Ваші закордонні рахунки – в «руках» податкової: що потрібно знати

Автоматичний обмін фінансовою інформацією за стандартом CRS: чим це боляче для бізнесу, коли, як і кого торкнеться?

Усі чули про CRS-стандарт, який вже працює у Європі та світі і який скоро буде доступний навіть українській ДФС.  Розглянемо детально, що означає таке приєднання для резидентів – власників рахунків за кордоном.

З кожним днем все ближче підбираєтеся ера максимальної прозорості руху грошових коштів. До системи CRS вже приєдналися близько 100 країн світу. Отже, кого зачепить обмін податковою інформацією? Фізичних осіб та контролюючих осіб іноземної (ті хто має офшорні рахунки) компанії, які в свою чергу мають банківські рахунки в країнах ЄС та тих хто приєднався до CRS.

Пропонуємо, перелік країн, які вже обмінюються інформацією (поки України там немає):

Простими словами, тепер Ваш банк (в тому числі і електронні платіжки, якщо там є банк рахунок) в ЄС чи іншій країні світу, буде раз на рік передавати данні про ваші фінанси в українську податкову, яка буде звіряти їх з особистою декларацією і якщо вони помітять розбіжності, то Вам прийде лист «щастя».

Яку інформацію раз на рік буде отримувати ДФС:

дані банку в якому відкрито рахунок, номер рахунку, баланс рахунку, звітний період;

дані про клієнта банку, для ФІЗ ОСІБ — ІПН, імя, дата народження, адреса проживання;

дані про клієнта банку, для ЮР ОСІБ — ІПН, найменування, реєстраційну адресу;

дані про особу яка контролює/управляє компанією (ІПН, імя, дата народження, адреса проживання);

надходження за звітний період і залишок на рахунку на кінець звітного періоду.

Чи є виключення:

для фізичних осіб виключень немає і всі їх рахунки (зокрема в Польщі чи Чехії) будуть доступні для податкової;

якщо рахунок в банку відкритий до 2016 року і там до 250 тисяч дол. інформація може не надаватися в податкову, але питання часу, колись й такі рахунки будуть доступні податківцям.

Коли запрацює:

Отже, закон 1210 по суті запустив процедуру приєднання України до світової системи обміну податковою інформацією. І скоріш за все протягом 2020 року Україна приєднається до процедури й вже з 2022 року буде отримувати всі данні по активних та пасивних рахунках своїх громадян в іноземних банках.

Довідка:  у ДФС України повідомляють: «відомство вже підготувало необхідну технічну базу для забезпечення захисту інформації, яка підлягатиме обміну. Вся інформація про банківські рахунки податкових резидентів України, які визнаватимуться звітними за критеріями CRS, вже за рік-два може стати відома ДФС».

Водночас, для того, щоб автоматичний обмін запрацював щодо України, вона повинна володіти законодавчою базою і адміністративними потужностями (процесами), забезпечувати дотримання вимог конфіденційності отриманої інформації, а також використання цієї інформації тільки в цілях, узгоджених угодою.

І лише після того, як Україна гарантуватиме дотримання основних вимог впровадження стандарту, тоді й зможе стати повноцінним учасником автоматичного обміну інформації.

Таким чином, зрозуміло, що впровадження CRS, ще раз доводить, що бюрократія не здатна вчитись на помилках минулого і не здатна оцінювати причини тих наслідків, які ми маємо сьогодні. Загравшись в соціалізм та піднявши податки до небес, саме бюрократи спровокували створення офшорів і тепер замість того, щоб повернутись до людей обличчям, влада створює ще більші проблеми.