Здавати чи купувати? Чого чекати від курсу долара в 2020 році

У 2019 році гривня продемонструвала небачену стійкість, переживши навіть сезонні коливання курсу. До кінця року нацвалюта збереже стабільність, а чи чекати такого ж успіху в наступному році?

Кабмін прогнозує, що економіка України почне зростати швидше, в зв’язку з чим в уряді навіть оновили прогноз на найближчі три роки. У Мінекономіки вважають, що економіка розженеться до 3,5% зростання. Позитивний прогноз стосується і курсу національної валюти, який, як думають в Кабміні, буде на рівні 27-27,5 гривень аж до 2022 року. При цьому за оптимістичним сценарієм курс планують знизити до 24,2-24,8 гривень. Але не всі експерти так само оптимістично налаштовані як міністри. Вони озвучують відразу кілька ризиків, які можуть вдарити по гривні.

Уряд оптимістів

Економіст Данило Монін назвав прогноз Міністерства економіки занадто оптимістичним. За його словами, уряд повинен буде виплачувати величезні борги. Як при цьому він має намір виходити на курс в 24 гривні поки незрозуміло. Експерт зазначає, що приплив зовнішніх інвестицій не покриє той дефіцит, який утворюється після пікових виплат. Єдине, що допоможе українцям утримувати платіжний баланс в прийнятному стані, це облігації внутрішньої державної позики. Для цього необхідно залучати по 3-4 млрд доларів на рік. Правда, якщо ставка НБУ впаде, ОВДП стануть менш вигідними. Монін не впевнений, що тоді іноземці продовжать вкладати гроші в наші облігації.

Експерт додає, що економічне зростання навряд чи буде таким, як запланували в Кабміні. За його словами, зарплати українців ростуть, а продуктивність праці ні. Це б’є по виробниках, які починають економити на інвестиціях. Як наслідок, економічне зростання сповільнюється.

Обережний оптимізм

Глава відділу аналітики групи компаній Forex Club Андрій Шевчишин вважає, що курс в 27 гривень виглядає більш реалістичним, ніж 24 гривні. Але за певних умов гривня все таки може зміцнитися. За словами експерта, якщо влада запустить ринок землі і приватизацію, а також проведе судову і податкову реформи, в Україні можливий інвестиційний бум. Якщо ж до цього набору позитивних змін додати врегулювання ситуації на Донбасі і початок його відновлення, гривня дійсно може серйозно зміцніти.

Мрії, мрії

Аналітик Вадим Іосуб вважає, що навіть найскромніший прогноз уряду може збутися тільки, якщо відбудеться збіг ряду факторів. Наприклад, якщо найближчим часом не буде сприятливою зовнішньоторговельної кон’юнктури, якщо буде поганий урожай, досягти таких показників не вдасться. Ну і звичайно ж все буде залежати від реформ і їх успіху.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян порівняв сьогоднішню ситуацію в Україні з туманом, який не так давно огорнув Київ. За словами експерта, дуже важко зараз щось спрогнозувати і передбачити, тому що все знаходиться в підвішеному стані. Киян нагадав, що зараз вирішується кілька важливих питань, в тому числі співпраця з МВФ і транзитний контракт з Росією. Зберігається невизначеність і в політичній обстановці всередині країни.

Раніше RabinovichTV писав, чи варто готуватися до підвищення цін.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий