Документи в смартфоні: що потрібно знати про мобільний додаток «ДІЯ»

Експерт порадив українцям не поспішати реєструватися в додатку «ДІЯ». Що потрібно знати?

Масштабна діджіталізація і оцифровка всіх можливих послуг на марші. Не так давно офіційно запустився мобільний додаток «ДIЯ», завдяки якому тепер українці зможуть перевести свої документи в електронний формат. В першу чергу, таке нововведення торкнеться водіїв, які отримали можливість користуватися не паперовими правами і техпаспортами, а цифровими.

Однак, що потрібно знати про оцифрування документів і чи потрібно взагалі зв’язуватися з додатком «ДІЯ», більш детально роз’яснив український політолог і співзасновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко в бесіді з фахівцем з телекомунікацій Романом Химичем.

Отже, за словами фахівця з телекомунікації Романа Химича, поки не варто поспішати реєструватися в «ДІЇ» і радить не поспішати з деталізацією і залишатися в аналоговому світі зі своїми даними. Про це повідомляє «Хвиля».

«Тому що «ДІЯ», наскільки я зрозумів, додаток, на яке покладаються значущі державні функції, але який-небудь вміняємої документації по ньому немає. Невідомі деталі архітектури, все доводиться здогадуватися», — зазначив Химич.

Як пояснив фахівець, «Дія» регенерує ще один реєстр і підтягує персональні дані людини з декількох вже існуючих». Якщо людина не зареєструється, відповідно його дані не з’являться в ще одному реєстрі, який, за словами Химича «створений волонтерами, за який толком ніхто не відповідає».

«Я уважно почитав, то, що говорить Дубілет і Федоров, вони взагалі не в курсі цієї історії з пропискою, з реєстрацією. Вони теж не в курсі, хто думає, що там все нормально. Вони не в курсі величезних проблем, пов’язаних з платформою електронного здоров’я, породження Уляни Супрун .., там теж величезна проблема. Там діри в безпеці.., оскільки авторизація там побудована на використанні мобільного зв’язку, яка категорично не придатна для серйозних застосувань інструменту. Будуть оформляти сім-карту, ломитися в ваш кабінет і красти ваші дані для шантажу», — заявив експерт.

До слова, мобільний додаток «Дія» вже можна безкоштовно завантажити в App Store і Play Market. Зараз в ньому доступні тільки два документа – водійське посвідчення і техпаспорт, але незабаром обіцяють додати студентський квиток, паспорт громадянина України та навіть закордонний паспорт (правда, подорожувати по ньому буде не можна).

Ідентифікація користувачів в додатку відбувається за допомогою технології BankID через систему Національного банку України і за допомогою ПриватБанку. Досить просто завантажити додаток, почекати, поки воно встановиться, зайти і вибрати, як вам зручніше пройти ідентифікацію — за допомогою програми ПриватБанку або ж з BankID. Після того, як ідентифікація успішно завершиться, ваші документи автоматично з’являться в додатку.

Також у оцифрованих документів буде генеруватися QR-код, який допоможе в режимі реального часу підтвердити, дійсний документ чи ні.

На даний момент вийшло створити зразки для 61% водійських посвідчень і для 69% техпаспортів. Але для того, щоб держава в смартфоні стала доступною всім, був розроблений новий продукт – система верифікації документів водіїв онлайн. Так, ті, у кого документи не оцифрований автоматично, можуть заповнити форму онлайн, додати фото документів і замовити цифрове посвідчення водія.

Проект «Дія» має на меті – до кінця 2020 року отримати 10 мільйонів активних користувачів. Після прав і техпаспорта в додатку повинна з’явитися «автоцивілка» – третій сервіс для водіїв.

Працювати додаток буде і в оффлайн режимі, а провідні мобільні оператори країни вже запевнили, що не будуть тарифікувати абонентів при користуванні додатком в онлайні, незважаючи на те, де ви знаходитеся і скільки у вас грошей є на рахунку.