Зеленський хоче розпустити ЦВК. Навіщо це йому і яких наслідків чекати

Чи законно Верховна Рада розпускатиме ЦВК. Що кажуть політики та експерти?

 

У п’ятницю, 13 вересня, Верховна Рада може розглянути подання президента про розпуск Центральної виборчої комісії. Щоб звільнити членів ЦВК, «Слузі народу» знадобиться 300 голосів.

9 вересня президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту пропозицію про дострокове звільнення всіх членів ЦВК. А вже у п’ятницю депутати планують знайти голоси для розпуску ЦВК, яка була сформована лише у 2018 році.

У чому причина?

Депутат від «Слуги народу»Олександр Качура , який займається цим питанням, заявив, що подання президента мотивоване. Нібито ЦВК неодноразово проявляла політичну упередженість, бездіяльність та незаконно скасовувала реєстрацію кандидатів від партії «Слуга Народу» під час парламентських виборів. У поданні наголошується, що ЦВК вчиняла недобросовісно, коли допускала до виборів кандидатів, які вказували в біографічних відомостях неправдиві дані про партійність.

Чи законний розпуск ЦВК?

Відповідно до закону, ЦВК можуть розпустити достроково, якщо на це будуть серйозні обґрунтовані причини. Наразі, претензії чинної влади до ЦВК виглядають не дуже переконливо.

По-перше , після парламентських виборів ні у кого не виникло питань до їх демократичності. Результати виборів були визнані як в Україні, так і за кордоном. Окремі складні випадки, на які посилається «Слуга народу» (відмова у реєстрації, оскарження в суді), виникають на всіх виборах, незалежно від того, хто засідає в ЦВК.

По-друге , щодо реєстрації двійників, ЦВК не мала законних підстав скасовувати таку реєстрацію. Навіть,  якщо зрозуміло, з якою метою реєструється кандидат, наразі немає закону, який дозволяв би зняти технічного кандидата з виборів.

Тож, рішення «Слуги народу» є відверто політичним, і аж ніяк не правовим.

У Комітеті виборців України (КВУ) та Громадянській мережі «Опора» вже б’ють на сполох, заявляючи, що законних підстав для звільнення членів ЦВК немає.

За словами голови КВУОлексія Кошеля , розпускати ЦВК можна, якщо є серйозні порушення в її роботі. За оцінкою експертів, таких порушень не було. Кошель зазначив, що під час спостереження за виборами були виявлені лише технічні недоліки роботи ЦВК, але ніяких фактів незаконних чи упереджених дій членів ЦВК помічено не було.

Як реагують чиновники, політики та суспільство?

Голова ЦВКТетяна Сліпачук заявила, що рішення Володимира Зеленського «відповідає певній політичній стратегії». У разі розпуску комісії Сліпачук не збирається оскаржувати це рішення.

П’ятий президентПетро Порошенко , при якому формувалася чинна ЦВК, назвав розпуск органу несумісним з демократичними принципами розвитку країни.

Народний депутат від партії «Опозиційна платформа – За життя»Віктор Медведчук наголосив, що профільний комітет не переконав його у доцільності розпуску ЦВК. За його словами, сьогоднішній склад комісії дійсно є непропорційним, але наразі немає переконливих аргументів для розпуску органу.

 Відставка просто так, бо комусь це захотілось і хоче отримати більше влади. ЦВК, яка знову буде такою, де одна  партія матиме більшість голосів – а я думаю, після того, як склад чинної ЦВК відправлять у відставку, буде саме так – мене, на сьогодні, не влаштовує, — зазначив нардеп.

Політичний експертВолодимир Воля вважає, що Володимир Зеленський зараз робить те, за що критикував попередників – намагається узурпувати владу. За його словами, президент хоче встановити монопольний контроль над виборчою комісією. Робить він це з прицілом на місцеві вибори 2020 року, або ймовірні дострокові вибори до Верховної Ради. На думку експерта, проблема ЦВК – це її формування у відповідності до партійних квот. Якби не було квот, не було б проблеми.

ПолітологОлексій Гарань припускає, що Зеленський розпустить ЦВК, щоб взяти під свій контроль якомога більше структур. Він вважає претензії до ЦВК надуманими, наголошуючи, що комісія нормально провела президентські та парламентські вибори, показала себе як незалежний орган. На думку політолога, «Слуга народу» зараз намагається показати, хто вдома хазяїн, нехтуючи правилами та порушуючи регламент.

Коли чекати нову ЦВК?

12 вересня в українських ЗМІ з’явилися чутки, що ЦВК розпустять в четвер, втім, цього не сталося. «Слуга народу» Олександр Качура повідомив, що Рада не голосуватиме за законопроект сьогодні, оскільки є більш важливі законопроекти. За його словами, голосування відбудеться у п’ятницю. До речі, раніше Качура зізнався, що над формуванням нового складу ЦВК вже працюють, але співбесіди ще не проводили. За його словами, до ЦВК мають увійти юристи, науковці та правники. У нього на прикметі вже є такі люди.

За прогнозом нардепа Олександра Корнієнка, нові кандидатури членів ЦВК будуть внесені до парламенту приблизно до 18 вересня.

Як повідомили джерела українського видання Depo.ua, у новій ЦВК буде 15 членів замість 17. «Слуга народу» забере собі 8 місць, 2 місця отримає «Батьківщина», ще 2 – група «За майбутнє». По одному місцю дадуть партіям «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Голос».

Схоже, нова влада вирішила не втрачати час та максимально використовувати підтримку виборців для концентрації влади в своїх руках. Зеленський вже контролює парламент та Кабмін. Наступний крок – контроль на місцях. А для цього потрібна підконтрольна ЦВК, яка допоможе «Слузі народу» виграти місцеві вибори, які мають відбутися у наступному році.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий