Як не потрапити в «лапи» шахраїв: інструкція

Як не лишитися в дурнях: 10 порад від експертів, як убезпечити себе від аферистів.

З приходом і розвитком інформаційних технологій, з’являється все більше методів інформаційно-психологічного впливу на людей, яке призводить до того, що прості люди віддають свої важко зароблені гроші в управління сумнівним особам. У підсумку це призводить до того, що ми не тільки не отримуэмо бажаного багатства, але і втрачаємо свої заощадження.

У зв’язку з цим багато хто з нас задаеться питанням: як же все-таки не стати жертвою шахраїв і не потрапити в пастку аферистів при інвестуванні? Дуже просто – ось інструкція, які на сьогодні найпопулярніші способи їх обману.

Отже, за статистикою тільки в 2019 році шахраям вдалося вкрасти з платіжних карт українців 362 млн гривень. Про це повідомили в Українській асоціації міжбанківських платіжних систем (ЕМА), повідомляє Ліга.Фінанси.

Як і раніше, в топі незаконних методів – соціальна інженерія, коли шахраї обманом підштовхують людей віддати гроші або поділитися конфіденційною інформацією : термін дії платіжних карт, СVV, PIN, паролі і т.д. (1260 номерів, з яких дзвонили «шахраї», внесли за рік в так називаємо «чорний список»).

Але найяскравіший тренд минулого року – шахрайські сайти , які обманом схиляють людей витратити гроші на неіснуючі товари або послуги. У ЕМА нарахували більше 300 таких сайтів.

Почастішали фізичні атаки на банкомати — 77 інцидентів, коли їх підривали, ламали, пиляли і т.д., наприклад, в 2018 році таких випадків було всього 20. Зате стало менше випадків скіммінгу, коли на банкомати встановлюють обладнання, «ворующее» дані про картці. А ось примітивний спосіб — клейка стрічка, що перешкоджає видачі готівки в банкоматі, — використовувалася набагато частіше, ніж в 2018 році.

Найчастіше українці втрачають гроші через свою довірливість. Наприклад, шахраї телефонують і розповідають неймовірну історію про виграш в лотерею або блокування банківського рахунку через підозри в тероризмі. І відразу пропонують переслати виграш або допомогу. В процесі — виманюють конфіденційні дані про платіжну картку. У тому числі просять назвати дату видачі і тризначний CVV-код, — розповіли в ЕМА.

Ще один популярний метод – шахраї перевипускають без вашого відома вашу SIM-карту . Це робиться, щоб отримати доступ до банківських кодами і паролями безпеки, які банк направляє клієнту для підтвердження фінансових операцій. Для цього жертві можуть кілька разів зателефонувати на мобільний і навіть поповнити рахунок. Потім шахрай звертається до представника мобільного оператора з проханням замінити нібито вкрадену сім-карту. Для цього він називає номери телефонів, з яких здійснювалися дзвінки, і суму, на яку поповнили рахунок. Його ідентифікують як власника номера, і шулер отримує доступ до вашої SIM-карті. Якщо до «сімки» прив’язана платіжна карта і онлайн-або мобільний-банкінг, шахраям вдається вкрасти з неї 6200. Крім того, заволодівши SIM-картою, шахрай може взяти онлайн-кредити на ім’я реального власника номера. Або отримати доступ до його «віртуальної особистості», поштою або акаунтів в соцмережах.

Щоб цього не сталося, зверніться до мобільного оператора і попросіть ідентифікувати вас тільки при наявності паспорта. Увійдіть в онлайн-кабінеті мобільного оператора, а ще відключіть можливість віддаленого перевипуску SIM-карти. Так ви убезпечите себе, — рекомендують в ЕМА.

«Заробити» гроші на банкоматі — другий за популярністю метод. У 2019 такі випадки становили приблизно чверть всіх фактів шахрайства.

Є три найпоширеніші способи:

В топі найпростіший: шахраї ліплять клейку стрічку в слот для видачі купюр . Гроші застряють і люди, не дочекавшись купюр, йдуть, втрачаючи в середньому близько 2000 грн. У минулому році зафіксовано 193 таких випадки. Це на сотню більше, ніж в 2018 році.

Ще одна хитрість — обладнання банкомату пристроєм, який «зчитує» інформацію з магнітної стрічки платіжної картки . У 2019 було 80 таких випадків. З хороших новин — протягом останніх трьох років метод втрачає популярність (в 2018 році — 102 випадки, у 2017 році — 113 випадків).

Останнім часом почастішали фізичні атаки на банкомати — їх підривають, викрадають або зламують, щоб дістатися до готівки. У минулому році зафіксовано 77 випадків або майже в 4 рази більше, ніж в 2018 році.

В 2019 як і раніше крали дані платіжних карт під час використання банкомату або POS-терміналів. Для цього шахраї оснащують банкомат або POS-термінал спеціальним пристроєм, який при взаємодії з картою зчитує її дані. Після чого шахраї виготовляють дублікат карти, програмують його вкраденими даними і використовують для розрахунків в магазинах або зняття готівки.

Найчастіше це відбувається з картами, які оснащені тільки магнітною стрічкою. Картки з чіпом (або безконтактні карти) захищені набагато краще. Фахівці ЕМА радять використовувати саме їх. Але поки що з 39,1 млн активних платіжних карт тільки 6,7 млн ​​оснащені чіпом, за даними НБУ за 9 місяців 2019 року. Решта — це більш вразливі карти на магнітній стрічці.

У 2019 му році на шахрайство з платіжними картами доводилося 6% від усіх випадків.

10 порад від експертів Української асоціації міжбанківських платіжних систем, як убезпечити себе від шахрайства:

Якщо вам дзвонять, представляються співробітником банку/мобільного оператора/поліції і розповідають тривожну історію — кладіть трубку . Щоб з’ясувати, що сталося — передзвоніть самі в банк або поліцію за номером з офіційного сайту.

Якщо близькі дзвонить і розповідає, що потрапив в складну ситуацію — це теж привід самостійно йому передзвонити. Тому що шахрай може «перехопити» чийсь номер — в такому випадку ви побачите на екрані мобільний близької людини. Коли будете передзвонювати, виберіть номер в телефонній книзі, а не зі списку входять. У такому випадку вас точно пов’яжуть з близьким, а не аферистом.

Чи не переходити за посиланнями в смс нібито від банку або мобільного оператора ; не дзвонити по номерам з смс.

Прив’яжіть платіжну карту і онлайн-банкінг до номера телефону , яким ви не користуєтеся для спілкування (його ще називають фінансовим номером телефону).

Якщо платіжна карта прив’язана до номера телефону, який знають знайомі і який опублікований на ваших сторінках в соцмережах (і ви не хочете нічого міняти) — зверніться до мобільного оператора з паспортом і попросіть ідентифікувати вас тільки при наявності цього документа.

Попросіть мобільного оператора відключити можливість віддаленого перевипуску вашої SIM-карти.

Якщо ваша SIM-карта не працює — зверніться в банк з проханням заблокувати картку, а потім — до мобільного оператора, щоб з’ясувати, що сталося. Банк в списку перший, тому що на розмови з оператором може піти час, за яке шахрай встигне вкрасти гроші і отримати доступ до ваших акаунтів в соцмережах.

Для переказу грошей повідомляйте тільки 16-значний номер платіжної карти .

Нікому не повідомляйте дату випуску і тризначний код на зворотному боці платіжної картки (в тому числі — в тональному режимі, це нова виверт шахраїв).

Перевіряйте підозрілі сайти, номери телефонів і номери банківських карт на сайті кіберполіції або в чорному списку Асоціації ЕМА .