«Зе команда» поїхала до селян за землею, – «Червона картка» №1030

Консервація бідності або в який бік змінить українське село продаж землі…

У рамках програми «Діалог про Україну» по регіонах країни з рекламою земельної реформи колесить досить цікава компанія. До її складу входять: заступник міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький, повпред президента із земельних питань Роман Лещенко і профільний експерт Сергій Біленко. Тріо зустрічається з власниками аграрного бізнесу, фермерами, пайовиками і селянами в обласних центрах і проводить «роз’яснювальну роботу» про ринок землі.

Отже, навіщо це робиться і що відбувається на таких зустрічах, про що говорять і сперечаються чиновники з аграріями та для чого все це треба — спробує сьогодні розібратися Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у вівторок, 19 листопада.

Все, що відбувається зараз з агітацією за земельну реформу нагадує щось радянське, помпезне і ідеологічно дуже схоже на радянські партзбори. Наприклад, для зустрічі з заступником Тимофія Милованова зарезервували великий актовий зал в Хмельницькому університеті управління та права. Втім, послухати аргументи влади прийшло всього близько ста чоловік. Міні-команда на чолі з Висоцьким проводить такі зустрічі в турборежимі. Перед Хмельницькому, чиновники вже побували в Тернополі, а ближче до вечора у них була запланована третя зустріч в іншій області. На все спілкування з публікою регламент передбачав тільки дві години. «Вся надія економіки на сільське господарство», — ось з таким з глибоким знанням економічних реалій країни, почав Висоцький. Далі, заступник міністра і представник Зеленського, коротко презентували публіці основні законопроекти, які супроводжують реформу. Чиновники повідомили, що на поточний момент 76% всіх земель України вже нанесені на електронну карту кадастру. До 1 серпня 2020 року норматив збору даних, оцифрування земельної карти країни повинні бути закінчені. Аграріям пообіцяли прийняття антирейдерського закону, відняти у Госгеокадастра розпорядження землею з перетворенням його в суто сервісну службу. Після збору всіх даних, землю передадуть в розпорядження об’єднаних територіальних громад. Висоцький також зазначив процес зниження облікової ставки НБУ і пообіцяв кредити для аграріїв під 3-7%, в залежності від кредитної історії. Ну в загальному майже всім відоме гасло «земля селянам» тільки на новий лад.

На порядку денному реформаторів також стоїть питання визначення меж об’єднаних територіальних громад в рамках завершення реформи децентралізації. Цікаво, що за словами заступника міністра, свої кордони ОТГ визначатимуть самостійно, домовляючись про них між собою, а спірні моменти будуть вирішуватися в суді. Напередодні того, що ОТГ отримають в розпорядження землю, буде дуже цікаво подивитися на «миролюбний» процес проведення адміністративних кордонів між ними. Після формальної презентації планів влади, пішли досить гострі питання і репліки від присутніх, яких попередньо попросили «формулювати конкретні і конструктивні думки». Вийшло цікаво і ось приклад: «У продажу землі, ключовим питанням є загроза монополізації. Землю потрібно продавати тільки українцям і тільки фізособам, які не більше 500 га в одні руки. Ніяких юридичних осіб!», — озвучив пропозицію перший виступаючий. На загрозу монополізації, заступник міністра відповів дивною «лякалки»: «За умови» тільки фізособам «, є загрози. Наприклад, я знаю від знайомих, що, наприклад, деякі поляки вже шукають можливості придбати землю через українців». З аргументу зама Милованова, не зовсім зрозуміло, що в такому випадку завадить польським компаніям скуповувати землю в більших обсягах, якщо допускати до ринку юридичні особи.

Наступний виступаючий поцікавився можливістю отримати у власність 2 га землі на основі безкоштовної приватизації: «Якщо земля за Конституцією належить народу України, то чому, перед введенням ринку, не дати українцям можливість отримати землю у власність?». Експерт Сергій Біленко сказав, що це неможливо: «Зрозумійте, на всіх землі не вистачить. Безкоштовна приватизації — це міф, а в Земельному кодексі прописано популізм. Нічого приватизувати, то, що говорять про державній землі в кількості 10-12 млн га — колосальне перебільшення. Вільної землі у держави є 1-2 млн га «. На цей аргумент почулася репліка з залу: «Так, а що продавати зібралися?».

Потім пішло емоційний виступ фермера, яке викликало в залі бурхливі оплески, і я вам його процитую. «Не можна зараз продавати землю. Ви дуже правильні закони показали, про антирейдерство, Геокадастр і т.д. Прийміть їх, наведіть із землею порядок. Дайте фермерам дешеві кредити і підтримайте їх. У нас в районі працюють тільки 5 фермерів, всі інші землі в руках агрохолдингів. Хто, на вашу думку, буде купувати цю землю? Потрібно дозволити продаж тільки фізособам і не більше 500 га в руки. Що це за норми продажу такі — в одні руки аж 200 тис га? це 200 чоловік можуть скупити всю Україну. чиновники на цю репліку нічого виразного відповісти не змогли і лише тбрехалісь, що обмеження в 500 га тільки для фізосіб, «не дадуть потрібного імпульсу розвитку».

Цікавих цитат дійсно було багато. Адже в селах люди прості і кажуть, що що думають. Ось послухайте пару реплік: «Про який взагалі ринок землі можна говорити? Хто буде купувати і продавати землю? Якщо хочете, я зараз повезу вас на машині по селах мого району. Там живуть нещасні, бідні люди, які думають, як їм завтра купити буханку хліба. Який ринок, які ціни? Алкоголіки продадуть паї за пляшку горілки, пенсіонери за можливість купити ліки. Ви зараз наприймає цих законів, а через кілька років ми зберемося тут же, і хапаючись за голову будемо голосити: «Що ми наробили!», — дуже емоційно виступив один з па ників. Ще одна репліка: «Ви дарма сюди приїхали! Прийміть закони, про які ви тут розповідаєте, наведіть порядок з землями. Дайте фермерам можливість «дихати», передбачте тривалий перехідний період, а тоді приїжджайте і розмовляйте з нами. Покажіть спочатку результати своєї роботи «, — так зажадав інший учасник дискусії. Абсолютно всі виступаючі на зборах висловлювалися про форму ринку землі з можливістю продавати її тільки українцям, тільки фізичним особам і не більше 500 га в одні руки. Тріо агітаторів неодноразово повторювала, що такий форматі не буде результативним і повсюдно підводили до думки, що подібні пропозиції суперечать ідеї ринку, будучи марними. Закінчення діалогу досягло апогею за емоціями. через обмеження по часу, багатьом не вдалося задати нтерес питання.

Настрій уряду на впровадження ринку землі, цілком зрозумілий. Їм треба продавити продаж землі в щоб те не стало. Інакше грати в жебраків перед зарубіжними партнерами буде складніше. Там вже сказали, що без відкритого ринку землі кредитів не буде. І ось тут, напевно. цікаво подивитися, як відкриття ринку проходило в інших країнах. Давайте розглянемо на прикладі сусідньої Польщі. У Польщі діяв досить тривалий перехідний період з багатьма обмеженнями. Максимальна площа землі у власності — не більше 500 га, а державне сільськогосподарське Агентство нерухомості мало першочергове право викупу землі. Фізособи-покупці, повинні мати сільськогосподарську освіту або мати досвід роботи в цій сфері (на фермі). Іноземці можуть набувати землю в Польщі якщо вони перебувають у шлюбі з громадянином республіки, проживали в країні останні два роки або проживали в Польщі останні 5 років, після отримання статусу резидента. Тільки в 2016 році були зняті обмеження по операціях із землею для громадян ЄС. Більш того, Польща є лідером серед країн-членів ЄС з бюджетну підтримку аграрного сектора (на фінансування програм підтримки суб’єктів АПК виділяється більш 21 млрд доларів). У порівнянні з цією сумою, аграрні субсидії для українського АПК просто мізерні.

У бюджеті на наступний рік, субсидування передбачено в розмірі 4,4 млрд, гривень, або близько 176 тис доларів. Ці позиції польського досвіду перегукуються з багатьма публічними висловлюваннями Володимира Зеленського. Очевидно, йому близький більш тривалий і обережний процес впровадження ринку землі. Але. Це відверто дисонує з позицією уряду. Навіть на вищеописаної регіональної зустрічі в Хмельницькому, відповіді людини Зеленського і підопічного Милованова, красномовно демонстрували понятійний зазор між президентом і Кабміном щодо земельної теми. І чим все це закінчиться в підсумку — ми дізнаємося вже дуже скоро…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий