Яких тарифів на газ чекати українцям восени

Ціна на газ для населення почне зростати вже в жовтні. Яких тарифів очікувати українцям?

Глава НАК «Нафтогаз-Україна» Андрій Коболєв заявив, що за останні півроку ціна на газ для населення впала на 25%. Зараз українці платять за блакитне паливо менше, ніж рік тому. Втім, радіти рано, оскільки вже з жовтня тарифи знову почнуть рости.

Тарифи виростуть

У «Нафтогазі» зазначають, що до кінця опалювального сезону ціна на газ може вирости до 8,5 гривень за куб. Коболєв пояснює це великим попитом на газ і поточними біржовими прогнозами. За його словами, якщо відбудеться припинення транзиту російського газу, ціни можуть зрости ще більше. В середньому, очікується підвищення на 20-25%.

Що кажуть експерти?

Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський заявив, що перед початком опалювального сезону ціна на газ різко зросте. За його словами, «Нафтогаз» має намір підвищити тарифи до верхньої межі, встановленої Кабміном. Тому за газ доведеться заплатити близько 9,7 гривень за один куб. Таким чином, українці заплатять за комуналку приблизно на 2 тис. гривень більше, ніж раніше.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич називає більш оптимістичну цифру. За його словами, ціни злетять до 8, 5 гривень. Експерт наголошує, що ціна буде рости щомісяця, якщо Кабмін не буде вживати ніяких дій щодо поліпшення ситуації.

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначає, що нічого не зламає плани «Нафтогазу» «обібрати український народ». Він нагадав, що компанія продовжує накопичувати газ в сховищах і навіть брала для цього 1 млрд доларів кредитів. Але ці запаси виявилися мильною бульбашкою. За словами експерта, «Нафтогаз», який зібрався рятувати українців від морозів, зміг накопичити лише 8 млрд куб. м газу. Коболєв же регулярно озвучував іншу цифру — 21 млрд куб. м. Корольчук розповів, що 13 млрд куб м різниці — це газ інших компаній, який зберігається в Україні в режимі митного складу. 

Це означає, що компанії-власники такого газу в зимовий період зможуть виставити «Нафтогазу» будь-яку ціну за свій газ — хоч 400, хоч 500 доларів, — пояснює Корольчук.

За словами експерта, якщо транзит російського газу зупиниться, ціни можуть злетіти до 600-800 доларів за куб. м. Саме до таких цін готуються європейські трейдери. Корольчук наголошує, що європейські партнери в цій ситуації навряд чи допоможуть Україні. Швидше за все, вони банально використовуватимуть кризу, щоб заробити на нас.

Скандал навколо «Нафтогазу»

А поки українці чекають чергового підвищення тарифів, «Нафтогаз» потрапив в скандал за участю американців. З’ясувалося, що міністр енергетики США Рік Перрі наполягав, щоб український президент включив до складу наглядової ради «Нафтогазу» американців. На цю роль навіть було запропоновано два менеджера з енергетичного сектора США. План полягав у тому, щоб союзники Дональда Трампа отримали вигідні контракти. Відзначається, що план республіканців провалився через програш Петра Порошенка на виборах.

Колишній нардеп Вадим Денисенко заявив, що скандал навколо «Нафтогазу» привернув увагу до компанії та її внутрішніх справ. За словами експерта, сьогодні наглядова рада «Нафтогазу», яка легітимізує всі рішення, практично повністю підконтрольна Коболєву. При цьому в наглядовій раді є, як мінімум, одна людина, близька до мільярдера Джорджа Сороса. На думку Денисенка, ця людина там одна з найвпливовіших. 

Які інтереси Сороса в нашій газовій системі? Традиційні — взяти недорого, перепродати дорожче, — наголошує експерт.

Денисенко зазначає, що Коболєв завжди орієнтувався на демократів, а з Ріком Перрі у нього стосунки не склалися. Експерт вважає, що логіка в тиску американців є, оскільки саме Сорос є одним з ключових свідків у питанні Джо Байдена і його корупційних схем в Україні. Денисенко впевнений, що роль Сороса в українських газових історіях може стати ще однією лінією для турбулентності.

За словами експерта, новий глава уряду Олексій Гончарук є класичним представником групи «соросят». Саме тому він не турбується про зниження ціни на газ, не домовляється про це з МВФ. Денисенко зазначає, що для Гончарука це питання не актуальне, хоча сьогоднішнє зниження ціни на газ при правильних переговорах з МВФ цілком можна було б закріпити.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий