Зеленський розповів, чого очікує від Саакашвілі

Повернення «авантюриста» Саакашвілі у велику політичну гру: Зеленський розповів, які у нього очікування від Саакашвілі після призначення.

Після кількох тижнів очікування і непідтверджених повідомлень щодо майбутньої роботи і призначення екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі на офіційну посаду в Україні, що нагадаємо, спровокувало суперечку між Києвом і Тбілісі. Грузія навіть вирішила відкликати свого посла з України, але запевнила, що не переглядатиме умови стратегічного партнерства.

Нарешті, Президент України Володимир Зеленський розповів, чого він чекає від Міхеїла Саакашвілі на посаді голови Виконавчого комітету реформ.

«Результати роботи від Саакашвілі очікую не на другий день після його призначення, але протягом найближчих місяців вони повинні бути. Результати — з приводу дерегуляції в бізнесі і реформи митниці», — сказав президент на брифінгу під час робочої поїздки на Закарпаття, передає «Укрінформ».

За словами президента, Саакашвілі у період президентства в Грузії зміг зробити сучасну митницю та подолати корупцію.

«Ми з ним багато про це говорили. Він розповів, що свого часу поставив нових людей на митниці, потім усіх розігнав. Через деякий час поставив інших — і довелося розігнати знову. Ну, така складна річ реформа митниці. Я хочу, щоб він нею займався», — додав Зеленський.

«Другий момент — у нього достатньо міцні інвестиційні зв’язки з багатьма країнами. Коли вони будували Батумі — це було залучення різних інвесторів, тоді там побудували великі мережеві готелі. У нього є досвід», — продовжив президент.

І нарешті, Зеленський заявив, що його також цікавить допомога Саакашвілі в пенсійній реформі.

«У нього чимало справ, чимало реформ», — резюмував глава держави.

Тим часом гучний дипломатичний скандал навколо Саакашвілі набирає обертів. У Грузії обурені призначенням Міхеїла Саакашвілі на посаду глави виконавчого комітету реформ при президенті України. У Тбілісі дивуються, як Київ міг призначити засудженого за тяжкі злочини судовою системою екс-президента Грузі на посаду. Влада Грузії нагадала українській владі, що після того, як Саакашвілі був раніше призначений головою Одеської обласної державної адміністрації, знадобилися певні зусилля, щоб повернути після «певних історій» відносини між Грузією і Україною в нормальні рамки.

Але вони сподіваються, що Саакашвілі не буде дозволено втручатися у внутрішні справи Грузії з Києва. Про це 9 травня заявив прем’єр-міністр Грузії Георгій Гахарія, коментуючи гучний скандал, пов’язаний з призначенням Саакашвілі і відкликанням грузинського посла з України.

Він додав, що побоюється «втручання у внутрішні справи Грузії» з боку Саакашвілі. Гахарія хоче отримати гарантії від української сторони, що цього не станеться.

«Звичайно ж, ми відкликаємо посла, але це не означає, що поставимо під сумнів або дипломатичні відносини, або стратегічне партнерство. Ми відкликаємо посла тільки для проведення консультацій про те, як захистити ці відносини від тих авантюристів, що зробити для того, щоб захистити стратегічні відносини і братерські відносини з українським народом від цих авантюристів-політиків», — цитує заяву Гахарія видання «Новости-Грузия».

Грузинський прем’єр висловив надію, що через «окремо взятих безвідповідальних політиків» відносини між Грузією і Україною не опиняться під питанням. «Як зможуть утримати Міхеїла Саакашвілі від того, щоб він утримувався від втручання у внутрішні справи Грузії? Це мене дуже цікавить, і я буду за цим стежити», — сказав грузинський прем’єр.

До слова, Саакашвілі покинув Грузію в 2013 році: проти нього там порушили ряд кримінальних справ, за деякими з них він був заочно засуджений на тюремні терміни.

Навесні 2015 року Саакашвілі прийшов в українську політику: тоді пост президента України займав Петро Порошенко, який призначив його губернатором Одеської області, перед цим надавши громадянство.

Однак уже в листопаді 2016 року Порошенко звільнив Саакашвілі, заявивши, що він не тільки не виконав обіцянки щодо розвитку регіону, а й значно погіршив економічні показники області. В кінці липня 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства, той подав скаргу на це рішення до українського суду — вона до цих пір не розглянута.

Влада України в лютому 2018 року вислали Саакашвілі в Польщу, з території якої він восени 2017 року незаконно прибув в Україну, прорвавши кордони прикордонників та правоохоронців.

Президент Володимир Зеленський 28 травня 2019 року вніс зміни до указу свого попередника Петра Порошенка та повернув громадянство екс-губернатору Одеської області Міхеїлу Саакашвілі.

Нагадаємо, 7 травня Саакашвілі призначили головою Комітету реформ . Тоді президент висловив надію, що Саакашвілі «зможе надати імпульс» реформам в Україні.

А рішення влади Грузії про відкликання свого посла з Києва Зеленський назвав помилкою . Одночасно він нагадав, що Саакашвілі є громадянином України, а кадрова політика кожної держави стосується тільки держави і його громадян.

Потім Саакашвілі розповів про плани в Комітеті реформ. Головний реформатор України також повідомив, як планує співробітничати з главою МВС Арсеном Аваковим, з яким у нього раніше був конфлікт.