Закон про референдум від Зеленського: перший крок зроблено

Парламент ухвалив у першому читанні законопроект «про народовладдя через всеукраїнський референдум».

Верховна Рада у четвер, 18 червня, ухвалила в першому читанні законопроект №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», який ініціював президент Володимир Зеленський. «За» відповідну ініціативу президента  проголосували 252 народних депутати.

Відзначимо, у той же час парламент сьогодні відхилив два альтернативні законопроекти про референдум, які зареєструвала фракція ВО «Батьківщина», а також представники ОПЗЖ — вони набрали недостатню кількість голосів.

Документ дозволить українцям підтримувати зміни до Конституції, зміни території України та навіть скасовувати закони. Референдум оголошують на вимогу не менше 3 млн громадян, які мають право голосу. Його проведення оголошує президент своїм указом.

Президентський закон про народовладдя передбачає, що на референдум можуть виносити такі питання:

затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;

вирішення питання загальнодержавного значення;

зміна території України;

втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

«Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості запровадження електронних процедур при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань», — сказано в пояснювальній записці.

Законопроект передбачає, що на референдум можна винесли лише одне питання, яке передбачає чітку відповідь: «так» чи «ні». Заборонені питання, які суперечать Конституції України або принципам і нормам міжнародного права.

Також не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.

Заборонені питання щодо законопроектів з питань податків, бюджету, амністії, а також питання, які, згідно з Конституцією та законодавством, відносяться до відання органів правопорядку, прокуратури або суду.

Законопроект передбачає можливість проведення електронного голосування. Від консультативного референдуму пропонує відмовитися.