Economy 2.0 7 лютого: Нацбанк чекає росту інфляції та економіки

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 7 лютого 2020

Фінанси

Економічне зростання прискориться до 3,5% в 2020 році . Національний банк очікує інфляцію близько 5% і економічне зростання на рівні 3,5-4% в 2020-2022 роках, говориться в щоквартальному інфляційному звіті НБУ за січень 2020 року. За прогнозами Нацбанку, економічне зростання прискориться до 3,5% в 2020 році і до близько 4% в наступні роки в результаті пом’якшення монетарної політики, структурних реформ і поліпшення інвестиційного клімату. Крім того, Національний банк має можливість в перспективі знизити облікову ставку істотніше, ніж передбачалося раніше — до 7%. Такий рівень процентної ставки буде рівноважним для української економіки, коли інфляція буде перебувати на рівні мети, а ВВП і зайнятість — на потенційному рівні.

Україна і Білорусь скасували дозволи на автоперевезення . Україна і Білорусь підписали міжурядову угоду, що звільняє від дозвільної системи автомобільні перевезення вантажів і пасажирів в нерегулярному сполученні. Це зменшить фінансове навантаження для перевізників. Повідомляється, що Білорусь стала третьою країною, з якою підписано повну лібералізацію вантажних перевезень. До цього в травні 2016- го такий документ був підписаний зі Швейцарією, а в червні 2019 го — з Великобританією.

Агрокомплекс

ООН зафіксувала продовження зростання світових цін на продовольство . Індекс продовольчих цін ФАО (продовольча і сільськогосподарська організація ООН) в січні склав 182,5 пункту, що майже на 1,3 пункту (на 0,7%) вище за показник грудня 2019 року і на 11,3% — січня минулого року. Таким чином, тенденція до зростання значення індексу триває вже четвертий місяць поспіль. Основною причиною зростання стало подальше зміцнення цін на рослинні олії, цукор і, частково, на зернові та молочну продукцію, на тлі значного падіння цін на різні види м’яса. Індекс продовольчих цін ФАО — це середньозважений показник, що відслідковує динаміку міжнародних цін на п’ять основних продовольчих товарних груп.

Кабмін схвалив створення Фонду гарантування кредитів для фермерів . Кабінет міністрів на засіданні прийняв рішення створити Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. У держбюджеті на 2020 року передбачено 240 млн грн для формування статутного капіталу Фонду. У Кабміні повідомили, що Фонд надасть доступ малим і середнім суб’єктам підприємництва (до 500 гектарів) до банківських кредитів, зменшивши вартість їх залучення. Крім того, це також мінімізує ризики можливого неповернення кредитів.

Металургія

НБУ оцінив втрати металургів від зміцнення гривні . Слабкі результати промисловості в четвертому кварталі 2019 року — наслідок одночасного впливу несприятливої ​​зовнішньої цінової кон’юнктури, зміцнення гривні і теплої погоди. Аналітики Нацбанку відзначили, що зростання падіння промислового виробництва в кінці минулого року поряд зі статистичним ефектом швидких темпів збирання врожаїв в попередньому кварталі були основними причинами уповільнення зростання ВВП в четвертому кварталі. У свою чергу, погіршення ситуації в промисловості в значній мірі пов’язано з несприятливою зовнішньою кон’юнктурою: світові ціни на сталь досягли дна у вересні-жовтні, а ціни на руду відновили зниження із серпня 2019 року. Посилення торгових воєн в світі в січні — вересні зумовило зменшення зовнішнього попиту. В результаті зазначеного падіння промислового виробництва спостерігалося не тільки в Україні, але і в країнах ЄС.

Енергетика

Ціни на е/енергію в січні виросли на 15%. Середньозважена ціна акцептованої на ринку «на добу вперед» електричної енергії в січні 2020 року склала 1 424,98 грн за МВт-год, що на 15,01% більше, ніж в грудні 2019 року. Зокрема, в Об’єднаній енергетичній системі України (ОЕС) середньозважена ціна в січні збільшилася на 16,4% і склала 1 405,86 грн за МВт-год. Загальний обсяг купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу вперед» і внутрісуточних ринку за січень склав 5 565 ГВт-год, що на 22,64% більше, ніж продавалося-купували на цих сегментах ринку в грудні 2019 року.

Україна може вийти з сезону з запасами вугілля в 3 млн тонн . Запаси вугілля на складах українських теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей після завершення опалювального сезону можуть скласти близько 3 млн тонн. Згідно з оприлюдненими Міністерством енергетики та захисту навколишнього середовища даними, станом на 6 лютого запаси вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ складають 2 млн 711 тис. тонн. З опалювального сезону 2018/2019 Україна вийшла з запасами вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ в 1 млн 714,4 тис. тонн.

Корпорації

Deutsche Bahn прокоментував співпрацю з «Укрзалізницею». На початковому етапі співпраці з «Укрзалізницею» фахівці Deutsche Bahn надаватимуть консультації української компанії. «Якщо консультування матиме хороший результат, можна буде задуматися про те, щоб деякі менеджери нашої компанії підтримали менеджмент української компанії в питаннях її керівництва. При цьому керівництво компанією» Укрзалізниця «буде, як і раніше здійснюватися самими українцями, а наші менеджери будуть тільки підтримувати їх роботу «, — сказав топ-менеджер Deutsche Bahn. Після підписаного меморандуму між Deutsche Bahn і «Укрзалізницею» буде розроблений конкретний план, якого роду консультації будуть надані.

Регулятори

Іноземці продовжують купувати українські держоблігації . Обсяг вкладень нерезидентів в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) України на поточному тижні виріс на 1,2 млрд грн, або на 1%, — до 124,1 млрд грн, повідомляє Національного банку України. З початку року обсяг вкладень нерезидентів в українські ОВДП виріс на 8,3 млрд грн, або на 7,2%. Згідно з наведеними даними, частка нерезидентів на ринку ОВДП України перевищила 15%.

Фонд гарантування виставив на аукціон пул активів шести банків . Фонду гарантування вкладів виставить на продаж пул активів шести неплатоспроможних банків — АТ «ВТБ Банк», АТ «Дельта Банк», ПАТ «Діамантбанк», АТ «Родовід Банк», ПУАТ «Фідобанк» і АТ «Банк» Фінанси та Кредит «. Торги відбудуться 12 березня 2020 року на майданчику ТОВ «Фьост Файненшиал Нетворк Юкрейн». Основа пулу — майже 300 кредитів юридичних та фізичних осіб, а також майнові права та дебіторська заборгованість. Середня прострочення по кредитах — в середньому 7 років. Загальна сума заборгованості — 11, 7 млрд грн. Початкова ціна пулу активів — 2,322 млрд грн.