Зеленський наказав знизити ціни на АЗС: до чого це призведе?

Президент закликав українські АЗС знизити ціни на бензин. Експерти оцінили, які наслідки будуть у такої ініціативи Зеленського.

23 грудня президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками автозаправних мереж. Глава держави закликав власників АЗС знизити ціни на бензин і дизель. Натомість він пообіцяв провести зачистку нелегальних АЗС. На думку президента, курс, який впав, є серйозним приводом для того, щоб знизити ціни на нафтопродукти. Але АЗС чомусь ігнорують зміцнення національної валюти.

Чи впадуть ціни?

Після зустрічі паливо на українських АЗС подешевшало. Правда, всього на 0,5-1 гривень за літр. За словами глави «Консалтингової групи А-95» Сергія Куюна , ціни можуть впасти ще на гривню, тому що власники АЗС повірили обіцянкам президента розібратися з тіньовим паливним ринком. Куюн розповів, що сьогодні в Україні працює дуже багато нелегальних заправних станцій, які функціонують без касових апаратів, необхідної документації. Звичайно ж, вони не платять податки, за рахунок чого можуть встановлювати більш низькі ціни на паливо. Експерт наголосив, що станом на сьогодні нелегальні оператори займають близько 25% паливного ринку України. Нагадаємо, що Зеленський пообіцяв бізнесменам зібратися на повторну нараду 14 січня.

Енергетичний експерт Дмитро Марунич зазначив, що всі передумови для зниження ціни на бензин є, але трейдери не поспішають їх знижувати. За словами експерта, при визначенні ціни на нафтопродукти все ще ключовим фактором залишається курс долара. По мірі зміцнення гривні, ціни повинні знижуватися. На думку Марунича, можна очікувати падіння ціни на гривню, якщо курс не буде змінюватися.

Сумнівний підхід

Юрист Андрій Вігірінський заявив, що попри падіння цін після зустрічі з президентом, є серйозні питання до державного регулювання. За словами експерта, президент не має повноважень регулювати ціноутворення на АЗС. Так само він не має повноважень впливати на цінову політику заправок. Вігірінський зазначив, що якщо в діях АЗС є елементи змови, цим повинен займатися Антимонопольний комітет. Зараз же, по суті, відбувається порушення правил ринкової економіки, коли ціни знижуються за наказом президента. Юрист звернув увагу, що зниження цін на 50 копійок — це насмішка, оскільки на багатьох АЗС надається знижка постійним клієнтам в розмірі 2-5 гривень. Значить — можливо таке зниження ціни.

Політтехнолог Олексій Голобуцький вважає, що ціноутворенням повинен займатися ринок при чесних прозорих правилах. Це означає, що держава повинна забезпечити чесну конкуренцію на ринку. Голобуцький наголосив, що вказувати підприємцям, які ціни їм встановлювати на свій продукт — це не функція президента. На думку експерта, ніхто не завадить АЗС після затишшя знову підняти ціни.

Політичний експерт Руслан Бізяєв вважає, що проблему з цінами на нафтопродукти потрібно вирішувати комплексно, а не знижувати ціни за допомогою «чарівного пенделя». За словами експерта, потрібна стратегія, яка буде включати в себе акцизну, курсову політику, боротьбу з монополістами. Бізяєв впевнений, що нічого не зміниться на краще, поки держава буде вживати тимчасових заходів, а не розробляти комплексні стратегії.

Раніше RabinovichTV писав, хто може стати новим прем’єром.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий