Нацбанк знизив облікову ставку: що чекає на економіку України?

Банк-регулятор прийняв важливе рішення для економіки країни. Як це може вплинути на гаманці українців?

Національний банк України з 13 березня знижує облікову ставку до 10%.

«Правління Національного банку ухвалило рішення по обліковій ставці в умовах, коли інфляційний тиск слабшає швидше, ніж очікувалося, а економіка потребує подальшої підтримки. Беручи до уваги цей комплекс обставин, правління продовжило пом’якшення монетарної політики та знизило облікову ставку на 1 процентний пункт — до 10%, як і було передбачено січневим прогнозом. Це дасть необхідний стимул економіці «, — це сказано в повідомленні на сайті регулятора.

У Нацбанку відзначили, що «інфляційний тиск вичерпується швидше, ніж очікувалося».

«У січні — лютому споживча інфляція сповільнилася швидше, ніж передбачала прогнозна траєкторія (до 3,2% в січні та 2,4% в лютому), продовжуючи перебувати нижче цільового діапазону 5%», — сказано в повідомленні.

В НБУ наголосили, що темпи уповільнення інфляції «обумовлені подальшим відображенням торішнього зміцнення гривні у вартості товарів», а також «значною пропозицією більшості сирих продуктів харчування, низькими цінами на енергоносії».

«Ці фактори нівелювали ефект сильного споживчого попиту, який посилювався безперервним зростанням реальних доходів населення», — заявили в НБУ.

При цьому, як повідомляється, загальне зниження темпів зростання світової економіки через коронавірусу, пом’якшення монетарної політики центральними банками провідних економік світу і торгових партнерів України на економіку країни поки що повною мірою не вплинули. Зниження інфляції в Україні також можуть спровокувати «конкурентні війни між країнами — виробниками нафти».

«В цілому всі ці фактори будуть мати різноспрямований вплив на економічне зростання та інфляцію в Україні, що підсилює невизначеність», — пояснили в НБУ причини зниження облікової ставки.

До кінця року Нацбанк прогнозує зниження облікової ставки до 7%.

Відзначимо, що розмір облікової ставки впливає на відсоток, під який НБУ видає кредити комерційним банкам. Її зниження здешевлює кредити для фінустанов, що має привести до зниження відсотків по кредитах для населення, при цьому прибутковість по депозитах також знизиться.