Доплати і зарплата в конверті: скільки насправді отримують депутати

У жовтні середня зарплата народних депутатів склала 40 тис. гривень. Крім цього, депутатам компенсують проїзд по Україні, а приїжджим — проживання в Києві. Скільки всього на них витрачає держава?

Народні депутати отримали свою другу зарплату. В середньому виплати склали 36-41 тис. гривень. Найбільше в жовтні заробив віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук. Його зарплата склала 55 тис. гривень. Найменше в жовтні отримала Ірина Луценко — близько 20 тис. гривень.

Скільки отримують депутати?

Крім основної зарплати кожен депутат має фонд у розмірі 48 тис. гривень, який він на свій розсуд витрачає на оплату послуг помічників і консультантів. Окремо чиновники отримують гроші на проїзд по Україні. Це близько 90 тис. гривень на рік. Під час відряджень депутатам платять добові. Також нардепам оплачують житло в Києві або готельний номер, якщо свого житла у чиновника немає. Один депутат отримує на оплату оренди квартири 19,5 тис. гривень. Втім, як виявилося, обранцям недостатньо цієї суми для того, щоб якісно виконувати свою роботу. Тому вони не гребують брати гроші за голосування, депутатські запити, а також отримувати зарплату в конвертах.

Копієчка до копієчки

Раніше депутати непогано заробляли, продаючи свій голос. У минулих скликаннях можна було отримати більше 10 тис. доларів за підтримку законопроекту або кадрового рішення. Іноді суми були значно вище. Кнопкодавам доплачували 5-10 тис. доларів за те, що вони справно ходили на засідання і голосували за своїх колег.

Депутатам, які виходили з фракції, вступали в коаліцію або міняли фракції, також доплачували. На зміні партійної символіки можна було заробити сотні тисяч доларів. У 2012 році нардеп Роман Забзалюк зізнався, що йому запропонували за вихід з фракції 450 тис. доларів.

Просунуті депутати заробляли гроші на написанні законопроектів або їх просуванні. Наприклад, за подачу готового законопроекту, написаного зацікавленими особами, депутату платили від 25 тис. доларів. Від 5 тис. доларів платили авторам альтернативного законопроекту за те, щоб вони його зняли. Також нардепи брали гроші за поправки.

Крім цього, обранці можуть заробляти гроші на депутатських запитах, адже їх не можна ігнорувати. Куди б не звернувся нардеп, йому зобов’язані відповісти. За допомогою запитів вирішувалися проблеми зацікавлених осіб, які платили за цю послугу від 2 тис. доларів. Саме на цьому в 2015 році попався екс-нардеп Ігор Мосейчук.

До речі, «говорящим головам» в партіях, як правило, теж доплачують. Всім, хто активно виступає на телеефірах, відстоюючи позицію партії.

Політичний експерт Кость Бондаренко відзначає, що раніше депутатам платили за лобізм, але сьогодні всі рішення приймаються нагорі, тому цей вид заробітку для нардепів обмежений. Втім, за допомогою депутатських запитів мажоритарники досі лобіюють інтереси регіональних еліт. За словами експерта, народні обранці також заробляють непогані гроші за організацію зустрічей з тими, хто вирішує питання. Бондаренко додав, що всі депутати отримують по-різному — все залежить від совісті і підприємливості людини.

Зарплати в конвертах

Як бачимо, депутати можуть отримувати нереальні для українців суми за свою діяльність. Але, «слугам народу» цих грошей недостатньо. Як з’ясували журналісти, нардепи почали отримувати зарплату в конвертах. Відзначається, що в жовтні депутати отримали гроші в залежності від своїх позицій. Керівники отримали по 50 тис. доларів, глави комітетів — по 15 тисяч, а рядові депутати — по 5 тис. доларів.

Економіст Сергій Фурса заявив, що зарплата в конвертах була очікувана, адже влада відмовилася підвищувати офіційну зарплату депутатів. Так як депутати зробили вигляд, що їм вистачає грошей, тепер вони змушені отримувати незаконні гроші. Фурса вважає, що тепер управляти нардепами буде той, хто буде цю зарплату платити. На його думку, в цьому парламенті небагато людей, які готові відмовитися від цих виплат. Фурса зазначив, що депутату не може вистачати зарплати в розмірі 1 тис. доларів. Всі, хто говорить, що вистачає, брешуть. Економіст зазначив, що депутати, які проти підвищення зарплат нардепам, як правило, живуть в Кончі-Заспі.

Що кажуть експерти?

Економічний експерт Олексій Дорошенко зазначає, що у всіх розвинених країнах зарплата депутатів висока. Але вона не просто висока, вона прив’язана до середньої зарплати в країні. Необхідно просто помножити середню зарплату в країні на чотири — і вийде зарплата депутата.

За словами юриста Олександра Москалюка , українські депутати отримують менше ніж депутати в інших країнах, але там і зарплати вище. Експерт вважає, що сума, яку на руки отримують нардепи, цілком нормальна зарплата для України.

Підвищити собі зарплату — справа легка. А ось зробити так, щоб покращився добробут українців, а слідом за ним і зарплати самих обранців, складніше. Схоже, «слуг народу» цікавить тільки свій добробут.

Раніше RabinovichTV писав, що Ірина Луценко написала заяву про звільнення. Більше вона не буде депутатом. Невже образилася на найменшу зарплату?

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий