Уряд хоче урізати субсидії: чи вистачить на всіх?

У проекті бюджету на 2020 рік закладено менше коштів на виплату субсидій малозабезпеченим громадянам. Чи означає це, що субсидії будуть урізати?

Кабінет міністрів презентував проект бюджету на 2020 рік. Зараз документ готують до другого читання. Експерти звернули увагу на те, що в наступному році уряд планує виділити на субсидії 47,6 млрд гривень. Це на 8 млрд гривень менше, ніж в 2019 році. Журналісти вже підрахували, що це може призвести до зменшення субсидіантів як мінімум н а 10%.

Кажуть, нічого не зміниться

Новий міністр соціальної політики Юлія Соколовська поспішила запевнити українців, що «скорочення витрат не призведе до скорочення одержувачів субсидії». Міністр пояснила, що в 2019 році відбулося підвищення мінімальної зарплати, індексація пенсій, тому і витрати на субсидію зменшилися. За її словами, влада не буде відмовляти тим, хто потребує допомоги, субсидію отримають всі, хто повинен.

Економічний експерт Валерій Клочок в коментарі Rabinovich TV зазначив, що сума, виділена на субсидії, не сильно відрізняється від торішньої. Тим більше, що там є один нюанс.

У проекті бюджету вказано, що, наприклад, субсидії малозабезпеченим громадянам на придбання твердого вугілля і скрапленого газу будуть розподілятися через Міністерство соціальної політики. Там також буде виділена певна сума. Я не думаю, що вона буде якось відрізнятися від торішньої, бо прем’єр-міністр Олексій Гончарук чітко сказав, що підхід до субсидіювання малозабезпечених громадян мінятися не буде, — зазначив експерт.

За словами Клочка, соціальна складова в бюджеті на 2020 рік залишиться тією ж, але хотілося б розуміти, скільки ще коштів буде розподілятися через Мінсоцполітики.

Проблеми з субсидіями все ж будуть

Втім, не всі експерти згодні з вищепереліченими аргументами. На думку економічного експерта Віктора Скаршевського , Кабмін повинен аргументувати свої заяви в стилі «субсидій всім вистачить», розповівши, наприклад, як зміняться тарифи на комунальні послуги в наступному році. За прогнозами Скаршевського, тарифи в 2020 році цілком можуть вирости в два рази, тому що з 1 січня верхня межа ціни на природний газ для населення буде скасована. Експерт вважає, не можна стверджувати, що виділених коштів вистачить усім, хто потребує. Він також нагадав, що в 2020 році субсидії не зможуть отримати ті, у кого є заборгованість по тарифам, тому що вони повністю стануть монетизованими. 

Директор аналітичного центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко зазначив, що скорочення фінансування можна домогтися за рахунок зниження тарифів або скорочення кількості одержувачів субсидії. Він вважає, що людей можуть позбавляти субсидій за результатами перевірок декларацій. Тобто, влада буде перевіряти, чи сходяться доходи і витрати тих, хто хоче отримувати субсидію. Експерт нагадав, що в минулому році кількість субсидіантів істотно скоротилася за рахунок того, що уряд створив штучні перепони. Наприклад, став враховувати при оформленні субсидії всіх людей, прописаних в квартирі. Навіть, якщо вони там не проживають.

Економічний експерт Ігор Гарбарук заявив, що сума, виділена на субсидії, свідчить про те, що субсидії або уріжуть, або скоротять кількість одержувачів. За його словами, українським родинам потрібно приготуватися до «затягування поясів», тому що субсидії отримають не всі. Він нагадав, що на початок вересня борги за комунальні послуги в Україні досягли 53 млрд гривень.

Правила нарахування субсидій зміняться

З 1 жовтня 2019 року в силу вступає постанова Кабміну, що міняє механізм надання субсидій. Допомогу держави не отримають ті, у кого:

• опалювальна площа перевищує 120 квадратних метрів (для квартир) або 200 квадратних метрів (для будинків);

• є автомобіль, який підлягає державній реєстрації;

• в домогосподарстві є особи, які досягли 18 років, у яких відсутні доходи;

• за останні 12 місяців перед отриманням субсидії є покупки у вигляді земельної ділянки, квартири, автомобіля або інших товарів вартістю вище 50 тис. гривень;

• є заборгованість за комунальні послуги;

• є заборгованість по аліментах більше трьох місяців.

Що б не обіцяли в уряді, а субсидії все ж будуть скорочувати. Тим більше, що раніше нардеп від «Слуги народу» Данило Гетманцев заявляв, що зовсім скоро одержувачі субсидій та інших пільг будуть тотально перевірятися держорганами.

Читайте також: У «Слузі народу» хочуть розпродати українську землю: чому це погано?

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий