Economy 2.0 28 лютого: заробітчани знову рятують економіку України

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 28 лютого 2020

Фінанси

В 2019 доходи держбюджету збільшилися майже на 8%. Доходи державного бюджету в 2019 році в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року збільшилися на 7,6% і склали 998,3 млрд грн. Дохідна частина державного бюджету в 2019 році виконана на 99,1% від планового показника. У Мінфіні виділили фактори, які негативно вплинули на виконання дохідної частини бюджету: зміцнення гривні, зменшення обсягів імпорту через зниження цін на нафтопродукти і природний газ, зниження обсягів видобутку природного газу і зменшення обсягів виробництва тютюнових виробів. Дефіцит держбюджету в 2019 році перебував у межах граничного значення, а розмір державного боргу по відношенню до ВВП значно знижений. За попередніми даними розмір держборгу склав нижче 50% до ВВП, у той час як 2018 року обсяг держборгу був на рівні 60,9% до ВВП.

У 2019 трудові мігранти перевели в Україну $13 млрд . У 2019 українські трудові мігранти перевели в Україну $12,9 млрд проти попереднього року і сприяли зростанню рівня середньої зарплати в Україні. Про це повідомив Мінфін у звіті про виконання бюджету за 2019 рік. Факторами розширення попиту з боку населення в 2019 році виступали: зростання реальної заробітної плати на 9,8% на тлі продовження політики уряду щодо підвищення мінімальної заробітної плати (на 12,1%) і високого тиску на ринку праці внаслідок трудової міграції. Крім цього, висока трудова міграція українців за кордон сприяла зменшенню безробіття в Україні до 7,3%, що є кращим показником за останні 6 років.

Агрокомплекс

Україна увійшла в топ-3 країн щодо поставок м’яса птиці в ЄС . Україна в 2019 році увійшла до трійки провідних експортерів м’яса птиці в країни Європейського Союзу. За минулий рік було Україна експортувала в ЄС 134 262 тонн м’яса птиці. Це на 8,6% більше, ніж в 2018 році. Україна випередили тільки Бразилія і Таїланд, які протягом 2019 експортували 313,6 і 308,6 тисячі тонн м’яса птиці відповідно. Україна також стала третім за обсягом напрямком для експорту м’яса птиці з країн ЄС. У 2019 європейські виробники експортували 178 619 тонн м’яса птиці в Україну, що на 0,3% більше, ніж роком раніше.

Імпорт риби в Україну збільшився на 18%. У 2019 імпорт риби, рибної продукції та інших водних біоресурсів в Україні склав 399,1 тис. тонн на загальну суму $ 753,2 млн. Такий результат в грошовому вираженні на $ 117 млн ​​(18,5%) більше, ніж в 2018 році. Головними імпортерами риби для України є Норвегія (80 тис. тонн на $ 205,4 млн), Ісландія (60,7 тис. Тонн на $ 93,5 млн), Естонія (39,6 тис. тонн на $ 16,8 млн), США (30,7 тис. тонн на $ 67,6 млн) і Канада (20,6 тис. тонн на $ 39,4 млн). Також поставки імпортної рибопродукції в великих обсягах в Україну здійснюються з Латвії, Іспанії, Китаю і Великобританії. В основному, в нашу країну імпортується риба морожена або її філе, що становить 80% від імпорту. Зазначена продукція в основному проходить процес переробки на вітчизняних рибних підприємствах.

Металургія

Китайські компанії продовжать скорочувати виробництво сталі . Китайська металургійна компанія Jiangsu Shagang, один з провідних виробників сортового прокату в країні, зупинила три з п’яти електродугових печей на своїх заводах. Сукупні потужності всіх трьох печей становлять 13 тис. т стали в день. Все більше китайських міні-заводів з електропечами змушені скорочувати або припиняти виробництво. Крім проблем зі збутом готової продукції, металурги зіткнулися з відсутністю металобрухту, перевезення якого в багатьох регіонах країни призупинилися через транспортних обмежень. Деякі китайські джерела, оцінюють падіння видимого попиту на сортовий прокат в лютому в 90% в порівнянні з тим же періодом минулого року, а на листовий — в 30-50%. Через це в збутової мережі накопичуються надлишкові запаси.

Енергетика

Україна і Словаччина з березня запустять віртуальний реверс газу . ТОВ «Оператор ГТС України» і словацький оператор ГТС Eustream a.s. запускають віртуальний реверс через точку з’єднання «Вельке Капушани» — «Ужгород» з 1 березня 2020 року. Починаючи з 1 березня, оператори щодня пропонують 10 млн куб. м на добу (104 ГВтгод на добу). На додаток до потужностей точки з’єднання «Будінце», використовуваних для імпорту газу в Україну з 2014 року, Eustream і ОГТСУ запускають віртуальний реверс (так званий backhaul), тим самим додатково розширюючи словацький коридор для поставок газу в Україну.

Критичні борги за газопостачання мають 16 тепловиробників . Більшість тепловиробників погасила критичну заборгованість за газопостачання, проте 16 виробників тепла залишаються в зоні ризику. Компанія «Нафтогаз України» письмово повідомила підприємствам-боржникам про необхідність проведення термінових розрахунків, щоб уникнути припинення газопостачання з 1 березня 2020 року.

Корпорації

УЗ почне будівництво колії європейського стандарту вже в 2020 році . У цьому році планується розпочати будівництво вузької колії (1 435 мм) на напрямку Мостицька — Скнилів, повідомили в «Укрзалізниці». Будівництво шляху, який відповідає європейським стандартам, дозволить пасажиру сісти в поїзд у Львові і без пересадок дістатися до європейських країн. Інтерес до цього проекту вже проявили польські і чеські залізничники. Також «Укрзалізниця» має намір почати електрифікацію напрямку Ковель — Ізов і передбачила початок робіт у фінансовому плані на 2020 рік. Реалізація проекту дозволить нарощувати обсяги перевезень з країнами ЄС, зокрема перевезення вантажів широкою колією до Польщі. Також завдяки впровадженню електротяги будуть знижені операційні витрати компанії.

Київська фабрика Roshen скоротила чистий прибуток на 25%. ПрАТ «Київська кондитерська фабрика» Рошен» в 2019 році знизило чистий прибуток на 25,1% в порівнянні з 2018 роком — до 8,33 млн грн. Активи підприємства зросли за рік на 41,1% — до 1,4 млрд грн. Нерозподілений прибуток збільшився на 2,2% — до 381,58 млн грн. Також акціонери компанії мають намір збільшити розмір статутного капіталу Київської кондфабрики на 300 млн грн. Після збільшення статутного капіталу товариства складе 805,833 млн грн, що становитиме 3,223 млрд штук простих іменних акцій. корпорація Roshen не спростовує інформацію про те, що колишній президент України і нардеп Петр Порошенко перереєстрував частину свого кондитерського бізнесу Roshen на старшого сина Олексія

Регулятори

У Кабміні хочуть скоротити відшкодування ПДВ . Оновлена ​​система моніторингу податкових ризиків при реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість буде зупиняти заявки експортерів на 1-2 млрд грн щомісяця. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук нагадав, що Кабінет міністрів у грудні 2019 року своєю постановою змінив порядок моніторингу податкових ризиків. Система дозволить знизити розміри фіктивного відшкодування, яке оцінюється мільярдами гривень в місяць. Також оновлена ​​система моніторингу захищає права добросовісних платників податків.