон закликав скористатися «формулою Штайнмайєра» для подальшого виконання Мінських домовленостей. Політик сподівається, що переговори зможуть успішно просуватися далі.

У Росії добре поставилися до вчинку України. Речник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Москва позитивно оцінює розведення сил і введення особливого статусу Донбасу.

Що кажуть експерти?

Політолог Володимир Фесенко заявив, що сама по собі «формула Штайнмайєра» не страшна, вона не несе загрози національним інтересам України, за умови, що буде забезпечена безпека в регіоні. За словами експерта, поки є багато питань без відповідей, над якими потрібно попрацювати. Політолог сумнівається, що відведення військ можна здійснити за півроку, хоча у президента планують провести місцеві вибори в ОРДЛО одночасно з українськими. При цьому, є чутки, що місцеві вибори пройдуть навесні, а не восени, як заплановано.

Крім цього, важливо, хто буде забезпечувати безпеку виборів на непідконтрольних територіях. Фесенко вважає, що вибори повинні проводитися нейтральною стороною. Наприклад, Міжнародною перехідною адміністрацією за участю «ЛНР», «ДНР» і України. Всі ці питання, за словами експерта, будуть обговорюватися на зустрічі «нормандської четвірки».

Експерт-міжнародник Ілія Куса закликав українців не панікувати завчасно. За його словами, поки немає тексту закону про вибори на території ОРДЛО, поки не виконані інші умови, робити будь-які висновки рано. Він наголосив, що нічого апокаліптичного після підписання документа не відбулося. 

Так, ЗМІ роздули з «формули Штайнмайера» мало не Мюнхенську змову, деякі чисто з політичних інтересів. Що поробиш, така країна, такі ЗМІ й, відповідно, такі проблеми, — резюмував Куса.

Політичний експерт Валентин Гайдай наголошує, що «формула Штайнмайєра» — це не альтернатива Мінським угодами, а всього лише план по їх виконанню. За словами експерта, Україна просто ще раз підтвердила, що готова виконувати угоди. А скільки це буде тривати сказати важко. Гайдай вважає, що сам факт підписання документа має більше позитивних, ніж негативних моментів, оскільки дає надію на розведення сил, припинення вогню і зняття блокади з Донбасу.

Підводячи підсумок, Гайдай зазначив, що останні події (обмін полоненими, телефонні розмови з Путіним, узгодження формули) дають надію, що здоровий глузд переможе над агресивною риторикою і взаємними звинуваченнями.

Як повідомляв RabinovichTV , Президент Володимир Зеленський пояснив, як працює так звана «формула Штайнмайера» і чому її не слід боятися. Про це він заявив на брифінгу у вівторок, 1 жовтня.

20 вересня глава МЗС України Вадим Пристайко розкрив текст домовленості, яка замінила «формулу Штайнмайера» . У цьому документі йдеться про те, що закон про особливий статус застосовується на тимчасових умовах з моменту проведення виборів на Донбасі, а на постійній основі він починає діяти після визнання БДІПЛ ОБСЄ того, що вибори відповідають високим стандартам.

Пристайко зазначив, що в новому формулюванні немає ніяких ідей про кордон, про наявність чи відсутність збройних формувань.

Читайте нас в Facebook   і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.     

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий