Генпрокурор Зеленського отримає необмежені повноваження

Зеленський прискореними темпами концентрує владу в одних руках. На фінальній стадії перебуває законопроект, який запускає реформу прокуратури. Чого чекати українцям?

19 вересня народні депутати проголосували за президентський законопроект про реформу прокуратури, який передбачає повне перезавантаження органу і скорочення штату. Документ вже підписав голова Верховної Ради Дмитро Разумков, який передав законопроект на підпис президенту.

Що зміниться?

1) Документ передбачає створення нової структури Офісу Генерального прокурора. Місцеві прокуратури планують ліквідувати. Замість них створять обласні та окружні. Повноваження Генпрокурора будуть серйозно розширені, він отримає право ліквідувати прокуратури в регіонах.

2) В планах влади ліквідувати військові прокуратури. Замість них при необхідності в структурі Офісу Генпрокурора будуть створюватися спецпрокуратури.

3) Штат співробітників прокуратури планують скоротити з 15 до 10 тисяч. Заробітну плату прокурорів хочуть підвищити з 12 до 15 прожиткових мінімумів. Влаштуватися на роботу в прокуратуру зможуть люди з юридичною освітою. Крім цього, влада реформує Нацакадемію прокуратури України в Тренінговий центр прокурорів.

4) Всі співробітники прокуратури повинні будуть пройти атестацію. Тільки в цьому випадку їх переведуть до Офісу Генпрокурора. Спеціальні комісії оцінять професіоналізм прокурорів, їх добропорядність і компетентність.

5) Генеральний прокурор буде вирішувати, як буде розвиватися прокуратура, як будуть оцінювати роботу співробітників, як буде регулюватися навантаження прокурорів. Також глава Офісу буде затверджувати порядок проведення відбору прокурорів і призначати осіб на адмінпосади в Офісі Генпрокурора.

6) До вересня 2021 року буде призупинено роботу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Великі плани

Руслан Рябошапка вже поділився своїми планами, заявивши, що буде використовувати свої розширені повноваження, щоб запустити роботу департаментів, які займаються військовими, економічними та екологічними злочинами. Рябошапка запевняє, що буде користуватися повною владою всього кілька років, поки не наведе порядок в органі. Потім повноваження прокурора обмежать.

Що кажуть експерти?

Юрист Борис Малишев відзначає , що реформа прокуратури сьогодні дуже актуальна, тому що рівень довіри населення до прокурорів в Україні критично низький. На його думку, найважливіше нововведення — це переатестація кадрів, яка буде складатися з іспиту на знання українського законодавства і співбесіди. Малишев додав, що прокурорів не допустять до другого етапу атестації, якщо не буде пройдено перший. Експерт упевнений, що атестація допоможе очистити прокуратуру від недоброчесних кадрів.

Втім, не всі експерти позитивно оцінили реформу. Деякі відзначили, що Генпрокурор Руслан Рябошапка після вступу закону в силу отримає необмежені повноваження. Так, нардеп від «Голосу» Андрій Осадчук заявив, що в надмірних повноваженнях Генпрокурора є небезпека. При цьому депутат визнав, що прокуратура в нинішньому вигляді більше схожа на ОЗУ, а не на правоохоронну структуру.

Колишній заступник глави ГПУ Юрій Севрук вважає, що не можна до такої міри розширювати повноваження Генпрокурора. За його словами, тепер всіх незгодних з владою прокурорів можна буде звільнити одним розчерком пера. Експерт упевнений, що закон нівелює незалежність прокурорів, тому що будь-яку прокуратуру можна буде ліквідувати за рішенням Генпрокурора. За словами Севрука, законопроект, серед іншого, порушує базові принципи Європейської конвенції з прав людини, не даючи здобувачам права оскаржувати висновки атестаційної комісії. Експерт вважає, що Генпрокуратура повторить історію МВС, де співробітники, які не пройшли атестацію, масово зверталися до судів і вигравали їх.

В цілому, Севрук оцінив законопроект як дискримінаційний по відношенню до прокурорів. Він зазначив, що поки діючі прокурори будуть проходити атестацію, глава Офісу встигне набрати на адміністративні посади «людей з вулиці».

Читайте також:  В Україні скасовують гости. Як це відобразиться на якості продуктів?

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий