Молодь країні не потрібна! А кому працювати? – «Червона картка» №1080

Вузи перестануть за всяку ціну гнатися за кількістю студентів.

Напевно, багатьом знайома фраза з дитинства: «А ну учись добре, а то будеш потім бикам хвости крутити». Не одна мама, не одна бабуся вимовляла цю фразу, даючи напуття своїм нащадкам. Але тоді було трохи простіше.

Добре вчитися — цього було достатньо для того, щоб отримати ту освіту, яку хотілося. Воно було відносно безкоштовним. Звичайно, брали за сесії, брали на ремонт аудиторій, були ще якісь побори. Але все це було в рамках пристойного, тому що освіта офіційно було безкоштовним. Тепер — воно умовно безкоштовне. Тому що є бюджетні місця, а є контрактні. На бюджет поступити складно. По-перше, тому що багато бажаючих, а по-друге, тому що на безкоштовні місця деякі впливові батьки запихають своїх іноді навіть не бажають цього нащадків. Тому все більшій і більшій кількості українських підлітків за отримання диплома доводиться платити. А ось невтішна новина в тому, що навчання в українських вузах вже з наступного навчального року (тобто, з осені 2020 року), може сильно подорожчати. «Націнка» буде різною — від 10-20% до 100% в залежності від навчального закладу та обраної спеціальності.

Спробує розібратися в ситуації докладніше Андрій Томський — автор і ведучий програми «Червона картка», черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в четвер, 12 березня.

Як кажуть чиновники, зміна цінників на освіту торкнеться контрактної форми навчання та тільки державних вузів. Для приватних навчальних закладів формально нічого не змінюється. Але ми ж всі розуміємо, що вони також підтягнутий цінники — Адже це не буде так, що в приватному вузі вчитися дешевше, це якось не по-нашому. Однак багатьох напевно зацікавить питання — чому так. Справа в тому, що з цього року змінюється механізм формування цін на навчання за контрактом. Раніше вузи виставляли цінники як хотіли. І вартість навчання щороку підвищувалася незначно — в середньому, на відсоток інфляції. Тепер же в положеннях до бюджету-2019 зазначено, що в 2020 році вартість навчання на контракті в вузах повинна становити не менше 60%, в 2021 році — 70%, у 2022 році — 80% від суми, яку витрачає держава на навчання одного студента -бюджетніка. Скільки ж насправді держава на це витрачає грошей — воно ще сама не знає. Смішно, але так і є. Конкретні цифри для кожної спеціальності повинно прорахувати профільне міністерство. Приблизно в минулому році навчання середньостатистичного студента коштувало бюджету близько 45 тисяч гривень на рік. А за деякими спеціальностями сума доходила до 90-130 тисяч гривень на рік. Якщо відштовхуватися від цих цифр, то виходить, що мінімальний цінник для контракту з наступного навчального року буде 27 тисяч гривень, а в майбутньому — ще вище. Щоб ви розуміли — зараз в більшості вузів ціна за контракт — 14-18 тисяч гривень в рік. Зрозуміло, що таке дороге вищу освіту багато сімей в Україні не потягнуть. Деякі будуть змушені відмовитися від вузівських дипломів для своїх дітей. Ті ж, у кого в кишені достатньо грошей, почнуть придивлятися до закордонних ВНЗ. Там можна вчитися або взагалі безкоштовно, або за тими ж цінами, які анонсують у нас. Але якість освіти вище, та й перспективи цікавіше, ніж в Україні.

Звичайно, в уряді розуміють, що задирати ціни ось так от одразу й на стільки — це як собі серпом по одному місцю. Тому будуть «знижки». Для вечірньої форми навчання – це 25%, для заочної та дистанційної — взагалі наполовину дешевше. Але, наприклад, для отримання ступеня магістра доведеться платити більше на 30% — адже типу на виході вийде крутий диплом. Магіііістр. Значить, він повинен коштувати дорожче, ніж просто диплом. Саме скільки — ще не зрозуміло. Міністерству освіти належить визначити прайс конкретно для кожної спеціальності. А щоб запустити новий механізм, Кабмін ще має ухвалити відповідну постанову. Втім, приблизно, що почім буде — вже можна. Курс вищої освіти і диплом бакалавра обійдуться майже в 110 тисяч гривень, Якщо захочеться бути магістром — це може вийти до 150 тисяч гривень. Звичайно, в найкрутіших вітчизняних вузах такою ціною вже зараз нікого не здивуєш. Навчання на контракті там коштує навіть дорожче. Але це лічені закладу по країні. Могилянка, університет Шевченка, КПІ. У решти ціни для контрактників набагато нижче. Але це поки що. А ось з нового навчального року, якщо наприклад, Полтавський університет буде коштувати як Могилянка, то уявіть собі ціни в Могилянці. До речі про те, що доведеться підвищувати ціни на контракт, міністерство освіти вже попереджає викладачів як в приватних бесідах, так і на офіційних зустрічах в вузах Як відзначають чиновники, найбільше подорожчають найпопулярніші серед вступників напряму — економіка, право та міжнародні відносини.

Державні вузи, до речі, тему підвищення цін на контракт коментують через губу. Одні посилаються на те, що їм самим поки точно нічого невідомо. В інших вузах відкрито говорять, що побоюються «репресій» міністерства. Нібито, якщо зараз відкрито визнати, що вчили студентів по явно заниженими цінами, то керівництву вузів буде боляче. Але зараз питання в іншому. Окей, ціни піднімуть. Але чи будуть вчити краще? Звичайно, якщо підняти ціни то теоретично вузи зможуть залучати більш іменитих викладачів на збільшені зарплати, розвивати матеріально-технічну базу. Тобто поліпшення бути повинні. Але це якщо керівництво вузів має совість, і все це дійсно буде робити. А не просто підвищить цінник, а все залишить як є. Хоча чиновники у нас теж хитрі і, можна сказати, майже перестрахувалися. Тому що підвищення рівня наших вузів повинні сприяти і нові умови фінансування. Кабмін затвердив постанову, в якому прописана нова формула. Якщо раніше гроші з бюджету давали строго в прив’язці до кількості студентів, то тепер це — тільки один з декількох факторів. Ще буде важливо те, які позиції вузу в міжнародних рейтингах, як здійснюється його наукова діяльність, а тому до цього списку додасться ще й показник працевлаштування випускників. У зміні формули є логіка. Вузи перестануть за всяку ціну гнатися за кількістю студентів. І якщо студент тупий або лінивий, то за неуспішність його не відраховують, щоб не втрачати гроші. А новація Міносвіти по суті, запускає чистку ринку.

Втім, у всьому цьому є один момент. Якщо якість освіти і виросте, то явно не відразу. А ось платити за навчання набагато дорожче доведеться вже. І, як справедливо вважають в деяких вузах, для українських сімей ціна за освіту непідйомна. У нас, щоб там не говорили про якість освіти, на перше місце все ж виходить ціна. Якщо якійсь вуз запропонує на 2-3 тисяч дешевше, то йдуть туди. Тому в державних вузах побоюються відтоку надходять в приватні інститути. Адже на них нові правила не поширюються, і вони можуть виставляти будь-які цінники. А ті зроблять дешевше ту ж саму спеціальність на пару тисяч гривень на рік і таким чином переманять студентів до себе. Ще одна загроза – масовий відтік українських студентів за кордон. Власне, цей процес вже йде. У сусідній Польщі, станом на минулий рік, навчалося вже більше половини всіх студентів-іноземців. У цифрах це майже 40 тысяч. Платні програми там реально знайти за 800-1000 євро в рік. Тобто, новий мінімальний цінник в Україні в 27 тисяч гривень – це практично ті ж гроші. Причому не варто забувати – в Європі та ж проблема що у нас. Там гостро стоїть питання старіння. Багато країн мають потребу в припливі не тільки нових робочих рук, а й умів. Тому все активніше залучають молодь. Привертають безкоштовним навчанням, обіцяють відразу після диплома роботу. Тому наша молодь буде активно їхати. Наша ж влади, судячи з усього, так до сих пір і не зрозуміла, що найцінніший актив – це люди. І по-хорошому нам треба навпаки робити безкоштовну вищу освіту.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.