Economy 2.0 16 березня: НБУ не може оцінити вплив карантину на Україну

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 16 березня 2020

Фінанси

НБУ поки не може оцінити вплив карантину на економіку України . Коронавірус поки не вплинув значно на економіку України. За даними НБУ, експорт продовжує зростати, проте регулятор бачить, що темпи зростання економіки в 2020 році можуть бути нижче, ніж раніше прогнозувалося. На нашій економіці позначиться ситуація в світі — уповільнення економік, заходи з протидії поширенню коронавіруса, зниження ключових ставок. Також в 2020 році може зменшитися обсяг грошових переказів трудових мігрантів в Україну. При цьому НБУ поки не може оцінити вплив введення карантинних заходів. В НБУ додали, що українські компанії та населення відреагували певної панікою на поширення коронавируса і глобальну ситуацію в світовій економіці. Тому виріс попит на долари. Національний банк буде згладжувати надлишкові коливання, щоб «гасити» такі панічні настрої. Іноземні інвестори зараз купують невеликий обсяг валюти — з початку місяця близько $ 160 млн. Тоді як Національний банк з початку березня вже продав близько $ 1 млрд.

Агрокомплекс

Експорт українських яблук в Азію і ЄС ускладняється через коронавірус . Експорт плодоовочевої продукції з України в Азію і країни Європи ускладнюється на тлі коронавіруса через проблеми з транспортуванням товарів. Деякі експортери-члени асоціації вже відчули на собі проблеми з продажами. Оскільки Італія, Норвегія, Іспанія, Кувейт і ще кілька важливих для експорту яблук країн перестали приймати вантажі, частина яблук «зависла» у портах. Також повідомляється, що попит на українські фрукти і овочі в ЄС залишається досить високим, а вантажний автотранспорт в ці країни пропускають без особливих проблем.

Металургія

Морпорти України в січні-лютому збільшили перевалку на 17%. За перші два місяці 2020 року портові оператори в морських портах України перевалили більш 27 млн ​​тонн вантажів. За даними АМПУ, це на 17% або майже на 4 млн тонн більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Традиційно лідерами по перевалці є зернові, руда та контейнери. Протягом двох перших місяців 2020 року перше місце за обсягами перевалки, як і раніше займають зернові вантажі — понад 9 млн тонн. Перевалка контейнерів продовжує демонструвати значну позитивну динаміку. Станом на кінець лютого українські порти перевалили майже 174 тис. TEU (+ 20%). Більш ніж три чверті перевалки через морські порти становить експорт, який збільшився до 21 млн тонн (+ 15,5%) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Енергетика

Україна закачала в сховища ще 14 млн «кубів» газу . Обсяг газу в підземних сховищах України станом на 14 березня збільшився до 15,845 млрд куб. м, свідчать дані ТОВ «Оператор ГТС України». За останніми даними, за добу в ПСГ України було закачано 14,31 млн куб. м газу. З ПСГ України протягом доби відібрано 0,01 млн куб. м газу. При цьому в даних за 14 березня вказано, що в Україні за добу надійшло зі Словаччини — 28,03 млн куб. м, з Угорщини — 7,25 млн куб. м, з Польщі — 932 тис. куб. м газу. На території України без урахування Криму — 12 ПСГ загальною активною ємністю 31 млрд куб. м.

За два місяці транзит газу через Україну скоротився на 53%. Транзит газу в січні-лютому 2020 року склав 6,5 млрд кубометрів, що на 53% менше показників аналогічного періоду 2019 року. У лютому 2020 років через газотранспортну систему України транзитом пройшло 3,9 млрд кубометрів природного газу. Це на 47% менше, ніж за аналогічний місяць минулого року і на 56% більше показника січня місяця 2020 року. Разом з тим, з початку 2020 року потужності для транзиту газу з РФ повністю оплачені ВАТ «Газпром» відповідно до нових транзитних угодою з розрахунку 65 млрд кубометрів на рік або 178 млн кубометрів на добу.

Корпорації

«Укрзалізниця» припинить міжнародне пасажирське сполучення з 17 березня . «Укрзалізниця» на виконання постанови Кабінету міністрів припиняє міжнародне пасажирське сполучення з 00:00 годин 17 березня (в ніч з 16 на 17) до завершення періоду карантину, викликаного спалахом гострої респіраторної хвороби COVID-19, або до прийняття відповідних постанов уряду. Після припинення залізничного сполучення зі Словаччиною (з 13 березня) і Польщею (з 15 березня), згідно з графіком, продовжували курсувати 33 міжнародні поїзди (вагони), які перетинають кордон з Молдовою, Румунією, Угорщиною, Білоруссю і Росією. Внутрішнє залізничне пасажирське сполучення зараз здійснюється в штатному режимі згідно з графіком. Міжнародні залізничні вантажні перевезення, згідно з рішенням уряду, тривають. Компанія буде повертати пасажирам повну вартість квитків на скасовані міжнародні поїзди — без справляння додаткових зборів. Для цього потрібно звернутися в будь-яку залізничну касу. Квитки, придбані через інтернет, повертаються через онлайн-сервіси.

Регулятори

НБУ продасть на аукціоні до $ 200 млн . Національний банк України від 16 березня знову оголосив проведення аукціону з продажу до $ 200 млн. У цілому за минулий тиждень НБУ продав на міжбанківському ринку $ 981,60 млн, тоді як в перший тиждень березня обсяг купівлі валюти склав $ 150 млн , продажу — $ 307,2 млн. За минулий тиждень курс гривні на міжбанку опустився з 24,995 грн / дол до 26,09 грн / дол, а на готівковому ринку він досяг 26,6-27 грн / дол. Вранці 16 березня курс на міжбанку підскочив майже до 26,4 грн / дол.

В Україні скоротилася грошова база . У лютому грошова база, що включає в себе готівку в обігу поза банками, а також резервні гроші банків і інші гроші, за оперативними даними НБУ, скоротилася на 1,4% до 463,359 млрд грн. З початку року грошова база скоротилася на 3% з 477,491 млрд грн. Грошова маса в лютому зросла на 0,8% до 1 477,796 млрд грн, а з початку року — на 2,7% з 1 438,311 млрд грн. Обсяг готівки в обігу, за оперативними даними НБУ, в лютому збільшився на 1,1% до 374,332 млрд грн, а з початку року обсяг готівки скоротився на 2,6% з 384,366 млрд грн.