Economy 2.0 4 березня: «Нафтогаз» буде продавати газ без посередників

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 4 березня 2020

Фінанси

Кабмін за півроку передав на приватизацію майже тисячу об’єктів . Уряд 3 березня передало 431 державний об’єкт Фонду державного майна для проведення подальшої приватизації. Всього уряд за 6 місяців вже передало 961 об’єкт. Крім того, Уряд передав на велику приватизацію 4 держкомпанії: завод «Більшовик» (АТ «Перший київський машинобудівний завод»), АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація», ДАК «Хліб України», ДП «Артемсіль». На підприємствах буде проведена реструктуризація і підготовка до прозорих аукціонів із залученням приватного інвестора.

В НБУ помітили негативний вплив коронавируса на українських експортерів . У лютому 2020 року світові товарні і фінансові ринки перебували під впливом невизначеності щодо ефекту від поширення коронавируса на світову економіку. У лютому світові ціни на більшість товарів повільно знижувалися. Зовнішня цінова середовище для українських експортерів погіршилося через поширення коронавируса в світі, внаслідок чого істотно зменшився попит на більшості товарних ринків. Світові фінансові ринки підтримувалися макроекономічними даними США і стимулюючими заходами Народного банку Китаю. Однак стрімке поширення коронавируса за межами Китаю в останню декаду місяця призвело до втечі інвесторів в безпечні активи. На цьому тлі валют emerging markets переважно знецінилися, відзначається в огляді НБУ.

Агрокомплекс

Німеччина стала найбільшим покупцем українських олійних культур . Крупнейшім імпортером українських олійних культур в 2019 році стала Німеччина, на частку якої припало майже 19% всіх їх поставок, а рослинного масла — Індія, яка закупила понад 30% всього його експорту. Сумарний експорт насіння олійних в 2019 році виріс на 32% в порівнянні з попереднім роком і досяг 2,5 мільярда доларів. Всього Україна експортувала 6,9 мільйона тонн олійних, найбільше — ріпаку (3,2 мільйона тонн) і соєвих бобів (3,6 мільйона тонн). Відзначається, що характерною рисою 2019 року стало посилення позицій Європейського Союзу в імпорті насіння вітчизняних олійних культур — їх частка перевищила 60%. Лідируючу позицію серед імпортерів українських олійних культур другий рік поспіль утримує Німеччина (18,9%), значними були також частки Туреччини (18,2%) та Бельгії (13,3%).

Коронавірус ускладнив поставки в Україну китайського часнику. Україна залежна від імпорту часнику з Китаю, а також Ірану, проте поставки цього товару зараз утруднені через коронавируса. Китай і Іран забезпечили в минулому році більше 80% всіх поставок часнику в Україні. На сьогоднішній день на внутрішньому ринку практично не залишилося запасів товарного часнику врожаю 2019 року, тому Україна зараз повністю залежна від імпорту. Проблеми з коронавірусів в Китаї та Ірані вже привели до розвалу логістичних ланцюжків поставок продукції, а новий урожай часнику в країні почнуть прибирати лише через 5-6 місяців. Тому, не виключено, що ціни на свіжий часник за цей період можуть істотно вирости.

Металургія

ММКИ за два місяці збільшив виробництво сталі на 7%. Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча в січні-лютому поточного року, за оперативними даними, збільшив випуск сталі на 7,3% — до 675 тис. тонн. Виробництво загального прокату при цьому скоротилося на 1,2% — до 556 тис. тонн, чавуну — на 10,6%, до 663 тис. тонн. У лютому ММК справив 266 тис. Тонн загального прокату, 325 тис. тонн сталі, 317 тис. тонн чавуну.

ДМК з початку року скоротив випуск прокату на 1,2%. Дніпровський металургійний комбінат за підсумками січня-лютого 2020 року знизив випуск прокату, за оперативними даними, на 1,2% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року — до 405 тис. тонн. За два перших місяці поточного року ДМК збільшив виплавку сталі на 0,5% — до 402 тис. тонн, чавуну — на 3%, до 375 тис. тонн. У лютому ДМК справив 174 тис. тонн прокату, 176 тис. тонн сталі, 179 тис. тонн чавуну. ДМК відмовився від запуску частини основних виробничих потужностей через глобальну кризу на ринку металопродукції, зниження рентабельності і нестачі оборотних коштів.

Енергетика

«Нафтогаз» буде продавати українцям газ без посередників . НАК «Нафтогаз України» розпочинає інформаційно-рекламну кампанію, щоб розширити свою присутність на ринку побутових споживачів природного газу. Також в НАК підкреслили, що співпрацюють з регулятором ринку щодо спрощення процедури зміни постачальника газу для побутових споживачів. Зараз частка групи «Нафтогаз» в сегменті поставок газу побутовим споживачам складає близько 2%. При цьому компанія багато років забезпечує наявність обсягів газу, необхідних для потреб усіх побутових споживачів, які користуються газом в Україні, хоча і не поставляє газ безпосередньо більшості з них. Очікується, що лібералізація ринку газу для всіх категорій споживачів відбудеться в травні поточного року, коли завершиться дія режиму спеціальних зобов’язань з продажу газу населенню і будуть усунені обмеження для побутових споживачів зі зміни постачальника природного газу.

Корпорації

Samsung подвоїла свою частку на українському ринку смартфонів . Десятка найбільш продаваних смартфонів 2019 року представлена ​​моделями Apple iPhone і Samsung Galaxy. За даними джерела, в четвертому кварталі 2019 року Samsung зуміла наростити свою частку на європейському ринку смартфонів на 2 процентних пункту — до 27%. Найсильніше південнокорейський виробник досяг успіху на українському ринку: тут компанія вийшла на вражаючі 49%, що майже вдвічі перевищує показник річної давності. Іншими словами, майже половину всіх смартфонів на український ринок в четвертому кварталі 2019 року відвантажила Samsung.

Регулятори

«ПриватБанк» виплатив 3 млрд грн заборгованості по рефінансуванню . «ПриватБанк» в кінці лютого виплатив Національному банку України 3 млрд грн заборгованості по рефінансуванню. У банку додали, що фінустанова управляє ліквідністю, оцінюючи і реагуючи на поточну ринкову ситуацію. У департаменті відкритих ринків Нацбанку також підтвердили, що 27 лютого банки погасили стабілізаційні кредити на 3 млрд грн. Згідно з даними НБУ, заборгованість по кредитах рефінансування 28 лютого скоротилася до 4,562 млрд грн.

Україні не вдалося оскаржити рішення арбітражу по «дочці» російського ЗЕБа . Україні не вдалося оскаржити торішнє рішення арбітра Стокгольмського арбітражу, який заборонив їй продавати «дочку» ЗЕБа — ПАТ «Промінвестбанк». Заява про арбітраж до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма у зв’язку з непрямою експропріацією ПІБу ВЕБ подав у червні минулого року. У серпні ЗЕБ попросив арбітраж прийняти забезпечувальні заходи, щоб запобігти примусовий продаж акцій ПІБу з аукціону. Надзвичайний арбітр заборонив Україні здійснювати будь-які дії, спрямовані на продаж акцій банку. Україна вирішила оскаржити це рішення перед повним складом трибуналу, до якого входив і призначений України арбітр. Рішення залишити вердикт в силі арбітраж прийняв 2 березня, повідомив ЗЕБ.