Запуск ринку електроенергії підвищить ціни, — «Червона картка» №959

Дешева електрика для людей може закінчитися набагато раніше.

Україна вже місяць майже споживає електроенергію по-новому.

З 1 липня почалася масштабна реформа енергоринку, яка передбачає перехід на вільну торгівлю електрикою — ціни повинні регулюватися виключно попитом і пропозицією. За ідеєю, в перспективі це повинно навіть знизити тарифи. Але поки плюс нового ринку тільки в одному: всупереч «страшилок», колапсу всієї системи і масових відключень не відбулося.

Хоча стартував ринок саме з масштабного збою електронної платформи, який потім повторився ще кілька разів. Запускали систему буквально «з коліс». Ціни ж, навпаки, ростуть. Для бізнесу тариф збільшився на 20-30%. І це вже незабаром може спровокувати подорожчання багатьох товарів і послуг.

З цією ситуацією розбирається Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в середу, 31 липня.

«Уже зараз водоканали говорять про необхідність підвищення ціни на 15-20%, та й в супермаркетах відбудеться невелике зростання на всі види товарів — на 5 -10%», — розповів глава комітету з ЖКГ та благоустрою Громадської ради при КМДА Олег Попенко. Представник Асоціації водоканалів України Ольга Бабій каже, що вже готуються ставити питання про перегляд тарифів на воду, так як електроенергія для водоканалів подорожчала в середньому на 20%, скажімо, в Києві — зростання 25%, в Хмельницькому — 18%. Якщо НКРЕ не скоректує тариф, вже в наступному місяці водоканалам буде не по кишені оплачувати таке дороге електрику. У вугільній промисловості ситуація близька до катастрофи. Шахти постійно лякають відключеннями електроенергії. Якщо це станеться, піде затоплення шахт. Погасити ж борги по електроенергії вугільна галузь не може (на сьогоднішній день вони досягають майже 15 млрд гривень) «, — додав глава профспілки працівників вуглепрому Віктор Турманов.

На «Криворіжсталі» констатували: вони з липня платять за електроенергію на 25% більше, ніж їх європейські конкуренти. І це вже найближчим часом позначиться на вартості їх продукції і її експортний потенціал.

Для людей світло поки не дорожчає — Кабмін закріпив за «Енергоатомом» і «Укргідроенерго» спеціальні зобов’язання і фіксований тариф не вище 1,68 гривень за кіловат. Втім, тут теж є нюанси. «Деякі садово-дачні товариства і котеджні містечка підписали договори за старою ціною — 1,68 гривень, а деякі — вже по 2,07 гривень за кіловат.

Готуючись до запуску ринку електроенергії, влада обіцяла — великого стрибка тарифів не буде ні для людей, ні для бізнесу. Для останнього не виключалося «незначне подорожчання», які, за розрахунками НКРЕ, повинно було скласти, максимум, до 10%. Втім, в реальності підприємства отримали зовсім інші цінники на липень.

Причому, головна інтрига полягає в тому, що порахувати, наскільки ж виросли ціни для підприємств, просто неможливо. Експерти називають різні цифри.

За даними глави Мінрегіону Геннадія Зубка, для споживачів 1 класу електрика подорожчала на 10%, в порівнянні з червнем, а для другого — на 14%. Глава НКРЕ Оксана Кривенко відзначає зростання тарифу для споживачів 1 класу на 12%, другого — на 10%. За даними представника президента в Кабміні і радника з енергетики Андрія Геруса, електроенергія для більшості підприємств зросли в середньому на 25%. І це при тому, що в світі спостерігається тренд на здешевлення енергоресурсів. Адже ціна вугілля в Роттердамі (а саме вона лежить в основі тарифоутворення за формулою Роттердам плюс) впала за останній час на 50%.

Стрімке зростання тарифів пояснюється декількома факторами.

По-перше, конкуренції на ринку зараз фактично немає. Тому ціни підтягуються під верхню планку, яку встановила НКРЕ. По-друге, виробники електроенергії хитрують і не хочуть продавати дешеву електрику вночі. В окремі години дефіцит пропозиції на ринку досягав 2 тисяч мегават. В середньому ж попит перевищував пропозицію на 30%. Тобто, потенційні покупці просто не можуть купити електроенергію за заявленими «невисоким тарифам» на ринку на добу вперед, і в підсумку змушені йти на балансуючий ринок. А там тарифи вище на 15%. Наслідки для економіки поки непомітні, вони будуть вистрілюють з тимчасовим лагом, і перші підсумки можуть з’явитися вже восени, коли у бізнесу можуть просто закінчитися гроші на закупівлю електроенергії.

Експерти відзначають, що на ринку вже з’явилися численні посередники, які займаються перепродажем електроенергії.

Скажімо, «спекулянти» активно заробляють на електроенергії «Енергоатому». Її, згідно з розпорядженням Кабміну, «Енергоатом» повинен продавати для потреб населення за фіксованим тарифом гарантувати покупцеві (державне підприємство). Але, наприклад, на липень були викуплені обсяги, на 60% перевищують реальні потреби ринку. І цю електроенергію, але вже зі своєю націнкою, тепер перепродують бізнесу.

Глава «Енергоатому» Юрій Недашківський зазначає, що, згідно з спецобязательствам, вони можуть продавати на вільному ринку всього 10% електроенергії. Поки ж на аукціонах не продали жодного кіловата. Виходить, що промислові споживачі фактично відрізані від недорогий атомної електроенергії.

Ще одна причина стрімкого зростання тарифів, на думку експертів, — підвищення оператором мереж «Укренерго» тарифу на передачу на 600%. Замість 6 копійок «Укренерго» бере 30-34 копійки, а джерела покриття цієї різниці немає, адже в договорах передбачено старий тариф.

Звичайно, «Укренерго» підвищила тарифи не від хорошого життя — в нього заклали компенсації ля виробників альтернативної енергії. Її держава зобов’язалася купувати за найвищими розцінками — 4800 гривень за мегават. Причому, як відзначають експерти, з запуском нового ринку продавці «зеленого» електрики помітно активізувалися. У НКРЕ обіцяють переглянути тарифи і анонсували вже з 1 серпня невелике зниження ціни — в межах 4-6%. Гендиректор Нікопольського феросплавного заводу Володимир Куцин називає цю «знижку» кісткою, яку регулятор вирішив кинути ринку. Але перш Нікопольський феросплавний спробує оскаржити тарифи — відповідний позов вже готується. Підприємство також лякає влади скороченням валютної виручки, а це 530 млн доларів на рік.

На Запорізькому феросплавів свої збитки від нового ринку оцінили в 70 млн гривень в місяць. На Запорізькому титані-магнієвому комбінаті кажуть, що вартість електроенергії в їх продукції займає 35-40%, тому вони теж нових розцінок не потягнуть. В «Інтерпайпі» скаржаться, що зараз електроенергія для них обходиться на 20% дорожче, ніж у французьких партнерів. Загалом, підприємства України вже не на жарт стривожилися.

Свій список претензій до нового ринку накопичився і у комунальників. В Асоціації водоканалів відзначають, що, якщо їм не узгодять нові підвищені тарифи на воду, то більшість водоканалів вже незабаром не зможуть розраховуватися за електроенергію, яка подорожчала в середньому на 20%. На початок опалювального сезону будуть проблеми з оплатою також у теплокомуненерго, тим більше, що потрібно вносити передоплату, а самі компанії отримують гроші від споживачів через півтора місяці після надання послуги. Ситуацію посилює спроба постачальників електроенергії прописати в договорах штрафи за недобір або перебір електроенергії до 49% від суми контракту.

Все це може спровокувати масштабну кризу на початку опалювального сезону — комунальники не зможуть вчасно розрахуватися. В результаті почнуться проблеми з відключенням електроенергії, а без неї, як відомо, не буде ні води, ні опалення.

Для людей тарифи на електроенергію взагалі поки не змінювалися. Отже, і платіжки за липень прийдуть такі ж, як і за минулі місяці. За старими розцінками електроенергію населенню повинні відпускати до кінця цього року.

Але дешеву електрику для людей може закінчитися набагато раніше — вже в вересні цього року. Експерти не виключають, що тарифи для населення підвищаться, як мінімум, на 10-15%.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий