Українців просять стукати на корупціонерів: як це буде працювати?

17 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект про викривачів топ-корупціонерів. Закон підтримали 252 депутати. Як він працюватиме?

Народні депутати проголосували за законопроект №1010, який дозволяє українцям повідомляти в НАБУ про вчинення корупційного правопорушення. Такі особи, згідно з документом, будуть захищені законом, їм виплачуватиметься компенсація та гарантуватиметься безпека. Кошти заявникам виплачуватимуть з грошей, які стягуватимуть з цих корупціонерів. У документі зазначається, що заявники отримуватимуть 10% від суми збитку завданого корупціонером.

Викривачі корупції матимуть право на безоплатну правову допомогу, психологічну допомогу, забезпечення безпеки, а також на відшкодування витрат на адвоката.

Аргументи «за»

Народний депутат від партії «Голос» Ярослав Юрчишин зазначив, що цей законопроект дозволить захистити людей, які викривають корупцію. За його словами, після того, як людина отримує статус «викривача», її не можна буде звільнити, забрати доплати або чинити на неї дисциплінарний тиск. Юрчишин вважає, що було б добре, якби цей закон поширювався не лише на корупційні злочини, а й на злочини в екологічній сфері або сфері захисту прав людини.

Аргументи «проти»

Народний депутат від партії «Батьківщина» Сергій Власенко заявив, що закон про викривачів насправді є законом про стукачів. За його словами, документом узаконюються навіть анонімні повідомлення. Це значить, що перевірки зможуть проводити лише отримавши анонімний лист. На думку депутата, ухвалений законопроект про викривачів не має нічого спільного з подібними європейськими законами. Власенко наголосив, що викривач – це людина, яка працює у компанії або відомстві. Вона збирає докази порушень, за що й отримує захист. А ухвалений законопроект дозволяє стати викривачем будь-кому.

Що кажуть експерти?

Екс-нардеп Ігор Попов зазначає, що насправді викривачем не може стати будь-яка людина. Мова йде про людей, які працюють на якомусь підприємстві або у міністерстві, і мають інформацію про корупційні дії когось із посадових осіб. Є люди, які готові стати свідками, але бояться помсти корупціонерів. Саме на них, за словами експерта, поширюватиметься цей закон. Попов додає, що грошову компенсацію викривачі отримуватимуть лише тоді, коли буде вирок суду по справі корупціонера. За словами колишнього депутата, досить часто справи проти корупціонерів розвалюються через відсутність свідків. Ухвалений документ дозволить цю проблему вирішити. 

Політичний експерт Андрій Смолій вважає, що ухвалений законопроект – це повернення до сталінських репресій. На його думку, за допомогою цього закону можна легко розправлятися з політичними опонентами. Також може розпочатися справжній хаос в бізнесі, адже можна буде анонімно стукати на своїх конкурентів. За словами експерта, законом не караються ті, хто збрехав. Більш того, буде створена окрема телефонна лінія для стукачів.

Експерт Фонду Інновацій та Розвитку Роман Жовнір наголосив, що ухвалений законопроект містить низку моментів, які реально захищатимуть викривачів корупції. Експерт зазначив, що документ відповідає міжнародній практиці, при цьому враховує українські реалії. Публіцист Василь Расевич зазначив, що багато нардепів реально бояться цього закону.

 

Раніше RabinovichTV писав, як українцям заробити на податках та декларуванні.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий